Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: DGS İnşaat Mezunlarına Mimarlık Tercihi  (Okunma sayısı 68774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

szatmaca
  • Yeni Üye
  • *
DGS İnşaat Mezunlarına Mimarlık Tercihi
« : 31 Ocak 2010, 17:20:58 »
Arkadaşlar DGS sınavında bir takım düzenlemeler yapılmak isteniyor. Özellikle İnşaat bölünden Mimarlığa tercih edebilmeleri gibi. İnşaat mezunularının mimarlık bölümünden tercih etmeleri durumunda DGS'de dereceye yaparsanız ancak yerleşebilirsiniz. (özeller dahil).
Bunun için bir an önce tepkimizi ortaya koymalıyız. DGS düşünen arkadaşlar kendi çıkarları için bir an önce tepkilerini ve seslerini çıkarmaları gerekiyor geç olmadan !!!!

Link
http://www.dikeygecis.org/forum/content.php

rest..

• Restorasyon Forum
Ynt: DGS İnşaat Mezunlarına Mimarlık Tercihi
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2010, 10:26:33 »
ne kadar alakasız bir eğitim sistemidir bu ya...şimdi inşaat teknikerliği okuyan birisi nasıl mimarlık okur?bakalım daha ne görecğiz bu sistemde...

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2010, 12:50:49 »
daha çok alakasız bölümler mimarlığa geçiyor bırakın bari onların inşaat ile yapı ile alakaları var :)
hayat ardına bakmadan yürüyebilme sanatıdır...

zühre
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2010, 13:36:52 »
boyle sacma bısey olamaz mımarlık ıle ınsaat bolumu ne alaka onların dalları cokfarklı ınsaat muhedınsılgıne gecebılmlerı cok dogru ama ne alaka yaa mımarlıkkkk?

suna
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2010, 15:52:03 »
slm. mimarlığa geçiş yapabileceğimiz meslek yüksek okulları hakkında bilgisi olan var mı. restorasyon harıcinde.

goldmelodi
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2011, 19:22:09 »
ARKADAŞLAR ALLAH İÇİN YAA BEN İNŞAAT BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLALI 2 YIL OLDU VE MİMARİ BÜRODA ÇALIŞIYORUM.BEN OLMASAM BAŞIMDAKİ MİMARIN YAPCAK HİÇ BİR İŞİ YOK.BENİM SAYEMDE EKMEK YİYOR.2 YILDIR MİMARİ PROJE ÇİZİYORUM.KALDIKİ ALAKASIZ DİYORSUNUZ.MİMARLARIN YAPTIKLARI İŞLERİN İÇERSİNDEYİM.BENCE HAKKIMIZ OLMALI.ÇOĞU MİMAR İŞLERİNİ TEKNİKERLERE YAPTIRIYOR.ALLAH İÇİN AZCIK MANTIKLI DÜŞÜNÜN.

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
Re: DGS İnşaat Mezunlarına Mimarlık Tercihi
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2011, 10:26:42 »
değerli arkadaşım bizim senin işsiz kalmanı istemek gibi yada ezilmeni isteme gibi bir durum yada düşüncemiz zaten olamaz fakat sende bilmelisin ki... inşaat ile mimarinin alakası yok... sen mimari proje çiziyor olabilirsin fakat inşaat bölümü okumuşsun... eğer mimar olmak istiyor olsaydın bunu daha önceden karara varıp tercih etmen gerekirdi... farkındaysan seni kırmadan yazmaya çalışıyorum fakat böyle bir uygulama sistemi gelirse bizim halimiz ne olcak bir düşünürmüsün... bir empati yap. ? lütfen asıl saygıyı bize gösterin... kündekari ne demek bilirmisin ? 2 yıldır proje çiziyorum demişsin... ben bu mesleğin içinde olalı bu 8. yılım  liseden beri mimari proje ve restorasyon projeleri hakkında araştırma ve uygulama yapıyorum.... benim halim ne olsun, ha benim iş konusunda sıkıntım yok çok şükür iyi kazanıyorum fakat mimmar olmak bizim hakkımız size inşaat müh. imkanınız var daha ne olsun bütün mesleklere geçiş  mi olsun istiyorsun ?  ben mantıklı düşündüm bana mantıklı gelmedi inşaat teknikerlerinin mimar olması
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

mandela
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Şubat 2011, 11:53:03 »
zaten biz restorasyon mezunlarının geçişi bile zor oluyor bu kontejan sayıları ve yüksek netlerle,sistemin amacı belli, sınava giren öğrenci sayısını yükseltip herşeyi daha da zorlaştırmak ve yıllarımızı sınav uygulamaıyla harcatmak olduğunu düşünüyorum,buna ortak bi çözüm bulmanın yolunu arayalım bence.

nazım

• Restorasyon Forum
  • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2011, 04:42:23 »
Restorasyon bölümlerinin, iç mimarlıkla ne kadar alakası var peki?
          İnşaat bölümlerinin yapı ve yapı malzemesi eğitimini ve teknik bir bölüm olmasını göz önünde bulunduracak olursak mimarlık bölümüne geçişi çok da mantık dışı değil. Restorasyon bölümlerinde sadece bir derste rumi palmet çizen kişi nasıl geleneksel elsanatlarına geçiş yapabilme hakkına sahip ise mimarlıkla ortak yanı bulunan bir bölüm olan inşaat mezunlarının da mimarlığa geçişi normaldir.

Ayrıca Restorasyon eğitimi ile Mimarlık eğitiminin ne kadar ortak noktası var. Hemen söyleyeyim, teknik resim, yapı malzemesi vs, ve bazı okullarda rölöve dersleri ortaklaştırılabilir. Kaldıki restorasyon bölümleri her okulda aynı içeriğe sahip değiller. Bizler safranbolu'dan aldığımız dersleri bir ODTÜ mimarlıkla kıyasladığımızda sıkıntı doğar. Bundan dolayı İnşaat bölümlerinde verilen yapı malzemesi, yapı tipleri, malzeme teknolojisi, betonarme, vs gibi dersler de içerik olarak bu iki bölümü en az Restorasyon kadar ortaklaştırmaktadır.

Eğitim sisteminin savunulacak hiç bir yanı yoktur, kokuşmaktadır o ayrı mesele.

sevgiler...
Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

madrigal
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 10 Ağustos 2011, 00:18:26 »
başka bir başlıkta da yazdım ama olabildiğince fazla kişiye duyurmak için burayada aynısını kopyalamamın bir sakıncası olmaz umarım.. buyrun:

"arkadaşlar çok önemli bir tavsiyede bulunacağım, önümüzde çok az bir süre kaldı, bu süre bitmeden gönüllü arkadaşlar DANIŞTAYDA bu konu hakkında dava açarlarsa olumlu bir sonuç alma şansınız olur yüksek ihtimalle.. en azından tahminimce danıştay bu sene için yürütmeyi durdurma kararı verir, seneye olacak sınav için karara bağlanır konu yani bu sene inşaatçılar tecih yapamaz, ama seneye gerçekleşecek sınav için mahkeme olumsuz karar verebilir.. tahminimce yerleştirmeler başlasa dahi DANIŞTAY yürütmeyi durdurma kararı verecektir. ilgilenen arkadaşlar dilekçe göndermenin yanında bu şanslarınıda değerlendirsinler."

MAHİR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2011, 21:21:10 »
Bende inşaat teknikeriyim.Mimarlıkla inşaat teknikerliğinin ne alakası var diyen arkadaşlara soruyorum.Siz hayatınızda hiç şantiye gördünüzmü? Mimarlar yemek mi yapıyor.Ha tabi inşaat mühendisleri ve teknikerleride temizlik yapıyor değilmi. Biraz mantıklı yorum yapın..Mimar çizer mühendis yapar. Ama aynı şeyi ikiside yapar. Bunların ikiside inşaatçıdır.Bilmeyenlere........

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2011, 23:27:21 »
Bende inþaat teknikeriyim.Mimarlýkla inþaat teknikerliðinin ne alakasý var diyen arkadaþlara soruyorum.Siz hayatýnýzda hiç þantiye gördünüzmü? Mimarlar yemek mi yapýyor.Ha tabi inþaat mühendisleri ve teknikerleride temizlik yapýyor deðilmi. Biraz mantýklý yorum yapýn..Mimar çizer mühendis yapar. Ama ayný þeyi ikiside yapar. Bunlarýn ikiside inþaatçýdýr.Bilmeyenlere........

bende restoratörüm kardeşim, inşaat teknikerlerinin mimarlıkla ne alakası var diyen çıbanın başıyım.
ben hayatımda senin yaşından fazla şantiye gördüm ve hepsinin uygulama projesi çiziminide bizzat yaptım. biz kimsenin mesleğini küçümsemiyoruz... sen biraz mantıklı düşünürsen ondan sonra yazarsan bence daha iyi olurdu....

sen hayatında

rölöve aldın mı ? restorasyon projesi çizdin mi? statik projesi çizmekle mimar olunmaz. ha dur sen söylemeden diyim ben statik projede çiziyorum.. sen hiç kalem işi yaptın mı? sen  acaba çok merak ediyorum o kadar övündüğün şantiye konusunda ne kadar deneyimlisin. sanat tarihi derler onuda bilirmisin ? iki tane kolon kiriş hesabı kitabı yapıp bana delil olarak göstermeyin ki zaten onu da idecad yapıyor... hadi kardeşim hadi...
ZArifoglu

girl
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 07 Ekim 2011, 15:51:11 »
ya her kafadan bir ses çıkmış arkadaş.. en başta eğitim sistemi yanlış.. sizde kalkmış inşaat bölümü mimarlığa nasıl geçebilio çok saçma demişsiniz... ben lisede yapı ressamlığı eğitimi aldım ve önlisansım da inşaat teknikerliği. bir binanın temelinden çatısına kadar hem çizerim hem o binayı dikerim arkadaş...yeri geldi mimar dersleri aldım lisede, yeri geldi mühendislik dersleri gördüm önlisansta.. o kişinin kendisini geliştirmesine bağlı.. meslek lisesi yapı ressamlığı okuyan biri öss den anca iki tane bölüm seçebilir
1. Yapı öğretmenliği
2. yapı ressamlığı öğretmeliği.
DGS ye gelince; meslik lisesi yapı ressamlığından mezun olup önlisansını inşaat teknolojisi bölümünü okuyan biri de anca 3 tane bölüm seçebilio bunlarda;
1.yapı ve ressamlığı öğrt.
2.inşaat mühendisliği
3. mimarlık.  bence bırakında mimarlık bize HAK olsun yani.

h
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 16 Aralık 2011, 21:15:55 »
ARKADAŞLAR BEN ÖNLİSANSINI İNŞAAT OLARAK OKUYANLARDAN YANAYIM 2005 DE İNŞATI TANIDIM VE 2012 YILINA GİRACEĞİZ GÖRDÜKLERİMİ SÖYLÜYORUM MİMARLIKOKUYAN ARKADAŞLAR DENEYİMSİZ OKUMUŞLAR AMA BOŞUNA NE KADARDA ÇALIŞIRSA ÇALIŞSINLAR Bİ İLERLEME GÖREMEDİM HİÇ Bİ MİMARDA MİMARLIK ÖSS DE MATEMATİK YAPIP O BÖLÜMÜ OKUMAK DİĞİLDİR PROJE ÇİZİM UYGULAYANDA DİĞİLDİR BAKINSAMİMİ SÖYLÜYORUM MİMAR KİMDİR BİLİYOMUSUNUZ BEN TECRÜBELERİME DAYANARAK KONUŞUYORUM MİMAR TAMAMEN YAPACAĞI İŞİ OLAYI BEYİNDE CANLANDIRMASI İLE BİTİREN KİŞİDİR MİMARLIK ŞİMDİ ÇOK BASİT Bİ İNŞAT USTASI BİLE BUGÜN ŞANTİYELERDE MİMARLIK YAPIYO VE ÇOKDA GÜZEL PARA KAZANIYORLAR EĞER KENDİNİ GELİŞTİRİRSEN OKUMANA BİLE GEREK YOK İŞ ARTI CANLANDIRMA OLAYI DEMİŞTİM ARTI TECRÜBE BEN BUNU BİLİRİM MİMARLAR CİVA GAZI BU SENDE MEVCUTSA MİMARSIN KONUMUN BAŞINDA İNŞAAT OKUYANLARDAN YANAYIM DEMİŞTİM EVET ÇÜNKÜ MİMARLIKLA KIYASLADIĞIN ZAMN DERSLER HEMEN HEMN AYNI BUDA  Bİ İNŞAT OKUYAN ARKADAŞIN MİMARLIĞA GEÇİŞİ İÇİN NORMALDİR SAYGILARIMLA

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #14 : 16 Aralık 2011, 22:59:29 »
off. yeter artık tamam anladım. he siz haklısınız. bırakın bu işleri ya. senin inşaatçı dediğin adam iki statik biliyor diye kendini fazla uçurmasın. hoş eskisi gibi hesap ta yok. bende bir statik projesi çiziyorum aynı zamanda ama inşaatçı değillim. biraz aşalım artık kendimizi... düşünelim oturduğumuz yerden olmaz bazı şeyler
ZArifoglu

arc.
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 02 Ocak 2012, 13:33:50 »
arkadaşlar şimdi son durum ne ben mimarlığa geçmek istiyorum. inşaat bitiren biri geçebiliyosa ben inşaata gidecem.yoksa mimari restorasyon bölümüne geçecem. aydınlatırsanız sevinirim:)

bohem61
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 24 Ocak 2012, 11:07:17 »
sırf bu konu için üye oldum ve içimden geçenleri yazmak istedim.Arkadaşlar ben 10 yıllık mimarim ktü mimarlık mezunuyum ama yazılanlar çok çok tuhafıma gitti meslektaşlarım  inşaat teknikerlerinin mimarlıkla alakası olmadıgını yazmışlar çok şaşırdım acaba bunu nasıl yazıyorlar.mimarlık sanattır  tasarımdır estetiktir fonksiyondur tamamda bir inşaat teknikerinin en az bir mimar kadar bilgiye sahip oldugunu düşünüyorum belki daha fazla onlar  bile var biz mimarlar gibi değiller betonarme ve statik gibi bi çok bilgiyede sahipler.ben  çok iyi bir mimar oldugumu düşünüyorum ama piyasada tanıdıgım 2-3 tekniker var kı aşmışlar kendilerini her konuda bilgili.burda bana kızabilirsiniz o sizin bilgisizliğiniz diye ama.sadece inşaatla mimarlıgın ne alakası var diyen meslektaşlarımın nerde yaşadıgını merak ettim.

burcu y.

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 20 Şubat 2012, 16:07:42 »
son durumun ne olduğu hakkında kesin bilgisi olan var mı? inşaat bölümünün mimarlığa geçişi kalkacak mı yoksa kalkmayacak mı? teşekkür ederim şimdiden.

rose

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 23 Haziran 2012, 17:17:03 »
bu ne yaman çelişki  :ğ:  benre restorasyon mezunuyum ve gelecek kaygım var .. okul az öğrenci çok...

olci kurt
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 19 Eylül 2012, 11:18:51 »
KALKSIN HADİ DAVA EDELİM..:)

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk