21 Ağustos 2019, 08:56:11Son Üye: Betulcann

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Artemis Heykel Başı Yakında Sergilenecek  (Okunma sayısı 3401 defa)

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Artemis Heykel Başı Yakında Sergilenecek
« : 31 Aralık 2012, 13:03:03 »
Artemis Heykel Başı Yakında Sergilenecek

Aydın'nın Çine İlçesi'nde bulunan Alabanda antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.Aydın'nın Çine İlçesi'nde bulunan Alabanda antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı. Kazı Başkanı Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Suat Ateşlier, "M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'ın ortalarına tarihlenen ve benzerine çok az rastlanan kalite ve güzellikte mermer tanrıça başı bulundu. Tanrı Apollon'un kardeşi tanrıça Artemis'in başı olduğu düşünülen mermer heykel Aydın Arkeoloji Müzesine taşındı ve yakında sergilenecek" dedi.

Doç.Dr. Suat Ateşlier başkanlığında yürütülen ve Temmuz ayında başlatılan Alabanda 2012 yılı kazı çalışmaları, 20 Aralık'ta tamamlandı. Aydın'ın Çine İlçesi Doğanyurt Köyü'nde bulunan Alabanda Antik Kenti'nde yaklaşık 6 ay devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Doç.Dr. Ateşlier, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı 220 bin lira ödenekle, arkeoloji, sanat tarihi ve tarih bölümü öğrencilerinden oluşan 40 kişilik ekiple çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Doç. Dr. Ateşlier, şöyle dedi:

"2012 yılı Alabanda kazısı, temmuz ayında antik kent genelinde temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarıyla başladı. Anadolu'nun en iyi korunmuş tapınaklarından birisi olan Zeus Tapınağı'nda ve dünyanın en ünlü antik mimarı Hermogenes'in okulundan yetişen mimarların yapmış olduğu Apollon Tapınağı'ndaki kazı çalışmalarıyla devam etti."ARTEMİS HEYKEL BAŞI

Kazıdaki buluntular hakkında değerlendirme yapan Doç.Dr. Ateşlier, Apollon Tapınağı'ndaki kazılarda, Bizans dönemine ait surlar, tapınağın çevre duvarları ve kemerli kapı girişi bulunduğunu söyledi. Doç.Dr. Suat Ateşlier, şöyle devam etti:

"Ayrıca bölgede Hıristiyanlığın yayılmasıyla, zamanla kiliseye dönüştürülen Apollon Tapınağı içinde yer alan ve Batı Anadolu'nun en büyük vaftizhanelerinden birisini oluşturan mermer vaftizhanede kazı ekibinde yer alan Amerikalı sanat tarihi uzmanları çalışmalar gerçekleştirdi. Yine Apollon Tapınağı sektöründeki kazı çalışmalarında M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'ın ortalarına tarihlenen ve benzerine çok az rastlanan kalitede ve güzellikte mermer tanrıça başı bulundu. Tanrı Apollon'un kardeşi tanrıça Artemis'in başı olduğu düşünülen mermer heykel Aydın Arkeoloji Müzesine taşınmış ve yakında sergilenecek."

TANRIÇA ROMA'YA AİT BÜYÜK TAPINAK

Doç.Dr. Ateşlier, ayrıca Zeus Tapınağı'nda yapılan kazılar sonunda, tapınağa ait olan ve oldukça iyi korunmuş durumdaki gnays sütun tamburlarının yerlerine yerleştirildiğini söyledi. Zeus tapınağının 2 bin 300 yıl önceki haline dönüştürüldüğünü söyleyen Ateşlier, şöyle konuştu:

"Ziyaretçilerin gezmesi ve eski dönem tapınaklarının nasıl olduğunu görmesi için düzenlemeler yapıldı. Sakarya Üniversitesi Jeofizik bölümünden Yrd.Doç.Dr. Can Karavul ve öğrencileri, antik kentin içinde jeofizik taramalar yaparak toprak altındaki yapıların planlarını çıkardı. Yapılan jeofizik çalışmalarıyla daha önceden yeri bilinmeyen fakat antik metinlerde ismi sık sık geçen tanrıça Roma'ya ait büyük bir tapınağın yeri saptandı. Gelecek yıl bu tapınakta da kazılara başlanacak. Kazılarda kentin en önemli yapılarından Agora alanında da çalışmalar yapılmış 200 yıllık dükkanlar açığa çıkarıldı."

2013'TE 7 AY

Önümüzdeki Haziran ayında tekrar başlatılacak kazı çalışmaların 7 ay devam etmesini planladıklarını belirten Doç.Dr. Suat Ateşlier, "Gelecek yıl çalışmaların önemli bir bölümü çok iyi korunmuş tiyatronun restorasyonuyla devam edecek. Yapılacak tiyatro restorasyonu 3 yıl içinde bitirilerek Çine ve Aydın turizmine katkı sağlanmasını hedefliyoruz" dedi. -

DHA - Aydın
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3838 Gösterim
Son İleti 18 Nisan 2013, 23:42:06
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
1775 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2014, 14:14:32
Gönderen: Öznur ÖZGEN
0 Yanıt
1619 Gösterim
Son İleti 26 Ağustos 2015, 00:54:49
Gönderen: Heykeltrasfatih
4 Yanıt
3207 Gösterim
Son İleti 27 Ağustos 2015, 14:46:52
Gönderen: Heykeltrasfatih
0 Yanıt
1831 Gösterim
Son İleti 26 Ağustos 2015, 00:59:03
Gönderen: Heykeltrasfatih

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Restorasyon staj defteri örneği Gönderen: Ziyaretçi
[Bugün, 00:07:12]


3dsmax,autocad,photoshop,illüstratör kullanıyorum,mimari restorasyon okudum Gönderen: Iremornek
[Dün, 11:26:09]


Boya raspasi Gönderen: Dikici Restorasyon
[Dün, 10:19:49]


Ynt: 3R Gönderen: rölörestiresto
[Dün, 09:43:03]


Ynt: Yetistirilmek üzere yeni mezun elemanlar Gönderen: Ziyaretçi
[Dün, 02:44:51]


İnşaat Mühendisliği Gönderen: 1010Proje
[19 Ağustos 2019, 16:09:21]