Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Agora kazılarında Eros başı bulundu  (Okunma sayısı 7855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
Agora kazılarında Eros başı bulundu
« : 22 Eylül 2009, 00:03:42 »
  Agora Antik Kenti kazı çalışmalarında Eros heykelinin başı bulundu.

Heykelin MS 1. yüzyıla ait ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu belirten Agora Kazı Başkanı Yrd. Doç. Akın Ersoy, heykelin ekibi çok heyecanlandırdığını söyledi.

Roma Dönemi'nde bebek ve küçük çocuk figürünün Eros heykelinde kullanıldığını belirten Ersoy, "Bir çarşı ve kentin yönetim merkezi olarak kabul ettiğimiz Agora ile Eros heykelini bağdaştıramıyoruz. Muhtemelen heykel, başka yerde yapılıp bir heykel grubu ile birlikte Agora'ya getirilmiş. Ancak çok iyi korunmuş durumda. Tarihte İzmir büyük bir kent ve tüm tanrı ile tanrıçaların heykellerine rastlamamız mümkün. Ancak Agora kazı alanında böyle bir buluntunun çıkması kazı çalışmalarımız açısından sevindirici bir durum. Eros heykeli 2009 yılı için prestij eserimiz oldu" dedi.

İkiçeşmelik Caddesi ile Agora arasında kalan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırması tamamlanan alandaki kazıları hızla sürdürdüklerini belirten Ersoy, bölgede önemli bir Osmanlı geçmişi olduğunu söyledi.

Bölgede önce 500 yıllık Osmanlı tabakasını çıkaracaklarını, ardından daha aşağıda olan Roma tabakasına ineceklerini belirten Ersoy, kazılarda 17'inci yüzyıl dönemine ait cam ve seramik atölyesine ulaştıklarını söyledi. Osmanlı döneminde kullanılan cam ve seramik atölyelerinde üretilen eserlerin Kemeraltı Çarşısı'nda satıldığını tahmin ettiklerini belirten Ersoy, "Kazı ekibinden Prof.Dr. Binnur Gürler ile yaptığımız çalışmalarda üfleme tekniğinin kullanıldığı cam ve seramik atölyesinin olduğunu belirledik. Alanda cam üfleme için kullanılan bronz pipetleri ve fazlalık camları kesmeye yarayan makas bulduk. Ayrıca aynı anda seramikleri pişirmek için aralarına konan cam bilyeler de çıktı. Bulduğumuz seramiklerin Kuzey Avrupa'da üretilen eserlerin taklitleri olduğunu da belirledik. Ayrıca Osmanlı dönemine ait tarihi bir çeşme de bulduk" diye konuştu.

Ok ve yayıyla birlikte kanatlı olarak tasvir edilen Eros, Yunan ve Roma mitolojisinde anılır. Eros'un görevi okunu kullanırken bir kişiyi diğerine aşık olmasını sağlamaktır. Aşk Tanrısı olmasının yanında Doğurkanlık Tanrısı olarak da bilinir. Kompozisyonlarda Afrodit ve Dionysos ile birlikte tasvir edilmiştir.Mitolojide kadınların aşkını Afrodit, erkeklerin aşkını ise Eros temsil eder.

Yeni Asır, İlker Çoban   
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
Ynt: Agora kazılarında Eros başı bulundu
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2009, 00:08:21 »
Geçen yaz stajımı burada yapmak için çok uğraşmıştım ama maalesef kalacak yer sorunum olduğundan bu hayalim gerçekleşememişti. Şimdi ise; her buluşta en az kendim birşeyler yapmışım gibi seviniyorum. Kazıda görevli herkese sabırlar diliyorum, çok çileli ve bir o kadar da zevkli bir iş. Ee arada böyle güzelliklerle karşılaşmak da motivasyonlarını körüklüyordur.. Devamını dilerim.

a.can.y

• Restorasyon Forum
  • ReNoVaTiO
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2009, 18:44:43 »
her fırsatta uğruyorum Agoraya,yaklaşık 11 yıldan beri birebir tanıklık ettiğim bir kazıdır.ancak ilk bulunduğu sıralardaki tiraj ve ehemmiyetini kaybetti sanırım..bu önemli makanı sitemiz aracılığıyla tekrar gündeme getirdiğin için teşekkür ederim...

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2009, 18:52:22 »
Agoranın maketi yapılacak diye duymuştum geçen yıl, halen var mı böyle bir düşünce biliyor musun Can?   

a.can.y

• Restorasyon Forum
  • ReNoVaTiO
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2009, 19:01:45 »
o proje çok eskiden beri gündemde ancak sonuç itibariyle bişey diyemicem.sen daha iyi bilirsinki dışarıya fazla bigi vermiyorlar.ancak birkaç tanıdık sayesinde dış güvenliği aşabiliyorum.benim bildiğim b.ş belediyesi kendi imkanlarıyla miniatürk benzeri bir çalışma içerisinde ve Agorada buna dahil edildi..

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2009, 19:11:11 »
Büyükşehir yapar yahu Aziz Kocaoğluydu sanırım başkan (: Biliyorsun Havagazı Fabrikasının bulunduğu muhite sihirli bir değnek değdi sanki.. Hem zaten Miniaturk tarzı projeler çok iyi bir reklam gereci. Agorayı aralarında görürüz umarım. Kazısına katılamıyorum belki maket çalışamlarına katılırım (:

a.can.y

• Restorasyon Forum
  • ReNoVaTiO
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2009, 19:18:03 »
umarım katılırsın..evet doğru hatırlıyorsun Aziz Kocaoğlu başkanımız..havagazı fabrikasının olduğu bölümde onun ve İ.T.O. sayesinde hayata geçirildi..ama keşke 300m daha doğuyuda proje kapsamına alıp elektirik fabrikasınıda bitirselerdi.şu anda mevkii deki güzelliği bozmakta... 

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2009, 19:27:23 »
Ellerinden gelse eminim yaparlar fakat olaya bürokratik engeller karışınca durum çıkmaza giriyor..  Mesela Üçyol taraflarında bir metro çalışması vardı, en son gittiğimde de trafik felç durumdaydı, insanlar öfkeli bekliyorlar tabii ki çözüm bekliyorlar, fakat para akışı sağlanmadan kim ne yapabilir ki??

Yani bunun benzeri bir durum.. Maalesef ülkemizde yukarıda ki kişiler ellerinde ki gücü kötüye kullanıyorlar. Olan sanata, tarihe oluyor. Bu durumda da biz restoratörler "tarihi yapı doktorları" devreye giriyoruz. Yeni mezunu olsun, bu meslekte saçları ağırlamışı olsun, ne kadar değer verirsek; o kadar çok kazanırız.. Hem madden, hem manen, hemde tarihten.. (: 

a.can.y

• Restorasyon Forum
  • ReNoVaTiO
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2009, 19:45:12 »
metro sorunu  Üçkuylarda  oldu Üçyoldaki 7 senedir faliyette sanırım isim benzerliği..:)sana dediştim izmirden çabuk vazgeçtin diye unutmuşsun bak.
   ancak elektirik fabrikası olayının aslı biraz farklı.temelinde seninde dediğin gibi bürokrasi var ama genelde yine bir türkiye ayıbı dır aslı.o fabrikayı hollandalılar inşaa etmişler vede hatırlarsan tamda limanın karşısına ve demiryolunun yanına,şimdi ise o bölgeyi kıta sahalığı olarak tanıyorlar ve yıkık fabrikanın bile etrefını dikenli tellerle çevirip 3 tane güvenlik koymuşlar...
   ne diyelim vay halimize...:(

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2009, 14:35:28 »
Üçyoldan Üçkuyular'a doğğru evet ((: Elektrik fabrikasıyla ilgili bir kaç yere baktım da güzel düşünceler var aslında okuduğum kadarıyla. Bi haberi paylaşayım hatta..

"Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, prestij binasını buldu. Alsancak’taki viraneye dönen elektrik fabrikası düşünülüyor. Tahsisi ve restorasyonu için ay sonunda ya da eylül başında Ankara’ya gidilecek.

Parmakla gösterilecek
BEŞİNCİ yılını kutlamaya hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), yetersiz kalan merkezini taşıyacak. Bir süredir aranan prestij binası için Alsancak Limanı karşısındaki tarihi elektrik fabrikasında karar kılındı. Yıllardır kullanılmayan, kötü görüntü sergileyen tesisin tahsisi için girişim başlatıldı. VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, “Simgemiz olacak, parmakla gösterilecek” dedi.

TEDAŞ’tan devri istenecek
DÖNMEZ, öncelikle Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin alınması gerektiğini söyledi, şöyle konuştu: “Bina TEDAŞ’a ait. Kiralanabilir ya da satın alınabilir. Önemli olan VOB gibi bir kurumun orayı kullanması ve böyle özel tarihi bir binanın İzmir’e kazandırılması. Bu amaçla ay sonunda ya da eylül başında Ankara’ya gideceğiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi’yle görüşeceğiz.”

1989 yılından bu yana kapalı
İzmir Elektrik Fabrikası’nın yapımına, Havagazı Fabrikası’nın hemen yanında 1926’da başlandı. Traction-Elektricite Şirketi tarafından 1928’de hizmete açıldı. Türkiye’nin linyit kömürü kullanan ilk enerji üretim tesisi oldu. 61 yıl aralıksız hizmet verdi. Yarattığı çevre kirliliği ve artık verimli olmadığı nedeniyle 1989’da kapatıldı. Bina o günden bu yana atıl durumda kaldı.  "

wowturkey.com

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]