Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: en son hangi tarihi eseri ziyaret ettiniz?  (Okunma sayısı 21627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nakkash

• Restorasyon Forum
Ynt: en son hangi tarihi eseri ziyaret ettiniz?
« Yanıtla #20 : 21 Ağustos 2009, 00:05:46 »
havagazıymış bu arada:)

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #21 : 21 Ağustos 2009, 00:07:42 »
Evet. Değiştirdim hemen ((: 
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

nakkash

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #22 : 21 Ağustos 2009, 00:11:56 »
hakkında güzl şeyler yazmışlar.. açılışda çok şaşalı olmuş.

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #23 : 21 Ağustos 2009, 00:21:04 »
Eski halini görenler bilenler pek bir mutlu. Çevre sakinleri yağ kokusundan ve terkedilmişliğinin getirdiği virane duruşundan "güven vermeyen insanların çevrede bulunmasından" dolayı rahatça geçemezmiş yakınından. Şu anda İzmir'in en güzel köşelerinden biri kanımca. Hak ettikleri bir başarı. İzmir insanı bilinçli olanı takdir eder. Yeterince takdir görüyor.
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

nakkash

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #24 : 21 Ağustos 2009, 10:41:25 »
evt böyle durumlarda olayın birde o yanı var. nerde virane-bakımsız kullanımsız bir mekan orda halkın güvenliğini tehdit eden kişiler...
mesela ben istanbul sirkeci deki mimar güzl bir Mimar kemalettin yapısı olan 4. Vakıf hanın virane durumunu bilirim... bundan 6-7 yıl evvel hem şarapçı abilerin davranışları hemde o birdaha olmayasıca koku yüzünden  yolun o kaldırımı kullanılmaz hale gele gelmişti.
restorasyon sonrası 5 yıldızlı otel oldu, kötü bir restorasyon geçirdiyse de şuan o halinden daha iyi.

dilekaral
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 30 Ağustos 2009, 16:05:34 »
Bende en son topkapı müzesi ve zeyrek camini ziyaret ettim. topkapı müzesi iyi sayılırdı, gerçi gördüğüm bazı aksaklıklar vardı ama işin açıkçası not almadım. zeyrek cami ise restore ediliyor. çalışmalar yavaş da olsa doğru şekilde ilerliyor.
S.Dilek ARAL

mAveRan

• Restorasyon Forum
  • Mimari Restoratör
« Yanıtla #26 : 30 Ağustos 2009, 16:11:43 »
belki çoğunuzun bilmediği bir yerden bahsedicem İstanbul aksaraydaki Hindular tekkesi.
Tam olarak tarihini bilemesemde tahmini 1750 li yıllarda yapılmış.Hindistan Müslümanlar'ının İstanbuldaki ikametgahı gibi bir yermiş ayrıca bir dönemde hint Müslümanları adına elçilik olarak kullanılmış.istanbulun en merkezi yerlerinden aksaraymeydanında bulunan bu tarihi eser Türk infeksiyon vakfının vakıflardan burayı kiralamasıyla restorasyon görmeye başlamış.
cengiz Bektaş Projesini çizmiş ama uygulamaya karışmamış.Bahce içinde ahşap bi yapı var ama tarihi eser anlamında tek bir parcası yok komple orjinaline bakarak yeniden yapılmış.Dış tarafında bulununa çeşmesi (Horhor çeşmeside deniyor) kudeb (i.b.b koruma uygulama denetleme birimi) tarafında restorasyonu yapıldı ve aynı şekilde tekkenin ön kapının kemeri topraktan çıkarılan parçaların birleştirilmesiyle orjinaline sadık kalınarak restorasyonu yapılıyor.Gördüğüm yaşadığım izlenimlerim...
                                                                                                                                               Üslub-u beyan ayniyle insan..

nakkash

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #27 : 31 Ağustos 2009, 00:21:15 »
süpersin ergin. çok saol. hemen araştırma yapalım hindular tekkesi hakkında.

mimsk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 10 Eylül 2012, 00:30:54 »
Tokat Latifoğlu Konağı'nı Tokat Kültür Evi'ni gezdim. Gayet iyi durumda, çok beğendim hem yapıyı, hem restorasyon projesini.

