06 Nisan 2020, 21:54:42Son Üye: enesmecit

Reklam Alanı


Gönderen Konu: 8 asırlık Kılıçarslan Köşkü ayağa kaldırılacak  (Okunma sayısı 14191 defa)

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 726
Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan döneminde yapılan 820 yıllık Kılıçarslan Köşkü restore edilerek turizme kazandırılacak. Ayrıca, Konya`ya yeni bir il halk kütüphanesi yapılması kararlaştırıldı.Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi eserlerin zenginliği nedeniyle bir açık hava müzesi konumundaki Konya`da tarihi eserler tek tek ayağa kaldırılıyor.

Konya Alaaddin Tepesi`ndeki Kılıçarslan köşkünün restoresi ve yeni bir il halk kütüphanesi inşaatı için Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında bir protokol yapıldı. Yapılan protokolde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kılıçarslan Köşkü`nün ayakta kalan kısımlarının aslına uygun restoresi için proje yaptıklarını açıkladı.

Selçuklu Sarayı`nın seyir köşkünün asırlardır ayakta kaldığını aktaran Başkan Akyürek, valilik, kültür ve turizm müdürlüğü ile anıtlar yüksek kurulu ile işbirliği halinde çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

Başkan Akyürek, ayrıca Konya`ya yeni bir halk kütüphanesi kazandırmak için Kültürpark`ta çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Belediye tarafından yapılacak il halk kütüphanesinin 6 milyon TL`ye mal olacağını bildiren Akyürek, bakanlığın 1 milyon 500 bin TL katkı yapacağını ifade etti.

Konya Valisi Osman Aydın ise Anadolu`nun her şehrinde cami, kervansaray, şifahane gibi Selçuklu eserlerinin varlığına dikkat çekti.

Selçuklu döneminden kalma tarihi yapıtların çok azının kullanılabilir olduğunun altını çizen Vali Aydın, Kılıçarslan Köşkü ve Kubadabad Sarayı`nın kullanılabilen iki eser olduğunu açıkladı.

Her 2 tarihi eserinde Konya`da bulunduğunu aktaran Aydın, Kılıçarslan Köşkü`nün aslına uygun olarak yeniden yapılması için belediyenin çalışmalarının olduğunu hatırlattı.

Öte yandan Kılıçarslan Köşkü`nün restoresi için Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın 1 milyon TL ödenek ayırdığı öğrenildi.

Öte yandan yapılan konuşmaların ardından Kılıçarslan Köşkü`nün restorasyonu ve Kültürpark`ta il halk kütüphanesinin yapımına ilişkin protokol imzaladı.

Kaynak : cihan.com.tr Tarih : 20 Mayıs 2009, Çarşamba
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3442 Gösterim
Son İleti 11 Şubat 2009, 02:43:11
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
2300 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2012, 19:50:46
Gönderen: yase
0 Yanıt
2429 Gösterim
Son İleti 18 Şubat 2013, 15:14:46
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
2092 Gösterim
Son İleti 08 Eylül 2014, 23:30:28
Gönderen: Öznur ÖZGEN
0 Yanıt
8299 Gösterim
Son İleti 31 Temmuz 2018, 20:00:03
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar