Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Restorasyon nedir?  (Okunma sayısı 35500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yase

• yase
  • Restorasyon Forum
Restorasyon nedir?
« : 25 Mart 2010, 18:43:25 »
Restorasyon nedir?

Restorasyon tanımı çok göreceli bir kavramdır herkes tarafından çeşitlilik gösterebilir ve şudur diye bir kısıtlama yapmak mümkün değildir. Ama yinede kısaca tanımlamak gerekirse; Restorasyon, kültürel bir tarihi bulunan ve toplumsal kesim tarafından beğenilen, kültürel değerleri yansıtan, taşınır ve taşınmaz sanat eserlerinin korunması ve geleceğe aktarılmasını amaçlayan bir meslek dalıdır. Genelde inceleme, belgeleme gibi ön aşamalara ek olarak düzeltme ve koruma-onarım gibi işlemleri içerir.

Restorasyon; koruma ve onarım bakımından çok zengin bir uygulama dalıdır. Dünyada nadir görülen doğal çevreleri koruyabilme, mümkün olduğunca çok az müdahale ile onarabilme ve gelecek nesillere yaşatabilme işidir. Uygulama esnasında en uygun ve en az müdahaleyi,  oluşturulan protokoller tarafından kararlar alınarak uygulama işlemi gerçekleşir. En ufak bir uygulama belgelenerek arşivlenir.
   Restorasyon günümüzde oldukça ilerleme göstermiştir. Geçmişte çok sayıda taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının nasıl bir müdahaleye maruz kaldığı, yapılan herhangi bir müdahalenin nasıl ve kim tarafından yapıldığı bilinmezken günümüzde yapılan her uygulama arşivlenerek,  geçmişi geleceğe aktarmaktadır.
jasmine to sence
restoratör

honour007
  • Restorasyon Forum
  • **
Ynt: Restorasyon nedir?
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2010, 19:27:16 »
Buda benim kaleme aldığım tanımı..    
Restorasyon,
kısaca bir tanım olarak bozmadan onarım manasına gelmektedir. Fakat bu tanım özünde bir çok manayı saklayan
restorasyon kelimesini anlamlandırmaya yetmez.Restorasyon, bir tarihi değeri bulunan ve toplumsal kesim tarafından beğenilen,
halkın kültürel değerlerini yansıtan sanat eserini, yapılışı itibarıyla özgün,eşi benzeri olmayan yapıları, dünyada nadir görülen doğal
çevreleri koruyabilme, gerekirse çok az müdahale ile onarabilme ve bunları yaşatabilme işidir.

Restorasyona daha açık olarak bakacak olursak; restorasyon ile konservasyonun - yani onarmadan olduğu gibi koruma işinin -
bir arada olduğunu görürüz.Ayrıca; bu iki kavram bir arada düşünülmesi gerektiği gibi, restorasyonu yapılacak nesnenin; içerisinde
barındırdığı millî, mânevî ve ahlakî fikirlerinin, milletin ve örf ve adetlerinin, kültürün ve öğelerinin, tarihin ve edebiyatının, sanatının
düşünülerek incelenmesi muhakkak gereklidir. Açıkçası restore edilecek ve korunacak olanın bunlar olduğu bilinmelidir.
((: SoNGoKu :))

falmarindi

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2010, 14:02:25 »
elinize sağlık,
güzel tanımlamışsınız. çok yönlü ve derin bir konu restorasyon, dallanıp budaklandırılarak anlatılabilir. ama en önemli özelliklerinden biri mevut veriye olabildiğince az ve özgün şekilde müdahale ile onarmak, korumak ve işlerliğini sağlamaktır. Bu veri antik bir tapınaktan bir saate kadar herşey olabilir.
Restorasyon işine emeği geçen herkese selam olsun :)
Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olmaz.

ddamla29

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2010, 14:44:12 »
ÇOK KISA TANIMI

Taşınabilir veya taşınamaz kültür varlıklarının, iç veya dış nedenlerle zarar görmüş,bozulmuş kısımlarını aslına zarar vermeden,stilize etmeden onarıp koruma altına alarak gelecek kuşaklara aktarılmasıdır..

honour007
  • Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2010, 18:58:11 »
tabii ki çok kapsamlı bir iş olduğundan bu konuyu sadece böyle küçük açıklamalarla anlatmak yetersiz kalıyor :) ama iyi ki restorasyon okumuşum... bu bölüme geçmeden önce tarihe bakış açım çok farklıydı çewremdeki tarihi yapılara baktığımda hiç bişi düşünmüyordum ve gözüme çarpmazdı yapılar çok fazla bi üne sahip değillerse :) ama şuanda yolda yürürken otobüste giderken gözüm hep yapılarda we her restorasyon işi gördüğümde yüzümde bi tebessüm oluşuyor. Bu iş şuanda malesef layıkıyla yapılmıyor ama şundan da eminim eskisine göre daha iyi bi konumda ve daha da ilerliyecek biz ve yeni restoratör arkadaslarımız sayesinde :)
((: SoNGoKu :))

S.S
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2010, 23:39:47 »
iş sahası çok ama işte yok 1buçuk senedir işsizim

restorasyon nedir
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2010, 03:27:41 »
restorasyon yapıları aslına göre onarmaktır. buna katılıyorum tabiki ama, bizim ülkemizde pek bu kurala uyulduğunu zannetmiyorum. yapının teslicini bile kaldırırsın istersen. istersen yapını restore ederken betonarma yaparsın üstünü kaplama (ahşap bir yapıdan bahsediyorum). isterseniz 3 katlı kagir bir yapıyı 8 katlı yapabiliyorsunuz. imar'a göre 12.50 imar vermişlermişş.. ee bu yapıyı yıllar önce mimarlarımız 3 katlı yapmışlar. imar ne veriyosa versin bu yapıyı 3 katlı yapmamız gerekmiyormu? bu izini patronlarım aldı ama ben yinede rahatsız oldum. Belki maaşımı onlar veriyor ama yinede olamaz böyle bişey!!!!!!!!!! neyse konuyu amacından saptırdım sanırım özür dilerim.

siberturc+
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2010, 22:52:33 »
Bozmadan onarmak yenisini yapmak değil var olanı  koruyup ortya  çıkarmak daha  fazla zarar vermemek...
sert tazzikli su ile  taşları  eritmemek...
var olanı   alıp  yerine  benzer dandiğini koymamak

ahhh ahhh.....

Emre ÖZMEN

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #8 : 07 Ağustos 2010, 01:40:09 »
arkadalar hepizin ellerine sağlık çok güzel bi sayfa oldu sayenizde.
bana göre tanımını yazması 4-5 dakika okuması 30 saniye ama restorasyonu yaşaması bir ömüre sığmaz.
E.ÖZMEN

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu