Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: DGS YE İTİRAZ DİLEKÇESİ  (Okunma sayısı 35588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazım

• Restorasyon Forum
  • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
Ynt: DGS YE İTİRAZ DİLEKÇESİ
« Yanıtla #20 : 08 Haziran 2011, 14:46:46 »
Mimarlık Bölümüne Geçiş Yapma Hakkı Olan Bölümler Aşağıda Belirtilmiştir.

1.Bina Koruma Ve Yenileme
2.Doğal Taş Dekorasyonu
3.Doğal Yapı Taşlar Teknolojisi
4.Eser Koruma
5.İç Mekan Koruma Ve Yenileme
6.İnşaat
7.İnşaat Teknikerliği
8.İnşaat Teknolojisi
9.Mermer Teknolojisi
10.Mermercilik
11.Mimari Restorasyon
12.Restorasyon
13.Restorasyon ve Konservasyon
14.Yapı Ressamlığı
( dikey geçiş kılavuzundan alınmıştır)

Mimarlık bölümüne dikey geçişin, merkezi sınav sistemi ile yapılmasını doğru bulmadığım gibi yukarıda yazdığım kadar da çok ve mimarlıkla ilişkilendirmede güçlük çektiğim bölümlerin tercih edebiliyor olmasını da doğru bulmuyorum.

Tabi bu durumu eleştirirken kimseyi de incitmemek gerekir. Neticede restorasyon bölümleri de mimarlık için tam anlamıyla yeterli altyapıyı oluşturamamış olabiliyor.

Sınava hazırlanan restorasyon mezunu arkadaşlara bol şans ve mimarlığa geçiş için engel gördükleri bu durum karşısındaki birlikteliklerini mesleklerini icra ederken karşılaştıkları problemlerde de sürdürmelerini dilerim.

Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

meryem yl
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 22 Temmuz 2011, 20:36:11 »
Arkadaşlar herkes itiraz etsin birlik olalım bu haksızlığı sona erdirelim.

restocu_63
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 23 Temmuz 2011, 10:51:44 »
 alkışla

acemi_restoratör

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 23 Temmuz 2011, 15:41:23 »
http://www.abbasguclu.com.tr/sikayetimvar.aspx arkadaşlar bu oylamaya katılarak ve tanıdıklarınızdan da destek alarak konuyu gündeme taşıyabiliriz.

hkatirci
  • Yeni Üye
  • *
DGS YE İTİRAZ DİLEKÇESİ
« Yanıtla #24 : 09 Ağustos 2011, 16:41:37 »
T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM  KURUMU
Bilkent / ANKARA

TARİH: 09.08.2011

KONU:  2011 DGS Kılavuzundaki Mimarlık ile ilgili yapılan düzenlemenin yarattığı  mağduriyet
   2011 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) kılavuzunda daha önceki kılavuzlarda yer almayan bazı bilgiler yer almıştır.
   2010 DGS Kılavuzunda Mimarlığa geçiş sadece  Restorasyon, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Doğal Taş Dekorasyonu, Bina koruma ve yenileme, Eser koruma, İç mekan koruma ve yenileme, Mermer Teknolojisi ve mermercilik, Restorasyon ve Konservasyon, Mimari Restorasyon ve Yapı ressamlığı bölümlerinden yapılıyordu. 2011 DGS Kılavuzunda yapılan değişiklik ile bu bölümlere artı İnşaat, İnşaat Teknikerliği, İnşaat Teknolojisi eklendi.
   Az Üniversitede mimarlık bölümü olmasından dolayı DGS deki mimarlık kontenjanları çok azdır. Buna karşın mimarlığa geçiş yapan bölüm sayısı çoktur. Mimarlığa geçişte en doğal hakkı olan Restorasyon ve Doğal Yapı Taşları Bölümlerinin, bu az kontenjan ve geçiş yapabilen, bu çok bölümlerden dolayı mimarlığa yerleşme ihtimali  % 7 iken, 2011 kılavuzunda yapılan değişiklik ile 9000 mezun ve okuyanı ile inşaat bölümlerine verilen bu haksız fırsattan dolayı, Restorasyon ve Doğal Yapı Taşları Bölümlerinin mimarlığa yerleşme ihtimali % 1’in altına inecektir. Ayrıca bu kılavuz değişikliğinin sınava son 47 gün kala yapılması, inşaatçılar için büyük bir fırsat doğurmuş ve bunun yanında mimarlık için çalışanlar ve hayalini kuranlar içinde büyük bir hüsran olmuştur.
   Mimarlık bölümü için bu bölümleri okumaya gelmiş, çizim yetenekleri olan, mimari bir alt yapıya sahip, buna göre yetiştirilmiş olan öğrencilerin karşısına, matematiği çok iyi yapabilen, hiçbir mimari alt yapısı olmayan ve hedefinde mimarlık olmayan inşaat bölümlerinin rakip edilmesi gerçekten mimarlığı hak eden insanları çok mağdur edecektir. Mimarlık isteyen hiçbir öğrenci 2 yıllık inşaat bölümlerine kayıt yapmamıştır. İnşaat mühendisliğine yerleşemeyen öğrencilerin, sırf boşta kalmayayım diye  mimarlığa yerleşmeleri ve mimarlığı gönülden isteyen insanların yerleşmemesi çok acı verici ve Türkiye’nin geleceği için ve mimarlığın geleceği için büyük bir yıkım olur.
   2011 kılavuzunun düzeltilmemesi durumunda yapılan istatistiklere göre inşaat bölümlerinin dışında hiçbir öğrenci mimarlığa  yerleşemeyecektir.
   Yükseköğretim Kurumundan istediğimiz bu mağdur olan öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için, 2011 DGS kılavuzunda yapılan değişikliğin 2011 yılı için değil 2012 veya 2013 yılından itibaren uygulamaya geçirmeleridir. Böylece mimarlık için bu bölümleri okumuş olanların mağduriyeti giderilebilir. 2011 den sonraki yıllarda öğrenciler buna göre kendilerine bir yol çizeceklerdir. Dikkat ederseniz  ((Yükseköğretim Genel Kurulunun 29.07.2010 tarihli toplantısında; bir önceki yıl DGS sonucunda merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim  progra-mına yerleştirilen adaylar için bu katsayının ilgili yıldaki DGS’ de 0,45 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bu karar gereği, 2011-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2012-DGS’de ilgili AÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. )) bu 29.07.2010 tarihli toplantıda karar verilmiş ve uygulama tarihi ise 2012- DGS içindir.
   2011 DGS kılavuzundaki mimarlığa geçiş değişikliği (01-05).06.2011 civarında yapılmış, yukardaki paragrafa göre bu değişikliğinde katsayılarda olduğu gibi, öğrencileri mağdur etmemek için 2012-DGS de geçerli olması gerekmiyor mu, yorumunu Yükseköğretim Kurumuna bırakıyorum.
   Sonuç olarak 2011 DGS kılavuzunun  mağdur olan öğrencilerinin mağduriyetini giderebilecek şekilde , kılavuz  değişikliğinin daha sonraki yıllarda uygulanmasını, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
ADRES: Kale mah. Direkçi sok no:2 Cizre/ŞIRNAK                            Hüseyin KATIRCI
T.C. no: 61345452022   
TEL.no: 505 941 32 50   EMAİL: hkatirci1@gmail.com

hkatirci
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 09 Ağustos 2011, 16:45:36 »
arkadaşlar bu konuda birlik olalım. fazla bir vaktimiz kalmadı 2011 yeni kılavuz yayınlanmak üzere kılavuz yayınlanmadan değişikliği iptal etmeliyiz ben bir dilekçe yazdım yöke gönderecem aynısını sizde gönderin herkes göndersin.

madrigal
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 10 Ağustos 2011, 00:10:35 »
arkadaşlar çok önemli bir tavsiyede bulunacağım, önümüzde çok az bir süre kaldı, bu süre bitmeden gönüllü arkadaşlar DANIŞTAYDA bu konu hakkında dava açarlarsa olumlu bir sonuç alma şansınız olur yüksek ihtimalle.. en azından tahminimce danıştay bu sene için yürütmeyi durdurma kararı verir, seneye olacak sınav için karara bağlanır konu yani bu sene inşaatçılar tecih yapamaz, ama seneye gerçekleşecek sınav için mahkeme olumsuz karar verebilir.. tahminimce yerleştirmeler başlasa dahi DANIŞTAY yürütmeyi durdurma kararı verecektir. ilgilenen arkadaşlar dilekçe göndermenin yanında bu şanslarınıda değerlendirsinler.

hkatirci
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 10 Ağustos 2011, 00:16:02 »
T.C.
YÜKSEKÖĞRETİM  KURUMU

EVRAK REFERANS NO: 2011-4804-001419703                                     
Bilkent / ANKARA
TARİH: 10.08.2011

KONU:  2011 DGS Kılavuzundaki Mimarlık ile ilgili yapılan düzenlemenin yarattığı  mağduriyet
   2011 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) kılavuzunda daha önceki kılavuzlarda yer almayan bazı bilgiler yer almıştır.
   2010 DGS Kılavuzunda Mimarlığa geçiş sadece  Restorasyon, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Doğal Taş Dekorasyonu, Bina koruma ve yenileme, Eser koruma, İç mekan koruma ve yenileme, Mermer Teknolojisi ve mermercilik, Restorasyon ve Konservasyon, Mimari Restorasyon ve Yapı ressamlığı bölümlerinden yapılıyordu. 2011 DGS Kılavuzunda yapılan değişiklik ile bu bölümlere artı İnşaat, İnşaat Teknikerliği, İnşaat Teknolojisi eklendi.
   Az Üniversitede mimarlık bölümü olmasından dolayı DGS deki mimarlık kontenjanları çok azdır. Buna karşın mimarlığa geçiş yapan bölüm sayısı çoktur. Mimarlığa geçişte en doğal hakkı olan Restorasyon ve Doğal Yapı Taşları Bölümlerinin, bu az kontenjan ve geçiş yapabilen, bu çok bölümlerden dolayı mimarlığa yerleşme ihtimali  % 7 iken, 2011 kılavuzunda yapılan değişiklik ile 9000 mezun ve okuyanı ile inşaat bölümlerine verilen bu haksız fırsattan dolayı, Restorasyon ve Doğal Yapı Taşları Bölümlerinin mimarlığa yerleşme ihtimali % 1’in altına inecektir. Ayrıca bu kılavuz değişikliğinin sınava son 47 gün kala yapılması, inşaatçılar için büyük bir fırsat doğurmuş ve bunun yanında mimarlık için çalışanlar ve hayalini kuranlar içinde büyük bir hüsran olmuştur.
   Mimarlık bölümü için bu bölümleri okumaya gelmiş, çizim yetenekleri olan, mimari bir alt yapıya sahip, buna göre yetiştirilmiş olan öğrencilerin karşısına, matematiği çok iyi yapabilen, hiçbir mimari alt yapısı olmayan ve hedefinde mimarlık olmayan inşaat bölümlerinin rakip edilmesi gerçekten mimarlığı hak eden insanları çok mağdur edecektir. Mimarlık isteyen hiçbir öğrenci 2 yıllık inşaat bölümlerine kayıt yapmamıştır. İnşaat mühendisliğine yerleşemeyen öğrencilerin, sırf boşta kalmayayım diye  mimarlığa yerleşmeleri ve mimarlığı gönülden isteyen insanların yerleşmemesi çok acı verici ve Türkiye’nin geleceği için ve mimarlığın geleceği için büyük bir yıkım olur.
   2011 kılavuzunun düzeltilmemesi durumunda yapılan istatistiklere göre inşaat bölümlerinin dışında hiçbir öğrenci mimarlığa  yerleşemeyecektir.
   Yükseköğretim Kurumundan istediğimiz bu mağdur olan öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için, 2011 DGS kılavuzunda yapılan değişikliğin 2011 yılı için değil 2012 veya 2013 yılından itibaren uygulamaya geçirmeleridir. Böylece mimarlık için bu bölümleri okumuş olanların mağduriyeti giderilebilir. 2011 den sonraki yıllarda öğrenciler buna göre kendilerine bir yol çizeceklerdir. Dikkat ederseniz  ((Yükseköğretim Genel Kurulunun 29.07.2010 tarihli toplantısında; bir önceki yıl DGS sonucunda merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim  progra-mına yerleştirilen adaylar için bu katsayının ilgili yıldaki DGS’ de 0,45 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bu karar gereği, 2011-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2012-DGS’de ilgili AÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. )) bu 29.07.2010 tarihli toplantıda karar verilmiş ve uygulama tarihi ise 2012- DGS içindir.
   2011 DGS kılavuzundaki mimarlığa geçiş değişikliği (01-05).06.2011 civarında yapılmış, yukardaki paragrafa göre bu değişikliğinde katsayılarda olduğu gibi, öğrencileri mağdur etmemek için 2012-DGS de geçerli olması gerekmiyor mu, yorumunu Yükseköğretim Kurumuna bırakıyorum.
   Sonuç olarak 2011 DGS kılavuzunun  mağdur olan öğrencilerinin mağduriyetini giderebilecek şekilde , kılavuz  değişikliğinin daha sonraki yıllarda uygulanmasını, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
ADRES: Kale mah. Direkçi sok no:2 Cizre/ŞIRNAK                            Hüseyin KATIRCI
T.C. no: 61345452022   
TEL.no: 505 941 32 50   EMAİL: hkatirci1@gmail.com

HUN

• Yeni Üye
  • *
  • HUN
« Yanıtla #28 : 10 Ağustos 2011, 18:37:05 »
Bende YGS sonuçları için ÖSYM'ye yollamıştım itiraz dilekçesi; ama hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı.  :(

Umarım sizinki olumlu sonuç verir.
üzä kök tänri asra yağız yer kılıntıkda, ekin ara kişi oğlı kılınmış.

tahsin arslan

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 09 Eylül 2011, 22:03:38 »
Arkadaşlar biz çok kapsamlı bi dilekçe hazırlıyoruz lütfen bizede katılıp destekk verin
http://www.facebook.com/groups/208757739163345/?id=251118434927275&notif_t=group_activity#!/groups/208757739163345/
bu linkten bize ulaşabilirsiniz. Hep beraber sesimizi duyuralım lütfen...

unforgiven63
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 30 Eylül 2011, 14:11:37 »
arkadalar bu işten umudunuzu kesin. adamlar olayı oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar. olay basına bile çıktı. ama herşeye jet hızıyla cevap veren ÖSYM buna sessiz kaldı. binlerce dilekçe gönderdik hem yöke hem ösymye ama hiç birine cevap gelmedi. sanırsam inşaat teknikerlerinin  YÖK'te sağlam bi adamları var. (arkadaşım sağlam bi kaynaktan bilgi aldı)
KISACASI RESTORATÖRLER İÇİN MİMARLIK ARTIK HAYAL OLDU

vedat yt
  • Yeni Üye
  • *
  • Meslek: restoratör
« Yanıtla #31 : 15 Mayıs 2014, 10:57:00 »
arkadaşlar herkes lütfen bunu dikkate alsın eğer itirazda birlikte olursak inşaat mühendislerinin mimarlığa geçtiği gibi bizde inşaat mühendisliğine  geçebiliriz.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]