24 Ağustos 2019, 03:44:37Son Üye: arssburak

Reklam Alanı


Gönderen Konu: İlkokul öğrencilerine uygulamalı Arkeoloji eğitimi  (Okunma sayısı 3530 defa)

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
İlkokul öğrencilerine uygulamalı Arkeoloji eğitimi

Hitit Üniversitesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Minik Yürekler, Büyük Ellerle Yapıyor, Yaşıyor, Öğreniyor" projesi kapsamında ilkokul öğrencilerine uygulamalı deneysel arkeoloji eğitimi verildi.Proje kapsamında Çorum Müzesi'ne götürülen İstiklal İlkokulu 4. sınıf öğrencisi 30 çocuk, müze bahçesinde oluşturulan kazı uygulama alanında deneysel arkeoloji eğitimi aldı.
Proje koordinatörleri Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz, Karadeniz Arkeolojisini Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Esra Keskin, Milli Eğitim Şube Müdürü Kadir Söngüt, Müze Müdürü Arkeolog Önder İpek'in de katıldığı etkinlikte, öğrencilere ilk olarak arkeolojik kazılarla ilgili bilgi verildi.
Kazı alanında yapılacak çalışmalar, kullanılacak ekipman, araç ve gereçlerle, dikkat edilmesi gereken noktaların uygulamalı olarak anlatılmasının ardından 4 gruba ayrılan öğrenciler, kazı uygulama alanına gömülen imitasyon tarihi eserleri bulmaya çalıştı.

Arkeoloji bölümü öğrencilerinin yardımıyla kazı yapan ilkokullular, ekip çalışmasına uygun olarak büyük bir titizlikle tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak için çaba gösterdi. Eserlerin bulunduğu alanın krokisini çizen, fotoğraflayan ve gerekli restorasyon çalışmasının ardından müzeye teslim eden öğrencilerin bir hayli heyecanlı oldukları gözlendi.

Öğrencilerden Şeyma Arslan (10), kazı yaparken çok eğlendiğini ifade ederek, "Kazı sırasında bir tane testi, tablet ve sikkeler bulduk. Eserlerin fotoğraflarını çekip, eleme yaptık. İlk kez böyle bir etkinliğe katıldım. Çok eğlenceli bir şey oldu" dedi.Projede istediğimiz başarıya ulaştık

Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz, proje kapsamında bugüne kadar farklı etkinlikler yaptıklarını belirterek, deneysel arkeoloji eğitimiyle projenin sona erdiğini söyledi.
Çocuklara tarih bilincini aşılamak ve geçmişin izini sürerek geleceğe güvenle bakmaları noktasında farkındalıklarını artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Gavaz, "Çocuklarda yaratıcılık, kendine güven, inisiyatif alma, bağımsız düşünme, öz denetim ve sorun çözme potansiyellerinin geliştirilmesi sağlanmaya çalışıldı. Öğrencilerin yaşadığı şehri tanımaları, yerel ve ulusal yönetim hakkında bilgi edinmelerini sağlamak gibi temel hedefler belirlendi. Projede istediğimiz başarıya ulaştık" dedi.

Müze Müdürü Önder İpek de ilk kez böyle bir uygulamaya ev sahipliği yaptıklarını dile getirerek, "Bu eğitimde amaç öğrencilerin tarihi yaşayarak öğrenmesiydi. Burada sadece kazı yaparak eser çıkarmıyorlar, bulunan eserlerin hangi aşamadan geçtiğini de öğreniyorlar. Çok önemli bir projeydi ve başarılı oldu" dedi.

Hürriyet
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
27 Yanıt
17210 Gösterim
Son İleti 18 Şubat 2011, 13:51:04
Gönderen: feride
2 Yanıt
3543 Gösterim
Son İleti 21 Mayıs 2010, 11:30:57
Gönderen: didemuygur
7 Yanıt
9227 Gösterim
Son İleti 25 Ekim 2012, 23:28:31
Gönderen: selamicik
15 Yanıt
22091 Gösterim
Son İleti 06 Şubat 2014, 19:12:49
Gönderen: Restoratöriçe
3 Yanıt
4870 Gösterim
Son İleti 25 Şubat 2015, 10:35:42
Gönderen: aslan38

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Boya raspasi Gönderen: Ziyaretçi
[Dün, 15:54:52]


Ynt: Boya raspasi Gönderen: Asjfkfl
[Dün, 15:53:09]


Ynt: Yetistirilmek üzere yeni mezun elemanlar Gönderen: Asjfkfl
[Dün, 15:41:27]


Yeni bir iş arıyorum Gönderen: sentipotu
[Dün, 10:43:23]


tarihi eser restorasyonu Gönderen: murateminkoz
[21 Ağustos 2019, 21:20:14]


Ynt: Restorasyon staj defteri örneği Gönderen: Ziyaretçi
[21 Ağustos 2019, 00:07:12]