16 Eylül 2019, 09:16:30Son Üye: Sedagunes

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Gereme Harabeleri  (Okunma sayısı 1884 defa)

aliorhan

  • Yeni Üye
  • *
  • Avatar Seçiniz
  • İleti: 1
  • Cinsiyet: Bay
  • Ad Soyad: Ali ORHAN
  • Meslek: Kültür ve Sosyal İşl. Müd.
Gereme Harabeleri
« : 09 Ocak 2015, 09:12:54 »
Erciyes Dağı'nın güney eteğinde Develi İlçesinde yer alan ve eski adı Spistra olan Gereme, ikonklastik dönemin önemli yerleşim bölgelerinden biridir. Su aramak için yapılan bir çalışmada 20-30 metre toprak altında kemerlerin çıkması, yörede yaşanan afetlerin büyüklüğünü ortaya koymaktadır.           
Hristiyanlık döneminin, önemli dini merkezlerinden olan Gereme Develi ilçesinin 12 km. kuzeyinde ve Erciyes Dağı’nın güney eteğindedir. Lifos tepesi ile Erciyes arasında kalan dik vadide bulunmaktadır.
Yüksekliği 2000-2500 metreyi bulan bölgenin etrafı Kilise Tepe, Yamaç Tepe, Gök Tepe ve Kartın Tepeleriyle çevrilmiştir. Bu bölgeye ilk önce Proto Hititler, Hititler; Asurlar, Firigyalılar, Romalılar gelmiştir. En son gelen Bizanslar bugünkü tarihi kalıntıları bırakmışlardır.   
 Eski adı “Spistra” olan Gereme’nin hristiyanlığın ilk dönemlerinde önemi daha da artmış, Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Paul dini neşriyatını yaymak için 532 Yılında Gereme'ye gelmiştir.
Nika isyanı ile baş gösteren resim ve heykellere karşı düşüncelerin Bizans’ın başşehri İstanbul'da yer bulamadığı anlaşılınca resme tapanlar Ürgüp–Göreme yöresine, resme tapmayanlar ise Gereme’ye gelerek yerleşmişlerdir. Bu zamanda Gereme’nin nüfusunun 400.000’e yaklaştığı tahmin edilmektedir.
Gereme’deki Saint Paul taraftarları kendi yandaşlarını çoğaltmak için Göreme Hıristiyanlarıyla savaşmışlardır. Kendi yandaşları arasında bulunan asilerin günah çıkartmaları için etraf bölgelerden buralara kadar gelip yerleşmeleri nüfusun artışında büyük rol oynamıştır.       
Zamanla bazı doğal afetler neticesinde şehir ve mabetlerden bir çoğu yok olmuştur. Şehrin her devri yaşadığı kalıntılardan anlaşılmaktadır. Bazı yüksek mabet ve meskenlerin üst kısımlarının halen ayakta olması araştırmacılara epeyce ipucu vermektedir.
Roma stili kemerler ve yöreye hakim tepe üzerinde bulunan Paul kilisesine ait bazı sütunlar da hala yerinde durmaktadır. Kısmen tahrip edilmiş Gereme'nin sarayı olduğu tahmin edilen bina kalıntılarının kemerleri ayakta kalmakta zorlanmaktadır.
Su aramak için yapılan bir çalışmada 20-30 metre toprak altında kemerlerin çıkması yöredeki afetlerin büyüklüğünü de ortaya çıkaran delillerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar