24 Ağustos 2019, 03:57:24Son Üye: arssburak

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Biga'daki Roma dönemi lahitleri müzeye taşındı  (Okunma sayısı 3839 defa)

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Biga'daki Roma dönemi lahitleri müzeye taşındı
« : 26 Mayıs 2013, 16:01:37 »
Biga'daki Roma dönemi lahitleri müzeye taşındı

Çanakkale'nin Biga ilçesinde Antik (Roma) ve Osmanlı dönemine dayanan tarihi taşların Çanakkale Müze Müdürlüğü tarafından toplanarak Çanakkale'ye götürüldüğü bildirildi. Lahitler (mezar) şu anda müze bahçesinde sergileniyor.Biga'nın Dikmen, Dereköy ve Sarıköy köylerinde bulunan Antik (Roma) dönemine ait tarihi taşlar güven altına alınarak Çanakkale'ye götürüldü. Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Çağman Esirgemez, konuyla ilgili soruları cevapladı ve lahitlerin koruma altına alındığını söyledi.

Biga'nın çeşitli köylerinde antik döneme dayalı tarihi taşların daha önce su yalağı, yemlik, musalla taşı yapıldığı yönünde bilgiler ortaya çıkmıştı. Biga'da Arkeoloji Müzesi kurulması ve bu taşların burada toplanması yönünde mücadele gösterdiğini ayrıca Biga Savcılığı'na suç duyurusunda dahi bulunduğunu belirten Pegai kitabı yazarı tarih araştırmacısı Engin Gürsu, "2001 yılından bu yana Biga'da Arkeoloji Müzesi kurulmalı, kurulsun diye uğraştım. Gün gelir, bu eserler Çanakkale'ye Müzeye götürülür, Biga'daki tarihi eserler Biga'da kalsın dedim. Kimse sahip çıkmadı. Üstelik tüm tarihi eserler de korunmasızdı. Şimdi bu tarihi eserler Çanakkale Müze Müdürlüğünce toplanınca faturası ben Engin Gürsu'ya çıkıyor" dedi.LAHİT ALINDI
Biga'nın çeşitli köylerinde Roma dönemine ait taşların olduğunu ifade eden Gürsu, "Biga'ya bağlı Dikmen Köyü'nde bulunan ve tahmini 1500 yıllık olduğu ileri sürülen Roma dönemine ait Lahit mermer kapak, köyün mezarlığında musalla taşı olarak kullanılıyordu. Korunmasız ve çalınmaya çok uygundu. Lahdin kendi ise Dereköy'de köy kahvesinin bitişiğindeki parkta ilkel bir şekilde korunuyordu. Yazın sıcağından, kışın soğuk karından korumak için hiçbir korunağı yoktu. Şimdi Lahit alındı diye beni Dereköy Muhtarı Recep Gözcan arıyor ve sen uğraştığın için böyle oldu diyor. Buna kimsenin hakkı yok" diye konuştu.

LAHİTLER KORUMA ALTINA ALINDI

Roma dönemine ait lahitler'in alındığını ve şu anda Çanakkale'de sergilenmeye başladığını belirten Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Çağman Esirgemez, "Kültür ve Turizm Bakanlığı 24 Mayıs Cuma gününe kadar lahitlerin alınması gerektiğini bildirmişti. Böylece Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararıyla müzeler, bölgelerinde bulunan tarihi taşları koruma altına aldı. Bizde Biga'ya bağlı Dereköy, Dikmen ve Sarıcaköy'den iki lahit teknesi ve bir tane de lahit kapağı aldık" dedi.

SERGİLENMEYE BAŞLANDI
Köylerdeki lahitlerin bilinmesinde Pegai kitabı yazarı Engin Gürsu'nun da katkısının olduğunu ifade eden Esirgemez, "Lahitler bu köylerde su yalağı veya su teknesi olarak kullanılıyordu. Biga Belediyesi'nin kepçe yardımıyla birlikte lahitleri bulundukları yerden aldık. Temizlenme ve bakım işlemlerinin ardından şu anda Çanakkale Arkeoloji Müzesi bahçesinde koruma altına aldık ve sergiliyoruz" diye konuştu.haber7
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2897 Gösterim
Son İleti 01 Haziran 2009, 18:51:50
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
4155 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2009, 01:46:57
Gönderen: Restorasyon
0 Yanıt
1667 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2014, 10:56:13
Gönderen: Öznur ÖZGEN
0 Yanıt
1837 Gösterim
Son İleti 14 Nisan 2015, 13:03:02
Gönderen: Gizem Erten
0 Yanıt
722 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2018, 14:18:15
Gönderen: günesberna90

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Boya raspasi Gönderen: Ziyaretçi
[Dün, 15:54:52]


Ynt: Boya raspasi Gönderen: Asjfkfl
[Dün, 15:53:09]


Ynt: Yetistirilmek üzere yeni mezun elemanlar Gönderen: Asjfkfl
[Dün, 15:41:27]


Yeni bir iş arıyorum Gönderen: sentipotu
[Dün, 10:43:23]


tarihi eser restorasyonu Gönderen: murateminkoz
[21 Ağustos 2019, 21:20:14]


Ynt: Restorasyon staj defteri örneği Gönderen: Ziyaretçi
[21 Ağustos 2019, 00:07:12]