Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: DOMATİA Egede Eski Bir Rum Köyü  (Okunma sayısı 33683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
DOMATİA Egede Eski Bir Rum Köyü
« : 26 Ocak 2011, 20:59:50 »
Rum Halkı tarafından Domatia adıyla kullanılan köy
1924 yılındaki Mübaleden sonra Türk köyü haline gelerek adı Doğanbey köyü adını almıştır.
Rum mimarisinin en güzel örneklerini sergileyen köy bir açık hava müzesi gibidir.
Aydın İli, Söke İlçesinden Priene, Milet yoluna saptığınızda sırası ile Güllübahçe,Atburgazı ,Tuzburgazı ve Doğanbey gelir Doğanbey Köyüne ulaştığınızda kuzeye doğru dönünce karşınıza çıkar.
Son yıllarda yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamakta ve birçok eski yapı restore edilmektedir.

Eski bir Rum Köyü Fotoğrafları

Gülçin

• Restorasyon Forum
  • **
Ynt: DOMATİA Egede Eski Bir Rum Köyü
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2011, 01:44:17 »
hiç duymamıştım bu köyü ne kayıpmış gerçekten çok hoş bir yer .

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
Re: DOMATİA Egede Eski Bir Rum Köyü
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2011, 11:31:38 »

taş kaldırımlar... taş yollar... oldukça alaturka :)
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2011, 21:58:38 »
seni bilselerdi... 200 sene önce asfaltı icat ederlerdi.. alkışla

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
Re: DOMATÝA Egede Eski Bir Rum Köyü
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2011, 13:15:57 »
benim demek istediğim çok hoş alaturka bir görüntü var. neden böyle alaycı ti tavırla cevap verdiğinizi anlayamadım? :)
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2011, 20:49:41 »
Kusura bakma seni kırmak değildi amacım

qolaris

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2011, 21:48:42 »
bu köyü canlı canlı görmüş biri olarak fotoğraflar çok güzel ama emin olun o ortamda bulunmak farklı bir tat

ssvlyy

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2011, 02:38:48 »
gercekten cok hoş.böyle güzellikerin odugunu bilmek beni mutlu etti açıcası gezip görmeyi cok isterim..teşekkürler paylaşım için..
£ğeR bİR GüN sIKarSA s£ni DüNyA RaBBin£ dÖnÜp b£niM SıkInTım VaR d£m£;SıkINtInA dÖnÜp b£niM bÜyÜk  RaBBiM VaR d£..!!

mAveRan

• Restorasyon Forum
  • Mimari Restoratör
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2011, 15:42:03 »
Çok hoş bir köy.Mimari açıdanda tecrübe edinmek açısından gezilmeye değer bir yere benziyor,yalnız adı zaten doğanbey olarak değişmiş bir köyü neden rumca adıyla tanıtma luzumu gördünüz bilemiyorum.
                                                                                                                                               Üslub-u beyan ayniyle insan..

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2011, 17:29:30 »
En ufak duvar kalıntısınını bile eski haline getirmek için mücadele ettiğimiz köyün bende adını restore ettim.

Saygılar

mAveRan

• Restorasyon Forum
  • Mimari Restoratör
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2011, 17:53:21 »
O zaman sizin daha çok işiniz var daha kostantinepol'ler Smyrna'lar anatolia'lar sizleri bekliyor.
Belki ecdadın bizim kültürümüze dahil ettiği birçok ismi siz tekrar rumcaya çevirebilirsiniz.Ama bence bu çabanıza girişmeden önce bi balkanları kafkasları hatta karadeniz kıyılarındaki şehirleri bir araştırın derim.Onlar osmanlıdan kalma ismi kullanmakta hiçde sevdalı durmuyorlar.Mesela ben odessa'ya hacıbey diyen,Simferepol'e Akmescit diyen hiç bir ukraynalıya yada rusa rastlamadım.
Herkes sizin kadar ince değil tabi...

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2011, 18:07:48 »
Doğrudur benim amacım literatürdeki ismini kullanmak Miletos,pirenne,didima gibi.
şövenist duygularla kapılmamak lazım, bir esere saygı duyuyorsak yapanada yapan kültürede saygı duymayı bilmeli insan.

mAveRan

• Restorasyon Forum
  • Mimari Restoratör
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2011, 18:41:11 »
Bu düşünce kesinlikle şövenist bi yaklaşım değil gayet duru ve hümanist bi yaklaşım.Bir eseri yapana saygı yada saygısızlıkda söz konusu değil.
Burada savudunduğum düşünce sadece sizin bu bölgeyi bizleşmiş değerlerden arındırarak fazlasıyla ince hatta tavizkar bi düşünceyle yazdığınız yazıyı ince bi üslupa eleştrimekti.
Fikilerinize saygım var ama  rumlardan ve rum kültüründen (folklor olarak )eser kalmayan,Türk kültürü ve Türklerin yaşadığı bir mekanı tekrar eski rumca isimle adlandırma gayreti içinde olmanızın anlamsızlığına değinmek istedim.yoksa vandalist bir düşünce ve eylem anlayışı  bizim literatürümüzde yer almaz...!

mdy

• YMDY
  • Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2011, 22:56:58 »
 alkışla Güzel paylaşım teşekkürler. Böyle bir yeri görmemek büyük kayıp olacaktır.
MiMaR

kainat

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2011, 15:08:21 »
Bir restoratör olarak böyle tarih kokan eski rum köyünde yaşamak isterdim açıkçası ve en yakın zamanda buraları keşife çıkıcam çok merak uyandırıyor her bir köşesi...

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs 2011, 19:23:04 »
Gerçekten Büyülü bir köy,
Çok beğeneneceğinize eminim Tescilli yapılar içinde mimari açıdan önemli eserler var en kısa zamanda sizi köyde görmeyi umut ediyorum.

erolkcr
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 14 Kasım 2011, 10:52:06 »
O havayı solumak ve her şeyden önemlisi oradaki yaşanmışlıkları hissetmek müthiş bir duygu. İstanbul da oturuyorum ve son 5-6 yıldır Kuşadası'na tatile gidiyorum. Her yıl bu köyü görmeye giderim ve herkesin görmesi gereken bir köy olduğunu düşünüyorum. Fakat yakınında herhangi bir konaklama yeri olmaması enteresan. Daha enteresan olanı ise buranın hiç tanıtılmıyor olması. Bu köyden bir yer almayı ve restore etmeyi bile düşündüm. Selçuk'taki Şirince köyü ile karşılaştırdığımda çok daha güzel bir köy olmasına rağmen yazık ki ziyaretçi sayısı çok az. Ben bu köyün canlandırılması ve turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu köyde yapılması gereken çok şey var, öncelikle köy içinden geçen dere yatağı tarihi dokusuna uygun olarak taş duvarlarla ıslah edilmeli ve taş bir köprü ile taçlandırılmalı. Bozuk olan yol ve sokakları yine tarihi dokusuna uygun şekilde taş kaplanmalı. Harabe haldeki evler restore edilmeli pansiyon ve restorana dönüştürülmeli, özellikle bahçeler köydeki güzel örnekleri gibi bitkilendirilmeli. En önemli sorunlardan birisi sivrisinekler. Bunun için birşeyler yapılmalı. Bir ziyaretimde köyde bir beyle tanıştım, oralı olduğunu düşündüğün EROL ismindeki beyin İstanbul'da bir üniversitenin rektörü olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmış ve imrenmiştim. Bence elbirliği ile birşeyler yapılabilir, bunun için bir dernek kurulabilir mesela, ben gönüllü bir mühendis olarak böyle bir oluşumun içinde bulunmak isterim. Son olarak şunu belirtmek isterim ki; bu güne kadar 16 ülke gezdim bu köy kadar güzel bir köy görmedim. Kıymetini bilelim ve kaybolmasına izin vermeyelim....

nesimi

• Restorasyon Forum
  • Nesimi KILIÇASLAN
  • Okul: ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
« Yanıtla #17 : 23 Ocak 2012, 11:21:20 »
gerçekten harika.ellerine sağlık.
Tarihini ve kültürlerini bilmeyen,korumayan her toplum cehalet ve fukaralığa mahkumdur.

domatia

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #18 : 13 Ağustos 2012, 21:22:24 »
Merhaba Özgün örnekler görebilmek için
Bu Haftasonu Domatia nın karşısındaki Samos adasının Pythagorio kasabasina gittim.
Buradada Domatia daki gibi geleneksel Rum mimarisi örnekler var.
Eski eserlere yaklaşımlarını görünce hayretler içinde kaldım 2000,2500 senelik temeller üzerine betonarme oteleri pansiyonları kondurmuşlar ne restorasyon gördüm nede koruma Bol bol Bizim Koruma kurullarının kullaklarını çınlattım.

İSMAİL

• Restorasyon Forum
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
« Yanıtla #19 : 11 Aralık 2012, 18:58:04 »

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Restoratцr Gönderen: Trealdoriep
[Bugün, 00:25:31]

Ahşap Ustası ve usta yardımcıları arıyoruz Gönderen: ikonahsap
[Dün, 17:57:54]

Ynt: ŞANTİYE ŞEFİ MİMAR Gönderen: RSİRMACİ