Gönderen Konu: YÖK'e ulaştıracağınız dilekçe örneği ( DGS içindir )  (Okunma sayısı 17647 defa)

aslan38

 • Moderatör
 • Restorasyon Forum
 • ******
 • İleti: 661
 • Cinsiyet: Bay
 • Ya en iyi olacaksın, Ya en iyilerden olacaksın.
  • ZA
 • Okul: Dumlupınar Üniversitesi-Azerbaijan Architecture and Construction University
Arkadaşlar bu sene pek çok arkadaşımızın mağdur olduğu bir hal-i vaziyet bu yüzden bir arkadaşımızın hazırlamış olduğu dilekçeyi sizinle paylaşıyorum


 
T.C
YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINA
 ANKARA

KONU:    2011 YILI DGS KAYNAKLI HAKSIZ MAĞDURİYET
İLGİ:        30 Haziran 211 Tarihli “ÖSYM’nin Resmi İnternet Sayfasında Yayınlanan Kılavuz”
 
           
A Ç I K L A M A L A R :
                                                                                           
1- Tarafımıza 30 Haziran 2011 tarihinde ÖSYM’nin resmi internet sitesi vasıtası ile bildirilen kılavuzda alanımız ile ilgili değişiklik yapılmıştır. Yapılan bu değişikliğe göre Mimarlık Fakültelerine önceki yıllarda Bina Koruma ve Yenileme, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşlar Teknolojisi, Eser Koruma, İç Mekan Koruma Yenileme, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon ve Yapı Ressamlığı bölümleri geçiş yapabiliyorken  2011 Dikey Geçiş Sınavı dahil olmak üzere Mimarlık fakültelerine İnşaat, İnşaat Teknikerliği ve İnşaat Teknolojisi programlarından mezun olan adayların geçiş yapmasına hak tanınmıştır. Tarafınızca alınmış olan bu karara istinaden ilgili inşaat programlarından mezun olan adaylara İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Fakülterini tercih etme hakkı doğmuştur.
2- Kamuda ataması olmayan özel sektörde ise iş alanı oldukça kısıtlı olan Mimari Restorasyon Programını sadece Mimarlık Fakültesine geçiş yapabilme ümidi ile tercih etmiş bulunmaktayım. Çünkü şahsım adına mimarlık fakültesine geçiş için en ideal bölümün Mimari restorasyon olduğunu düşünmekteydim. Ayrıca üniversiteye yerleştiğim 2009 yılında yapmış olduğum araştırma sonucunda Mimarlık Fakültelerinin taban puanlarının 263 ile 288 aralağında olduğunu görmüş olmam bu bölümü biraz daha cazip kılmıştır. Buna karşın ilgili inşaat programlarını tercih eden adaylarında ilgili inşaat programlarını İnşaat teknikeri olma yada İnşaat Mühendisliğine geçiş yapma arzusu içinde tercih ettikleri aşıkardır. Ayrıca 2009 yılı İnşaat Mühendisliği taban puanlarının ise 283-300 aralığında olduğu da bilinmektedir.
3- 30 Haziran 2011 tarihinde ÖSYM’nin resmi internet sitesi vasıtası ile bildirilen kılavuzda İnşaat, İnşaat Teknikerliği ve İnşaat Teknolojisi programlarından mezun olan veya mezun olacak adaylara Mimarlık Fakükültelerine geçiş hakkı tanınması, 2010-2011 yılı itibari ile Bina Koruma ve Yenileme, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşlar Teknolojisi, Eser Koruma, İç Mekan Koruma Yenileme, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon ve Yapı Ressamlığı programlarına kayıt yaptırmış öğrencileri mağdur etmiştir
4- Her öğrenci DGS ile girmek istediği Fakültenin taban puanlarını esas alarak sınava hazırlanmaktadır.Bu sınav yılda bir kez yapıldığından dolayı sınav sürecinin yaklaşık olarak bir yıldan ibaret olduğu bilinmektedir. En düşük İnşaat Mühendisliği puanın 283.876 ve  en yüksek Mimarlık fakültelesinin taban puanı 285.332 olduğu bilinmesine karşın  17 Temmuz 2011 tarihinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına 46 gün kala bu kılavuzun yayımlanması 2009-2010 yılında Bina Koruma ve Yenileme, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşlar Teknolojisi, Eser Koruma, İç Mekan Koruma Yenileme, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon ve Yapı Ressamlığı programlarına kayıt yaptıran öğrencileri ilgili inşaat programlarından mezun olan öğrencilerine karşı hem mağdur etmiş hemde haksız rekabete yok açmıştır.
5- Ayrıca ilgili ön lisans inşaat programlarından mezun olanlara Mimarlık fakültelerini tercih etme hakkı tanınması Mimarlık Fakülteleri ile ortak derslerinin bulunması iddiasına dayandırılmaktadır. Buna karşın aynı ortak derslerin Mimarlık Fakültesini Tercih edebilen ön lisans programlarında mevcut olmasına karşın bu adaylara İnşaat mühendisliği tercih etme hakkının tanınmaması haksızlığın bir başka boyutunu sergilemektedir.
6- Yürürlüğe girmiş bu karardan dolayı önümüzdeki yıllarda ilgili inşaat programlarına rağbet artacak, söz konusu olan Bina Koruma ve Yenileme, Doğal Taş Dekorasyonu, Doğal Yapı Taşlar Teknolojisi, Eser Koruma, İç Mekan Koruma Yenileme, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon ve Yapı Ressamlığı programlarının bir çoğunun kapanmasına neden olacaktır.
 
S O N U Ç   V E   İ S T E M :
Tarafınızca alınmış olan ve ilgili inşaat programlarından mezun olan adayların Mimarlık Fakültelerine geçişine imkan tanıyan bu kararın iptal edilmesini, iptal edilmemesi durumunda bu kararın en az iki yıl süre ile yürürlüğünün durdurularak daha adil bir biçimde bu kararın yeniden düzenlenmesini, şayet aksi bir durum söz konusu olursa bu konuda YÖK kararının  YÜRÜTMESİNİN  DURDURULMASI bakımından Danıştay İlgili Dairesine dava açma  hakkımı kullanacağımı ifade eder, gereğinin yapılmasını  Yüksek Kurulunuzun bilgilerine arz ederim.
 
 
 
                                                                                                                                                                     Tarih:
                                                                                                                                                                     TC No:
                                                                                                                                                                     Ad - Soyad:
                                                                                                                                                                     İmza:
Dilekçe adresi:
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539 Bilkent-Ankara
 
 
DİLEKÇEYİ YÖK’E VERMEDEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER:
 
1-     Dilekçede isim-soyisim, tarih, TC NO gibi bilgileri mutlaka giriniz ve yazının rengini siyah olarak işaretleyiniz.
2-     Dilekçeyi eğer Ankara’da iseniz YÖK’e kendiniz elden ulaştırınız. (YÖK binası Bilkent yer almaktadır) Eğer Ankara dışında iseniz aşağıdaki fax numaralarına fax çekiniz.
        Fax: 0.312.266.47.48 İLK BU NUMARAYA SIKINTI OLURSA DİĞERLERİ.
 
Fax: 0090 (312) 266 47 58
Fax: 0090 (312) 266 47 58
Fax:0.312.266.47.63
Fax:0.312.266.47.56
Fax:0.312.266.51.53


NOT: dilekçe alıntıdır.  http://www.facebook.com/groups/208757739163345/   adresinden bir bayan arkadaş tarafından hazırlanmış olup bilgilendirme ve duyuru amaçlı yayınlamakta....


Linkback: http://www.restorasyonforum.com/guncelleme-duyurular/yoke-ula351tiraca287iniz-dilekce-orne287i-dgs-icindir-t4793.0.html
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


Mevlüt Ersoytürk

 • Ziyaretçi
SLM sorum ünüversite,de bünyesinde taşören şirket haricinde sözleşmeli işçi veya teknik eleman alımı yapılabilirirmi şartları nedir bu konuda rektör yetkisi varmıdır


Levent EKER

 • Ziyaretçi
Ben Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezunum. 2010-2011 yılının ilkbahar döneminde dersin birinden haksız yere kaldım ve bunu hocam da kabul etti ama dilekçe vermemem konusunda bana yalanlar söyleyerek ikna etti. Bana söylediklerinin yalan olduğunu anlayınca da baskı uyguladı ve sessiz kalmam konusunda uyardı. 2011-2012 yıllarında tehdit etti bende mezun olunca üniversiteye şikayet ettim. ama ne yazık ki üniversite hocayı haklı buldu ve bence gerekli işlemleri itina ile yapmayıp olayı ört pas ettiler. Bana da baştan sağma cevap yazdılar(ikinci dilekçemden sonra). bu konuda ne yapabilirim. yardım ederseniz sevinirim.


Arap sultan

 • Ziyaretçi
Ynt: YÖK'e ulaştıracağınız dilekçe örneği ( DGS içindir )
« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2015, 19:27:28 »
Ben 2çocuk annesi bir devlet memuruyum ūniversite mezunuyum ve ilahiyat önlisans mezunuyum ilahiyat okumayi ve dort yila tamamlsmayi cok istiyorum dgs olmadan ilitam okumak istiyorum bu konuda dgsnin kalkmadi mumkunmu?
Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt / Gösterim Son İleti
xx
Kudeb'e gönderilmek üzere dilekçe örneği

Başlatan Bjkelif

0 Yanıt
1753 Gösterim
Son İleti 13 Haziran 2013, 11:58:22
Gönderen: Bjkelif
xx
Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun

Başlatan RestorasyonForum

0 Yanıt
1512 Gösterim
Son İleti 20 Nisan 2009, 00:13:25
Gönderen: RestorasyonForum
xx
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilecek dilekçe hazırlanmıştır

Başlatan Restorasyon

24 Yanıt
16131 Gösterim
Son İleti 30 Temmuz 2010, 15:22:57
Gönderen: Restorasyon
xx
KPSS Restoratör Alımıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığına Gönderilecek Dilekçe. YAYINLANDI !!

Başlatan Restorasyon

13 Yanıt
17041 Gösterim
Son İleti 15 Temmuz 2013, 17:36:49
Gönderen: Aziz
xx
2012 DGS İÇİN DİLEKÇE, ELİMİZDEN HAKSIZ BİR ŞEKİLDE ALINAN LİSANS TAMAMLAMA HAKKIMIZI GERİ İSTİYORUZ

Başlatan AHMETTT

2 Yanıt
2090 Gösterim
Son İleti 16 Aralık 2011, 00:22:30
Gönderen: AHMETTT
 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

Son Mesajlar

Ynt: Raspa Gönderen: MaviKadraj
[Bugün, 12:29:56]


Ynt: iş Gönderen: nurhan kalkan
[Dün, 18:19:19]


Ynt: Bursada Stajyer,deneyimli,deneyimsiz elemanlar Gönderen: emine aktas
[Dün, 15:58:38]


Ynt: Bursada Stajyer,deneyimli,deneyimsiz elemanlar Gönderen: SULE CIVAN SAHIN
[Dün, 15:36:51]


TAŞINDI: iş Gönderen: RestorasyonForum
[Dün, 03:42:18]


Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlanır. Gönderen: okan Ovacık
[27 Kasım 2015, 13:14:41]

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Popüler Bölümler