Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Reklam Alanı

Gönderen Konu: 48 Yıldır Ayakta Duran Camisiz Minare Restore Edilecek  (Okunma sayısı 2563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi


48 Yıldır Ayakta Duran Camisiz Minare Restore Edilecek

 
 Konya Beyşehir'de Bulunan Camisiz Minare Restore Edilecek. Vakıflar Bölge Müdürlüğü Tarafından Restore Edilmesi Kararlaştırılan 100 Yıllık Tarihi Minarenin Camisi 1961 Yılında Yıkıldı.
 
Beyşehir ilçe merkezinde bulunan ve herkesin, "Minaresiz cami görmüştük ama, camisiz minareye ilk defa rastlıyoruz" sözleriyle hayret ettiği minare, caminin 1948 yılında yıkılmasıyla camisiz kalmış. Çarşı Camisi 48 yıl önce yenisinin yapılabilmesi için yıkıldı. Ancak camiden ayrı olarak yapılan minare yıkılmadı. 48 yıldır zamana direnen minare restore edilerek turizme kazandırılacak.

Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, minarenin tescilli eski eser kapsamında olduğunu söyledi. Müdürlük olarak, restore projesi hazırladıklarını ifade eden Genç, "Beyşehir ilçemize yapılacak yeni cami için eski cami yıllar önce yıkılmış. Minare camiden ayrı olduğu için dokunulmamış. Koruma kapsamında olduğu için yıkılması söz konusu değil. Müdürlük olarak restore projemizi hazırladık. Kuruldan geçti. 2010 yılı başında onaracağız. Turizme kazandırılacak. Aynı şekilde ilçede bulunan bedesten de tamir edilerek turizme kazandırılacak." dedi.

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı ise minarenin ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini aktardı. Minarenin yapımının 19. yüz yılı başlarına dayandığını anlatan Başkan Taşcı, "Minarenin geçmişi 100 yıldan fazla. 1961 yılında camisi yıkılan minare hala ayakta. Bu da bize ecdadın binaları ve eserleri ne kadar sağlam yaptığının kanıtı." ifadesini kullandı. (CİHAN)
 

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal