Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: ALLPLAN  (Okunma sayısı 4458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vecih

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 363
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: MSGSÜ
ALLPLAN
« : 07 Şubat 2009, 13:28:00 »
Allplan Mimari eskizden etütlere, modellemeye, pafta düzenlemeye, detaylandırmaya, metrajlara ve uygulama çizimlerine kadar tüm tasarım süreçlerini kapsayan bir çözümdür.

Bir model oluşturarak çalıştığınız için, bir projenin 2B, 3B veya her ikisini birlikte görebilme ve değiştirebilme yeteneği, çalışma sırasında eş zamanlı geri besleme sağlayarak tasarım süreçlerini hızlandırır. Allplan sadece tek bir yazılımda konsept tasarımından metraja kadar – sınırsız olasılıkları sunmaktadır.

Allplan Mimari obje bazlı bir parametrik sistemdir. Örneğin, bir kapı, kendisinin bir kapı olduğunu "bilir"; kendi özelliklerini bilir, ancak aynı zamanda, bir duvara "ait olduğunu" ve bir boşluğa gereksinim duyduğunu da bilir. Eğer bir duvar eklemesi yapılırsa, üzerine eklendiği duvar otomatik olarak içerisine uyacağı bir boşluk oluşturur. Eğer kapı silinirse, duvar otomatik olarak boşluğunu kapatır. Uygulanan her değişiklikte, metrajlar, alanlar, hacimler ve yazıları, daima doğru kalacak şekilde güncellenirler. Allplan hızlı ve kolay tasarım için katların, döşemelerin, çatıların tanımlanmasında "referans düzlemleri" sistemini sunmaktadır.
 
Allplan'ın gelişmiş çizim araçları akıllı yakalama modları, dönen kursörler, kolay kullanılabilir 2B geometrik çizim ve düzenleme komutları ve 2B elemanların hızla ve zahmetsizce 3B’ye dönüştürülmesi için yöntemler sunar. Allplan'ın akıllı ölçülendirme ve taramaları, tasarımdaki değişikliklere otomatik olarak uyum sağlar.
 
Allplan Mimari Özellikleri
>Obje bazlı 3B mimari
>Tam düzenleme fonksiyonu
>Merdiven modülü
> Çatı Konstrüksiyonu Tasarımcısı
>Etkin veri alış verişi - DWG, DXF, IFC, PDF
>Otomatik görünüş ve kesitler
>Hızlı ve etkin modifikasyonlar
>Kolay öğrenim - 40 saat
 
Kullanıcı Dostu
>Allplan mevcut Windows ve CAD standartlarının ötesinde pratik veri giriş yöntemleri sunarak, yazılımın yeni kullanıcılarının bile kısa sürede programdan verim almalarını sağlar
>Sürükle ve bırak, tutma noktaları ve standart Windows kısayolları; gelişmiş fare desteği (örn. fare tekerleği kullanılarak yaklaşma)
>Farenin sağ tuşu ve görsel yardımcılarla etkin komut erişimi
>Kaydetme sonrasında bile elemanların hızlı seçimi, tekrarı ve geri çağırılması.
 
Çizim, İleri Çizim

Allplan 2006 2B modülleri tasarım çalışmalarında yaratıcı serbestlik ve uygulama çizimlerinde benzersiz fonksiyonellik sağlamaktadır. Artık planlarınızın etkin sunumu için farklı bir yazılım kullanmanıza gerek yok. 99 tipte çizgi ve 999 tipte tarama ve deseni kullanabilirsiniz. Bitmap alanlarında herhangi bir renk şeffaflaştırılarak silinebilir ve bu bitmapler büyük hacimli veriler olarak rahatlıkla kullanılabilirler. Allplan 2006 ile, bitmap özelliği kullanılarak arazi referanslı OrthoPhoto'ları (TIFF veya JPG dosyaları) tam olması gereken pozisyonlarda kullanabilirsiniz. Görüntülerin, örneğin hava fotoğraflarının konum ve boyutları ile ilgili ek bilgiler de bulunmaktadır.
 
 
Yazı, Ölçü Çizgileri, Detaylandırma

Yazı - Allplan'da yazıların oluşturulması ile ilgili tamamen yenilenmiş konsept, kullanımı çok daha kolay ve etkin hale getirmiştir. Planlarınızın görüntüsü profesyonelleşir ve Word'da bulunan biçim özelliklerini kullanarak yazılarınızı oluşturabilirsiniz. Yazı editöründe, çalışmanızı hızlandırmak için en son kullanılan yazı karakterleri hızlıca seçilebilmek için otomatik olarak ekrana getirilirler.
 
Ölçü Çizgileri - Son Allplan versiyonlarında ölçü çizgi ve blokları, daha hızlı ve daha esnek oluşturulabilmektedir. Kolaylıkla yatay, düşey, açılı, kot, referans, blok ve otomatik ölçülendirmeler oluşturabilirsiniz. Özel bir fonksiyon, mimari bileşenlerin, içlerinden sadece bir çizgi geçirilme işlemiyle tamamen ölçülendirilebilmelerini sağlar. Tüm elemanlar, hızlı ve doğru şekilde ölçülendirilirler.
 
Detaylandırma - Özel bir Allplan modülü, çizimlerinizde plan görüntüsünde farklı ölçekler için detayların oluşturulmasını ve değiştirilmesini sağlar. Detaylar planlar ile ilişkilendirilmiştir ve tasarımınızdaki her değişiklik, eş zamanlı olarak detaylarda da etkisini gösterir.
FEM-Veri Alımı da dahil Arayüzler
Bu aracı, pek çok farklı tipte veriyi Allplan'a almak ve Allplan'dan göndermek için kullanabilirsiniz. Transfer işlemleri detaylı konfigürasyon ve atama ayarları yapılarak optimize edilebilirler. Dosyaları, Windows'dan sürükleyip bırakarak da Allplan'a alabilirsiniz. Bu durumda, mevcut ayarlar kullanılır. Friedrich + Lochner (donatı çizimi alınması için) ve ESA PT (SCIA uygulaması ile karşılıklı çalışabilme özelliği için) arayüz ortamları oluşturulmuştur.
 
Pafta Kes
Pafta kesme modülü, hazırladığınız büyük paftalardan, daha küçük alt paftalar oluşturmanız için kullanılır. Orijinal pafta bu işlemden etkilenmez.Diğer taraftan, mevcut paftaların üzerine diğer çizim dosyalarını da istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.
 
Pafta Düzenleme
Pafta Düzenleme modülünde, basım için paftalarınızı çizim dokümanlarınızı kullanarak düzenleyebilirsiniz. Proje başına 3000 farklı pafta oluşturabilirsiniz. Modüle geçiş yaptığınızda, kağıdın basılabilir alanı da dahil olacak şekilde içinde çizimleriniz bulunan pafta ekrana getirilir. Bu plot paftaları, çizimlerinize bağlıdır ve tasarımınızda, çizimlerinizde yaptığınız tüm değişiklikler aynı anda paftalarınızda da güncellenir.
 
Akıllı Sembol
Allplan’ın Akıllı Sembol teknolojisi farklı ölçekler ve sunum modları için ayrı çizimleri tabakalar halinde, gerek duyulan ölçekte ekrana getirilecek biçimde düzenlemeyi sağlar. Akıllı sembol, iki ve üç boyutlu tasarım bileşenlerini içinde barındırır. Bu tabakalarda, ölçüleri değişmemesi gereken elemanlar, sembolü yerleştirdikten sonra boyutlandırma bile uygulasanız, değişmeden kalırlar ve diğer elemanlar doğru boyutlarına kendiliklerinden adapte olurlar. Bu, bir referans nokta ve boyutlandırma noktaları olarak adlandırılan parametreler kullanılması ile mümkün kılınır. Buna güzel bir örnek - bir pencerenin boyutlandırılması sırasında, kasa kalınlık ve derinliklerinin kotunurken, camların, yeni boşluğa uyacak şekilde kendiliklerinden ebatlanması olarak gösterilebilir.
 
3B Modelleme
Başlangıç tasarım konseptleri en uygun 3B basit modelleme kullanılarak kontrol edilebilir. Allplan 3B Modelleme modülü ile, her şekili 2B çizgilerden de dönüştürmeler dahil olan pek çok yöntemle 3B elemanlara dönüştürebilir ve onları modifike edip üzerlerinde çalışabilirsiniz.
 
Akıllı Uyarlama
Bu modül, akıllı yerleşim elemanları tanımlamak ve yerleştirmek, akıllı uyarlama ile yerleştirilen bu elemanlarla ilgili metrajlar almak, yerleştirilme alanlarını yeniden tanımlak ve alanlara yeni elemanlar eklemek gibi pek çok farklı amaç için kullanılabilir. 2B kapalı çizimlerle tanımlanan elemanların, kapalı alanların içine yerleştirilmesi prensibi ile işler. Özellikle, zeminlere veya cephelere döşenen parkeler, seramikler, granitler gibi elemanlarla ilgili adet, alan, fiyat, kırılan parça boyutları gibi bilgilerin alınması için oldukça kullanışlı bir modüldür.
 
 
Gölge, Boya
Gölge modülü 3B modellerin sunumlarına yönelik olarak tamamen boyanmış, iki ışık kaynağından gelen aydınlatmaların hesap edilmesi ile renkli sunumlar oluşturulmasına yönelik araçlar içerir. Enlem, boylam veya Türkiye'deki ilçe isimi ile zaman belirtilerek gün ışığı canlandırması da yapılabilir. Bu sayede, binanızda, günün farklı saatlerinde gerçek gün ışığının etkilerini etüt edebilirsiniz. Daha da ötesi, Mimari ailedeki modüller kullanılarak oluşturulan yapı modellerinizin foto gerçekçi görüntülerini oluşturabilirsiniz. Yazılım fotoğrafları ayarlamış olduğunuz cephe, kesit veya perspektif baz alınarak oluşturur.

Görüntülerin bitmapler (piksel bazlı) oluşturulduğu Animasyon modülünün aksine, burada oluşturulan görüntüler, taşınabilir, aynalanabilir, çekiştirilebilir ve resim kalitesinden fedakarlıkta bulunmadan istenilen büyüklükte basılabilen vektör formatında oluşturulur.
 
 
İlişkili Görünümler
İlişkili Görünümler modülünün en büyük avantajı, planda, cephede, kesitte veya perspektifte yapılan herhangi bir model değişikliğinin, bütün bu görünümlere otomatik ve eş zamanlı yansıtılmasıdır. Eğer, örneğin, bir pencereyi cephede taşırsanız veya planda bir kapı yerleştirirseniz, herşey, yapılan değişikliği yansıtmak için eş zamanlı güncellenir. İzometrik perspektiflerde de bu değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Teknik bir çizim üzerinde çalışıyor olmanıza rağmen, 3B uzayda çalışmanın tüm avantajları kullanılmaktadır.
 
Mimari
Allplan'da kullanılan referans düzlemleri mantığı, üç boyutlu tasarıma etkin ve kolaylıkla hakim olabilmek için önemli bir enstrümandır. Referans düzlemleri mimari bileşenlerin yüksekliklerini, kat aralıklarını veya çatı meyillerini tanımlamak için kullanılabilirler. Referans düzlemleri, mimari elemanların üst ve altlarını belirler.Genel olarak standart referans düzlemleri kullanılır. Gerek duyulduğunda, kendi özel referans düzlemlerinizi de oluşturabilirsiniz. Allplan'da Mimari modülde, mansart ve tonoz çatılar da dahil her türlü çatı konturunu oluşturabileceğiniz araçlar da bulunmaktadır. Bu çatı profillerindeki tüm bileşenler, kombineli bir şekilde de kullanılabilirler. Tüm çatı konturlarını tek bir tıklama ile değiştirebilirsiniz.
 
Duvarlar, Bileşenler, Boşluklar
Allplan Mimari obje bazlı bir parametrik sistemdir. Örneğin, bir kapı, kendisinin bir kapı olduğunu "bilir"; kendi özelliklerini bilir, ancak aynı zamanda, bir duvara "ait olduğunu" ve bir boşluğa gereksinim duyduğunu da bilir. Eğer bir duvar eklemesi yapılırsa, üzerine eklendiği duvar otomatik olarak içerisine uyacağı bir boşluk oluşturur. Eğer kapı silinirse, duvar otomatik olarak boşluğunu kapatır. Uygulanan her değişiklikte, metrajlar, alanlar, hacimler ve yazıları, daima doğru kalacak şekilde güncellenirler. Allplan hızlı ve kolay tasarım için katların, döşemelerin, çatıların tanımlanmasında "referans düzlemleri" sistemini sunmaktadır.
 
Merdivenler
Merdiven modülü farklı tiplerde merdivenler oluşturabilmeniz için hızlı ve kolay yöntemler sunmaktadır. Çizimli tanımlama pencereleri bu modülü kolay kullanılabilir kılar ve net, detaylı çözümler elde etmenizi sağlar. Merdiveni oluşturan tüm bileşenler metraj tablolarına yansıtılabilir.
 
Ahşap ve Çelik Çatı Konstrüksiyonu
Çatı konstrüksiyonu modülü, Allplan'daki referans düzlemler konsepti üzerine inşa edilmiştir. Her kesitte ahşap ve çelik profil elemanları kullanarak, onları kolaylıkla mevcut çatı düzlemlerine döşemenizi sağlar. Tüm bileşenlere farklı farklı malzemeler atanabilir. Mertek ve diğer elemanların konumları oluşturulmaları sırasında düzlemlerin konumları ile belirlenirler. Çatı ile ilgili göğüsleme, kuşaklama, dikme, aşık, yastık gibi pek çok elemanın oluşturulması için farklı komutlar da bulunmaktadır. Elemanların hepsi üç boyutlu olarak oluşturulurlar. Diğer tüm mimari elemanlar gibi, hakimiyetleri paralelinde birbirleri ile kesiştirilebilirler. Yerleştirilen tüm elemanların malzemeleri ve boyutları ile ilgili ayrıntılı metraj listeleri de alabilirsiniz.
 
Metraj
Özelleştirilebilen raporların metraj bilgileri, maliyet tahminleri ve özellikleri içerecek şekilde oluşturulmasının sağlanması. İleri listeler, metrajlar ve grafik sunumlu tablolar otomatik olarak oluşturulur ve maliyet hesaplamaları için direkt Microsoft Excel’e gönderilebilir
 
Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.”   M.KEMAL ATATÜRK