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
« Yanıtla #29 : 11 Eylül 2012, 14:33:37 »
 - İshak paşa sarayı

- Restorasyon süreci devam ediyor.

- Korumaya yönelik restorasyon yapılmış fakat eserin aslına uygun bir restorasyon yapılmadığı için memnun değilim.

- Bu eser hakkında restorasyon uygulama yorumu yapamıyorum tecrübem ve bilgim henüz bu seviyede değil. kaldı ki bu forumda kimsenin bu konuda yorum yapabileceğini düşünmüyorum.
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

rosemoon

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #30 : 09 Ocak 2013, 17:52:21 »
Dolmabahçe Sarayında staj yaptım. stajımın ilk günlerinde yalnızca görev yapacağım yerleri, son günlerinde de sarayın çoğu yerini gezip inceleme fırsatım oldu.. bulunduğum iskelelerdeki kalemkarlar sağolsun :)
Bildiğiniz gibi Saray restorasyonu halen devam etmekte.

Sonrasında da işlerimden fırsat bulamadım. Havalar ısınınca haftanın bir gününü sadece tarihi eser gezmelerine ayırmayı istiyorum...
...Bektüre Tasarım ve Danışmanlık...

Hiç hata yapmayan insan hiçbir şey yapmayan insandır,
Ve en büyük hata; kendini hatasız sanmaktır.

Katastrophe

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #31 : 05 Nisan 2013, 12:22:04 »
geçen haftasonu ayasofyadaydım :)
İnnâ Ketebnâ fî Sebilillah...

Katastrophe

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #32 : 05 Nisan 2013, 12:33:54 »
gerçi hergün taksimdeyim :)

Gülçin

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #33 : 11 Nisan 2013, 15:35:44 »
Havagazı sohbeti uzun olduğundan dikkatimi çekti ve araştırdım İstanbul 'da da önceden Hava gazı bulunuyormuş .Maltepe Havagazı Fabrikası'nın 14 Haziran 2006'da yıkılması, mimarlar odasının karşı çıkmasına rağmen gerçekleşmiş.İzmir'de, inşaatına 1862 yılında Fransız Laidloux&Fils şirketince başlanan ve 1902 yılından itibaren şehrin havagazı ile aydınlatma sisteminin temelini oluşturan Alsancak'taki havagazı fabrikası ise 2007-2008'de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilerek kültür merkezine dönüştürülmüş.Bazı şeylerin keşke en başından kıymeti bilinse ama genede şükür İstanbul da ki gibi İzmir dekini yıkmamışlar =) En son ziyaret ettiğim yere gelince Eyüp Sultan ve Fatih Cami ye gittim.Eyüp Sultan  çok fazla kalabalıkdı.İnsan gidip sevap işleyemiyor o derece birdaha gitceğimi sanmıyorum zaten o kadar kalabalığa rağmen esere sahip çıkılmamasıda enteresan bakımsız bir haldeydi fakat Fatih Cami harika atmosfer bakımından hem ise esere sahip çıkılmasından olağanüstü etkileyici bir durumda.Birde aynı gün Mehmet Emin Tokadi hz. türbesine gittik unkapanı caddesinde bilmeyen arkadaşlar varsa gitmelerini öneririm yolu bile harika tepede rampa çok güzel bir yer tavsiye ederim. :)

Katastrophe

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #34 : 04 Nisan 2014, 15:43:32 »
Mehmet Emin Tokadi hazretlerine gitmişken Molla Zeyrek Camisinide ziyaret etseydin Gülçin :) orasıda hala restorasyonda. Kuzey yapıyla orta yapı ibadete açılmış gerçi :) orayıda gezip görebilirsiniz tavsiye ederim.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu