Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Malatya battalgazi nefise hatun kümbeti  (Okunma sayısı 10034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fuat
  • Yeni Üye
  • *
Malatya battalgazi nefise hatun kümbeti
« : 18 Mart 2009, 00:04:54 »
Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan türbe 15.yy.da Kadı Abdurrahman tarafından yaptırılmıştır. Onarımı yapılan türbe ziyarete açıktır.

ÖNCESİ

SONRASI

rest..

• Restorasyon Forum
Ynt: Malatya battalgazi nefise hatun kümbeti
« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2009, 10:15:52 »
hiç restore edilmeseymiş daha iyiymiş....böyle restorasyonları görünce mesleğimden soğuyorum...

Hasan Emrah AKSOY

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2009, 21:31:05 »
hiç restore edilmeseymiş daha iyiymiş....böyle restorasyonları görünce mesleğimden soğuyorum...
Genel olarak ülkemizde vakıfların yapmış olduğu restorasyon çalışmalarını bende çok beğenmiyorum fakat,yorumunuz önemli benim için biraz daha açabilirsiniz neden kötü olduğunu
Heykeltraş

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2009, 13:23:09 »
Genel olarak ülkemizde vakıfların yapmış olduğu restorasyon çalışmalarını bende çok beğenmiyorum fakat,yorumunuz önemli benim için biraz daha açabilirsiniz neden kötü olduğunu

yukardaki resimleri karşılaştırıp dikkatle baktığınız zaman konuyu açmama pek gerek kalmadığını anlarsınız....ama sizin için biraz açabilirim...bana göre hiç restore edilmemiş hali daha iyi çünkü yapıyı kurtarmak adına yapıyı dahada mahvetmişler....kümbet orjinalinde baldakan tarzı yapılmış ve üzerindeki kubbe silindir şeklinde...ama restorasyon sonrası baktığımızda ise kubbede değişiklik bariz görünüyor...yani anlatmak istediğim vakıflar bir tarihi eserimizi daha güzel katletmiştir...

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2009, 13:39:10 »
belki kötü yapılmış bir restore olabilir ama sizin dediğiniz gibi kubbede öyle bir problem var ise eğer bunu vakıflar yapamaz kesinlikle bir belge yada fotoğrafa dayandırılmıştır bence. ama benim de çok hoşnut kaldığım söylenemez restorasyonu ile ilgili.
hayat ardına bakmadan yürüyebilme sanatıdır...

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2009, 13:46:57 »
yapıyla  ilgili herhangi bir kaynak da yok işin açığı...yapı 15 yüzyıl tarihli geçiyor...ama araştırmalarıma göre bu türbenin kimin adına yapıldığı bilinmemekteymiş...birde aklımı karıştıran 15 yüzyıl tarihli diyorlar ama türbenin altında mumyalık olup olmadığı bilinmemektedir demişler...ben anadolu selçuklu dönemini çok iyi bilirim ve bu türbe altındaki mumyalık kısmı anadolu selçuklu dönemi türbeleri için geçerlidir...yani araştırmalarımdan yola çıkarak söledim...onuda geçtim yukardaki fooğraftan da anlayabilirsin ki kubbede sorun var...neyi örnek alarak restore ettiklerini anlamadım ben....

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2009, 13:55:46 »
evet malatya içerisindeki kümbet vb tarihi yapılara baktığımızda GENEL OLARAK 15.YY yapıları dikkat çekmekte ve verdiğim linktede malatyanın içindeki tarihi yapılardan bahsetmekte. bu yapılarında çatı örtüleri genel itibarı ile yukarıdaki restore edilmiş olan yapının yanlış restore edildiğin bir nebze olsada kanıtlamaktadır.

http://209.85.129.132/search?q=cache:wY3hz4zNSacJ:forum.gruptr.com/showthread.php%3Fp%3D15770+Malatya+battalgazi+nefise+hatun+k%C3%BCmbeti&cd=6&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2009, 14:19:01 »
:))))))))))desteğin için teşekkür ederimmmmmm:)))))))

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2009, 14:20:15 »
destekten ZİYAde doğrudan taraf olma sanırım.

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2009, 14:21:42 »
tabikide destekten kastım doğruyu açığa çıkartmakta çaba göstermenden dolayı....

begüm

• Yeni Üye
  • *
  • rhestoratör
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2010, 01:04:17 »
buda bişeymi daha ne yapılar var :( biz bunlara malesef soyluyorumkı yanlızca üzülüyoruz elımızden bısey gelmıyo

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Restoratцr Gönderen: Trealdoriep
[Bugün, 00:25:31]

Ahşap Ustası ve usta yardımcıları arıyoruz Gönderen: ikonahsap
[Dün, 17:57:54]

Ynt: ŞANTİYE ŞEFİ MİMAR Gönderen: RSİRMACİ
[Dün, 14:30:44]

Ynt: Kalemişi ve restorasyon alanında hizmet vermekteyiz Gönderen: nAKkaŞBey38
[Dün, 02:44:39]

Ynt: İNŞAAT TEKNİKERİ- RESTORATÖR Gönderen: belgindogancay4823_
[17 Mart 2024, 23:55:05]