Gönderen Konu: Agoradaki ecdat yadigarı eserler ayaklar altında  (Okunma sayısı 2225 defa)

yase

 • yase
 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 202
 • Cinsiyet: Bayan
  • Restorasyon
Agoradaki ecdat yadigarı eserler ayaklar altında
« : 19 Aralık 2011, 21:18:19 »
Agora'daki ecdat yadigârı eserler ayaklar altında

İzmir'in tarihî Agora'sında her yıl milyonlarca lira harcanan Roma kalıntılarını açığa çıkarma çalışmaları sırasında bulunan Türk-İslam eserlerine gereken önem verilmiyor.Rastgele sağa sola koyulan ve bir döneme şahitlik yapmış eserler, aynı alanı paylaştığı Batı kültürünü yansıtan tarihî eserlere adeta imrenerek bakıyor. Bu durum, başta tarihçiler olmak üzere şehirde yaşayanları derinden üzüyor. Tarihimizin hak ettiği değere layık bir ilgi görmesini isteyen tarihçi yazar Ozan Semerci, çözüm için Emir Sultan Türbesi'nin yan tarafındaki belediyeye ait boş arsanın, 'Türk-İslam Eserleri Açıkhava Müzesi' yapılabileceğini, bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin inisiyatif kullanarak şehrin tarihî dokusuna sahip çıkabileceğini söylüyor.

Emir Sultan Türbesi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Semerci, Türk-İslam tarihiyle ilgili eserlerin gelişigüzel atılmasına veya kırılmasına gönüllerinin razı olmadığını belirtiyor. Ayavukla Kilisesi'nin kısa sürede tamir edildiğini, Sabetay Sevi'nin evinin de kısa sürede tamamlanacağını vurgulayan Semerci, ancak Türk-İslam kültürüyle ilgili konuların hep üçüncü plana itildiğini kaydediyor. Bunun en güzel örneğinin Emir Sultan Türbesi olduğunu belirten tarihçi yazar Semerci, "Yıllarca restorasyon çalışması için bekledik. 'Hemen bitireceğiz' diyorlar, bir kazma bile vurulmuyor. Yaşayan kültürün eserlerinin süratle yok olmasına adeta göz yumuluyor." şeklinde konuşuyor.

Bu tür eserlerin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sergilenmesi gerektiğini belirten mimar Mehmet Cilan ise Agora'nın turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir mekân olduğunu ifade ediyor. Ancak buradaki Türk izlerinin korunması gerektiğine dikkat çeken Cilan, "İki medeniyetin birlikte sergilenmesi çok önemlidir. Bu sebeple sergi alanlarının genişletilmesi şart." diye konuşuyor. Bölgede esnaflık yapan Ahmet Çınarcı da İslam'la ilgili tarihî eserlerin kırık dökük bir şekilde sergilenmesinden üzüntü duyduklarını dile getiriyor. Bölgeye öğrencilerle devamlı geziler düzenlediğini ve gördüğü manzaranın yıllar içinde hiç değişmediğini aktaran tarih öğretmeni A.Ş. de, "Kendi kültürümüze ait eserlerin rastgele koyulduğunu görmek, bir tarihçi olarak beni çok üzüyor. Bence de bu eserlerin, Emir Sultan Türbesi'nin yanına taşınması isabet olur." diyerek, belediyeyi göreve çağırıyor.

Zaman
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
jasmine to sence
restoratör

soner_caylak

 • Yeni Üye
 • *
 • Avatar Seçiniz
 • İleti: 4
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Agoradaki ecdat yadigarı eserler ayaklar altında
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2012, 01:12:50 »
hiç de ayaklar altında değil sırf ajitasyon yapılsın diye yapılmış bir haber.İBB nin agorada yapmakta olduğu muhteşem projeyi gölgelemek için ajitasyon ve kara propagandaya başvurulmuş haberde, çünkü izmir gavur! olduğundan antik eserleri restore ediyor istanbuldaki gibi toprağın altında bırakmıyor  alkışla alkışla
türkiye ve dünya kültürüne böyle katkıda bulunuluyorken böyle yalan haberler yüzsüzce yapılıyor!!!


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

Bizi Takip Edin

Son Mesajlar