Gönderen Konu: Fatih'teki Darüşşafaka'ya ait eski okul binası yenileniyor  (Okunma sayısı 5554 defa)

Restorasyon

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 827
  • Cinsiyet: Bay
Fatih'teki Darüşşafaka'ya ait eski okul binası yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi, Darüşşafaka'nın 1868 yılında yapımına başlanan ilk okul binasını yeniliyor.Binanın, restorasyondan sonra uluslararası nitelikte bir Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülmesi planlanıyor.Fatih'te inşa edilen ve 1873 yılında faaliyete geçen Darüşşafaka'nın eski okul binası, İstanbul İl Özel İdaresi öncülüğünde yenileniyor. İl Özel İdaresi'nden yapılan açıklamada, binanın restorasyonu için gerekli olan zemin ve çatı etüt çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Darüşşafaka'nın eski okul binasının tasarımını İtalyan Barrironi yapmış, mimari projelerini ise Ohannes Kalfa çizmişti. Binanın bulunduğu araziye 1953 ve 1973 yıllarında birer bina daha inşa edilmişti.

Darüşşafaka'nın temelinde, Osmanlı döneminde Müslümanların kurduğu ilk eğitim derneği olan 'Cemiyet-i Tedrisiyye-i İslamiye' yatıyor. İlk gelirini Kapalı Çarşı'da bulunan 105 dükkânın kirasının bağlanmasıyla oluşturan cemiyet, zamanla devletin, yüksek devlet memurlarının, esnafın ve halkın değişik kesimlerinden pek çok vatandaşın yaptığı bağışlarla gitgide büyüdü. Cemiyetin gelişmesiyle birlikte daha büyük ölçekli bir okulun kurulması gündeme alındı, Darüşşafaka kuruldu. Okul, 28 Haziran 1873'te eğitime başladı.

(CİHAN)
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Eylül'den sonra hangi ay gelir? (Güvenlik Sorusunu kutuya giriniz):


Son Konular

Bizi Takip Edin

Son Mesajlar