Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: ACİL:klima kullanımının tarihi yapılara verdiği zarar???  (Okunma sayısı 6195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haypatia
  • Yeni Üye
  • *
bu konuda bir tüzük, kural varsa acil paylaşır mısınız??  İmar yönetmeliği ve Venedik tüzüğüne baktım birşey bulamadım. Başka birşey varsa, bilgilendirirseniz memnun olurum.

Öznur ÖZGEN

• Restorasyon Forum
  • **
onu bilmiyorum ama arnavut  olan yolların asvalt dökülünce tarihi yapıya zarar verdiğini biliyorum.. asvalt titreşimi yayar ve her bir araç geçişinde o yapı sallanır... yıpranır.. ama arnavut taşlar titreşimi iletmez...  Şuan Safranbolu da bağlar yolu üzerinde devasa harem ve selam bölümleri olan tarihi yapı buna kurban gitmiş bulunmakta...  >:( sinir bozucu!

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
bir kilmanın tarihi esere zararı nasıl olur bunu bir sorgulamak gerekir sizce ?

açıkcası bence klima tarihi esere iki yönden zarar verir.
1. si fiziki bir görüntü kirliliği ile eserin orjinalliğinin geri plana atılması
2. si ki bu klima havalandırmalarını takarken kullanılacak birleştirici malzemeler çiviler.. v.s.

galata kulesindeki rezalet gibi mesela bence. diğer açıcan bildiğim kadarıyla bu konuda bir bağlayıcı madde yok bilen arkadaşlarımız varsa paylaşsınlar fakat esere biyolojik olarak bir zarar vereceğini düşünmüyorum aksine bazı yerlerde eseri nemden koruyabilirsiniz. tek sorun görüntü kirliliği ve esere çivi çakılması gibi detaylar. tabi bu benim bugüne kadarki tecrübeme dayanarak söylediğim görüşüm. saygılar..
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

haypatia
  • Yeni Üye
  • *
   Doğru, tarihi esere nasıl zararı olacağını sorgulamak sağlıklı bir sonuca götürüyor. Bende senin anlattığın gibi sonuçlara vardım aslan38 fakat gene de insanın içine sinmiyor her yerde görmek.
   Benim bu araştırmayı yapmama neden olan olay Dolmabahçe Sarayının idari binasında çalışan görevlilerin sıkıntılarından dolayı klima talebi vardı. Olumlu olumsuz yanları sıralandığında, çözüm için başka yol olmadığından yapılmasına karar verildi.
   Araştırma sırasında gördüm ki zaten engelleyici bir yasa, kural falan yok. Fakat sıcakların sıkıntı olması 30 yıla dayanmadığına göre önceden nasıl halledildiğini sorguladığımda; Sarayın havalandırma kanalları varmış. Şuan da kullanılmadığı içinde bu sıkıntılar çıkmış. Kanalların işlevli hale getirilmesi de uzun ve masraflı olacağı için  "klima hayat kurtarır" reklamlarına Dolmabahçe de inanmış gözüküyor.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]