Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Çorum - Osmancık'taki Tarihi Camiler Rutubet Sorunuyla Karşı Karşıya  (Okunma sayısı 4976 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Restorasyon

• Restorasyon Forum
Osmancık'taki Tarihi Camiler Rutubet Sorunuyla Karşı Karşıya

Çorum'un Osmancık ilçesinde tarihi camilerdeki cemaatin başı rutubet ile dertte. Restorasyon yapıldıktan sonra aşırı nem alan camiler, kokuya maruz kaldı. Rutubet, cemaati rahatsız ettiği kadar tarihi yapılara da zarar veriyor.

Çorum'un Osmancık ilçesinde tarihi camilerdeki cemaatin başı rutubet ile dertte. Restorasyon yapıldıktan sonra aşırı nem alan camiler, kokuya maruz kaldı. Rutubet, cemaati rahatsız ettiği kadar tarihi yapılara da zarar veriyor.

Osmancık'taki tarihi camileri rutubet sorunu ile karşı karşıya. Akşemseddin'in eğitim verdiği medrese olarak kullanılan ve günümüzde cami olarak hizmet veren tarihi Akşemseddin Camii ile Koca Mehmet Paşa'nın Osmancık'a bıraktığı en önemli eser olan İmaret Camii rutubet ve aşırı kokunun etkisi altında. Tarihi camilere girer girmez dikkat çeken kokunun kaynağı da hemen pencere kenarlarında göze çarpıyor. Daha çok Akşemseddin Camii'nde belirgin olarak görülen rutubet nedeni ile duvarlar çatlamış durumda.

Cami halılarının duvarlara yakın olan kısımlarında da nem görülüyor. Rutubet, İmaret Camii'nde ise duvarlara yapılan ahşap kaplamanın kabarması ile kendini gösteriyor. Akşemseddin Camii cemaati rutubetin restorasyondan sonra arttığını belirtiyor.

Murat Haykır, "Rutubet camide restorasyondan önce de oluyordu. Fakat bu kadar aşırı değildi. Caminin arkası pencerelere kadar toprakla doldurulmuş. Cami duvarları toprağın içerisinde olduğundan içeriye rutubet girdiğini düşünüyoruz. Restorasyon yapılırken bu sorunu gündeme getirdik fakat dikkate alınmadı" dedi.

Akşemsettin caminin eski din görevlisi Fuat Dibek ise, camide rutubet sorununun çok önce başladığını, geçici önlemlerle bu güne kadar idare edildiğini fakat restorasyon sonrasında rutubetin baş edilemez derecede arttığını ifade etti.

Dibek, "Bu camide en uzun süre ben imamlık yaptım. Eskiden hafiften rutubet oluyordu. Ben de namazdan sonra halıları kaldırıyordum, cemaat gelince yeniden seriyordum. Camiye rutubet girmesin diye arkasındaki dolgunun üzerine beton atıldı. Duvarların çevresi boş olmadığı sürece beton da atılsa rutubet gelir. Restorasyondan sonra zeminden ısıtma sistemi yapıldı. Bu yüzden halıları kaldırıp kurutmak mümkün değil. Duvarlarda da çatlamalar ve nem nedeni ile dökülmeler oldukça arttı" diye konuştu.

Kandiber Kalesi ile Akşemseddin Camii arasında kalan boşluğun yaklaşık 2 metre yüksekliğinde toprak ile doldurulduğunu belirten cami cemaati, dolgunun kaldırılması ile rutubet sorunun önüne geçilebileceğini ifade ediyor. Cemaatten bazı kişiler de çevresinde dolgu olmadığı halde aynı sorunun İmaret Camii'nde de olduğunu belirterek rutubetin neden kaynaklandığına ilişkin yetkililerce araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Camii cemaatinden Kazım Güçlü de, "Restorasyon yapılırken su akıntılarının gideceği yerler hesaplanmadan çevre düzenlemesi ve döşemeler yapıldı. Caminin tarihi dokusu ile çevre düzenlemesi birbiriyle hiç uyuşmuyor. Caminin içindeki rutubetin tamamen ortadan kalkabilmesi için cami ile Kandiber Kalesi arasında kalan dolgunun tamamen boşaltılması gerekir. Bu konuda işin tekniğine vakıf olan teknik kişilerin görüşleri alınarak çalışılmalı. Bu camide oluşan nem ve rutubetin verdiği zararın ortadan kalkması

için uygun olan çalışmanın başlatılması gerekir diye düşünüyorum" dedi.

Osmancık'ın Tarihi Camilerinde Rutubet Sorunu from OSMANCIK on Vimeo.

Kaynak : ÇORUM (İHA)

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Restoratör aranıyor ( İstanbul/Taksim) Gönderen: Beriltekin
[Bugün, 09:19:09]

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal