14 Ekim 2019, 16:04:25Son Üye: mimaric

Reklam Alanı


Gönderen Konu: "Arkeolojik Park" için harekete geçildi  (Okunma sayısı 2749 defa)

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 718
"Arkeolojik Park" için harekete geçildi
« : 16 Şubat 2009, 22:52:23 »


Maltepe Küçükyalı'da, 9'uncu yüzyıla ait Orta Bizans dönemi manastırının da içinde bulunduğu arkeolojik alan, İstanbul 2010 Projesi çerçevesinde Arkeolojik Park olarak İstanbul'a kazandırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Mimarlar Odası Türkiye Mimarlık Ödülüne layık görülen "Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi", Sepetçiler Kasrı'ndaki toplantıyla tanıtıldı.

İstanbul'da, Orta Bizans döneminin tek manastır kalıntısının da içinde bulunduğu Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesini gerçekleştiren uzmanlar adına konuşan Koç Üniversitesi Anadolu Uygarlıkları Araştırma Merkezi Direktörü Arkeolog Alessandra Ricci, 1995'te, Küçükyalı Çınar Camii Mahallesi'nde yer alan arkeolojik park alanında yüzey araştırmalarına başladığını, 2007'den itibaren burada İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile ortak bir kazı projesine giriştiklerinianlattı.

Orta Bizans dönemine ait sarnıç ile manastırı içinde barındıran arkeolojik alanın 150 yıl önce Alman araştırmacılar tarafından tespit edildiğini belirten Ricci, bölgede 1980'li yıllarda başlayan şehirleşme süreciyle çeşitli yapıların oluştuğunu kaydetti.

Alan üzerinde 1988'de Çınar Camisi'nin yapıldığını söyleyen Ricci, çalışmalarında buradan bir kilise kalıntısı çıkardıklarını, bu kilisenin 860-877 yılları arasında yapıldığının belirlendiğini dile getirdi.

Bu yapının mimari açıdan son derece önemli olduğuna dikkati çeken Ricci, 2002 yılında bulduklarında içinde 8 gencin yaşadığı sarnıcı, mahalle sakinleriyleiletişim kurarak rehabilite çalışmalarına başladıklarını vurguladı.

Maltepe Belediyesince 2001'de yeşil alan olarak ilan edilen alandaki sarnıcı belediye yardımıyla temizlediklerini anlatan Ricci, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle de demir kapılar yaparak yapıyı koruma altına aldıklarını, çevresine kaldırım inşa ettirdiklerini kaydetti.

Çalışmaların sürdüğü kazı alanını mahalle sakinlerine açarak, kültürel faaliyetlerde bulunduklarını aktaran Ricci, kazılarda çıkan bulguları da sergilerle çevre halkıyla paylaştıklarına işaret etti.

Ricci, tarihi ve mimari açıdan büyük öneme sahip bu alan için yaptıklarıçalışmaları yeterli görmeyerek, söz konusu alanı Arkeolojik Park olarak tasarladıklarını vurguladı.

Arkeolojik alanın çevresinin yeşil alanlarla "yumuşak bir koruma bandı" şeklinde korunacağını söyleyen Ricci, Arkeoloji Parkı projesi çerçevesinde sarnıç içinde bir kültürel etkinlik alanı ile çevrede bir kültür merkezi, satış ve sergi alanları, atölye ve çeşme gibi yapıların planlandığını dile getirdi.

Şu ana kadar manastırı ortaya çıkararak, manastır kulesini kazmaya başladıklarını ifade eden Ricci, "Gelecek yaz umarım kuleyi ortaya çıkarabiliriz" dedi.

Ricci, 1988'de üzerine Çınar Camisi'nin yapıldığı alanın Arkeolojik Parka dönüştürülmesi için, Türkiye'de benzer bir arkeolojik park bulunmamasından kaynaklanan prosedür belirsizliği nedeniyle bazı aksamalar yaşandığını vurguladı.

Ricci, Hazine ile Maliye Bakanlığına ait arkeolojik sit alanının çevresindeki 2 arazinin de Türkiye İş Bankasına ait olduğunu belirterek, tarafların bundan sonra Arkeolojik Parkın hayata geçirilmesi için İstanbul 2010 Ajansına birlikte başvurmaları gerektiğini söyledi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Direktörü Korhan Gümüş de Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi ile bölgedeki arkeolojik alanın koruma altına alınacağını belirterek, tarihe ışık tutacak bu projenin sonunda rehberli turlar ve güncel sanat etkinliklerinin yapılmasının da mümkün olacağını kaydetti.

Küçükyalı arkeolojik alanı
Küçükyalı'daki arkeolojik alanın, İmparator Theofilos tarafından inşa ettirilen Bizans Sarayı olabileceğine dair bilgilerin ileri sürüldüğü belirtildi.

Yakın dönemde, 2001-2004 yıllarında yapılan çalışmalarda ise kalıntıların Patrik İgnatios (860-877) tarafından yaptırılan Satyros Manastırı'na ait olduğuna işaret edildi.

Üzerinde kubbeli kilise bulunduğu belirlenen ve bir tepe oluşturan büyük sarnıç ve su kanalı, döneminin ender rastlanan örneklerinden sayılıyor. Yapıldığı tarihlerde denizden ve adalardan görülen büyük bina olarak dikkat çekici bir görünüme sahip olduğu düşünülüyor.

Arkeolojik Park 3 bin 600 metre karelik bir alanı kapsıyor.

Kaynak: CNN Türk Tarih: 16 Şubat 2009
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
31 Yanıt
29072 Gösterim
Son İleti 19 Ağustos 2016, 18:06:50
Gönderen: mcengizaltan
0 Yanıt
3199 Gösterim
Son İleti 25 Nisan 2009, 02:13:36
Gönderen: RestorasyonForum
3 Yanıt
3498 Gösterim
Son İleti 05 Ekim 2009, 12:00:50
Gönderen: sibelpehlivan
1 Yanıt
2525 Gösterim
Son İleti 05 Ekim 2009, 02:39:19
Gönderen: a.can.y
0 Yanıt
2984 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2016, 21:32:45
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: Topkapı Sarayı Harem Yapıları Restorasyonu Kapsamında İş İlanı Gönderen: Seymaozcan
[Bugün, 15:22:19]


Ynt: Yetistirilmek üzere yeni mezun elemanlar Gönderen: Seymaozcan
[Bugün, 15:18:45]


Ynt: Sanat Tarihçi Gönderen: gizematss
[Bugün, 12:42:35]


Eski Eser Paket İŞ Gönderen: 1010Proje
[Bugün, 11:15:31]


Ynt: Topkapı Sarayı Harem Yapıları Restorasyonu Kapsamında İş İlanı Gönderen: Ziyaretçi
[Bugün, 10:13:13]


Ynt: kayık çizimim Gönderen: Sevil Aslan
[Bugün, 09:55:41]