Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: Troia Kazılarını İlk Kez Türkler Yapacak  (Okunma sayısı 4000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi

Troia Kazılarını İlk Kez Türkler Yapacak

Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan 5 bin yıllık Troia Antik Kenti'nde kazılara devam için, ilk kez bir Türk üniversitesi ve Türk kazı başkanı tarafından başvuruda bulunuldu.

Alman Tübingen Üniversitesi'nin 1988 yılından 2005 yılına kadar Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, 2005 yılından 2012 yılına kadar Prof. Dr. Ernst Pernicka ile kazdığı Troia Antik Kenti'nde, Alman egemenliği sona erdi. Finans sıkıntısı nedeniyle 25 yıl sonra Troia'yı kazmaktan vazgeçen Tübingen Üniversitesi'nin kazı izni geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edildi.

Korfmann ile 25 yıldır kazı çalışmalarına katılan Doç. Dr. Rüstem Aslan, 7 yıldır görev yaptığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) adına Troia'yı kazmaya talip oldu. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Aslan'a açık destek verdi. Ardından da ÇOMÜ olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuru yapıldı.

Bakanlığın, adı antik kentle bütünleşen ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan'ın başvurusunu kabul etmesi durumunda, Troia'nın 150 yıllık kazı süreci sonrasında, ilk kez bir Türk Üniversitesi ve Türk kazı başkanı tarafından kazılmaya başlanacağı belirtildi. Doç. Dr. Rüstem Aslan, Troia'yı 8 ülkeden 100 kişilik uluslararası bir ekiple kazmak için ÇOMÜ adına başvuru yaptığını belirterek şöyle dedi:

"Çalışma planımız ve finans desteğimiz hazır. Başvurumuz kabul edilirse kazı çalışmalarımızı hızlandıracağız. Özellikle nekropol alanını bulma amaçlı sürdürülecek çalışmalarla arkeolojik anlamda yeni bir dönemin açılması planlanmakta. Özellikle 2013'den sonra planlanan kazılarla beraber, koruma ve restorasyon ağırlıklı çalışmaları da ön plana çıkacak."


150 YILDIR KAZILIYOR

Antik Kent Troia'da 150 yılda 5 ayrı arkeolog kazı yaptı. İlk olarak 1863 yılında İngiliz arkeolog Frank Calvert kişisel olarak yaptığı kazılarda, Hisarlık Tepe'yi arkeolojik olarak keşfetti. 1870- 90 yılları arasında yaptığı kazılarla Alman arkeolog Heinrich Schliemann da kişisel olarak sürdürdüğü kazılarda Hisarlık Tepeyi Troia'ya dönüştürdü. 1932- 38 yıllarında Amerikalı arkeolog Carl William Blegen Cincinetti Üniversitesi adına yaptığı çalışmalarla Troia'yı Ege Arkeolojinin merkezine yerleştirdi. Alman Tübingen Üniversitesi adına 1988- 2005 yılları arasındaki yeni dönem kazılarını gerçekleştiren Alman arkeolog Manfred Osman Korfmann, Troia'yı arkeolojik anlamda Anadolu'ya geri verdi. Korfmann ölünce yerine Tübingen Üniversitesi adına Alman arkeolog Prof. Dr. Ernst Pernicka devam etti.

KAYNAK 5 MİSLİ ARTACAK

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Türk üniversitelerinin, böyle uluslararası çok büyük kazıları yapabilecek olgunluğa ulaştığını belirterek şunları söyledi:

"Troia'da yaklaşık 150 yıldır yabancılar kazı yapıyor. Ama ortaya çıkan kalıntılar geçen süreyle uyumlu değil. Her yıl çok kısa bir süre çalışıyorlar ve çok az bir kaynak ayırıyorlardı. Troia'da kazıların ÇOMÜ liderliğine geçmesiyle birlikte çok hızlanacağını düşünüyoruz. Zaten ÇOMÜ öğretim üyeleri de şu ana kadar o kazılarda çalışmış, yetişmiş donanımlı arkeologlardan oluşuyor. Troia kazıları için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir kaynağı olacak. Biz üniversite olarak bir kaynak ayıracağız. İlave olarak da özel finansman düşünüyoruz. TÜBİTAK ve diğer fonlardan da yararlanacağız. Böylelikle ayrılan yıllık kaynak şu ankine göre 5 misli artmış olacak. Troia'dan sonra başka kazıları da almak için girişimlerde bulunacağız." - Çanakkale
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 14:48:41 Gönderen: RestorasyonForum »

ustaeller

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 8
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Troia Kazılarını İlk Kez Türkler Yapacak
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2013, 23:46:50 »
rüstem beyin bu kazıyı gerçekten üstlenebilecek beceriya ve bilgiye sahip olduğunu gönilden inanıyorum e yılardır troya kazılarında bulunduğunu biliyorum.ve eniyi şekilde görev yapacagını inanıyorum ..

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Restorasyon konusunda deneyimli saha elemanı (Mimar veya Restorasyon Teknikeri) Gönderen: markon34
[Dün, 15:19:35]


Tas Ustasi Gönderen: BG Ahşap Yapi
[21 Nisan 2021, 21:52:12]


Proje Cizimi / Rolove Gönderen: BG Ahşap Yapi
[21 Nisan 2021, 21:48:17]


Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Çizimi, Raporların Hazırlanması Gönderen: mervturk465
[21 Nisan 2021, 11:23:43]


Ynt: DENEYİMLİ MİMAR İŞ İLANI Gönderen: beyaztuz
[20 Nisan 2021, 12:27:52]


Deneyimli KONSERVATÖR ve RESTORATÖRLER Gönderen: elgiz98
[19 Nisan 2021, 12:24:33]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal