23 Şubat 2020, 19:08:51Son Üye: goktugurbuz

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Kapalı Çarşı, Restorasyonu Dertleriyle New York Times'a Haber Oldu  (Okunma sayısı 5497 defa)

damla..

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 15
  • Cinsiyet: Bayan
Kapalı Çarşı, Restorasyonu Dertleriyle New York Times'a Haber Oldu

Kapsamlı bir onarım ve restorasyona ihtiyacı olan İstanbul'daki Kapalı Çarşı, New York Times gazetesinde haber olduNew York Times gazetesi, İstanbul'daki Kapalı Çarşı'nın acil onarım ihtiyacına dikkat çektiği geniş haberinde çarşı esnafının yangın ve deprem kaygılarının yanısıra, yabancı turistlerin izlenimlerini de aktardı Kapsamlı bir onarım ve restorasyona ihtiyacı olan İstanbul'daki Kapalı Çarşı, New York Times gazetesinde haber oldu.

Çarşı esnafının yangın ve deprem kaygılarının yanı sıra yabancı turistlerin izlenimlerinin de aktarıldığı haberde restorasyon çalışmalarının 100 milyon dolara mal olacağının hesaplandığına dikkat çekildi. Gazeteye konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu, Türkiye'deki en büyük restorasyon projesidir. Bu kadar paramız yok" şeklinde konuştu.NYT, Susanne Güsten imzasıyla yayımlanan geniş haberine başlarken yağmur yağdığında Kapalı Çarşı'nın çatısından su aktığını, bunun da esnafı kaygılandırdığını kaydetti. Çarşıda halı satan Osman Varlı'nın "Gerçekten kaygılanıyorum", "Direkler fazla dayanamaz" ifadelerini aktaran gazeteye göre, Kapalı Çarşı Derneği Başkanı Hasan Fırat, çarşının, çözülmesi gereken en acil sorununun çatı olmakla birlikte başka sorunların da bulunduğunu belirterek "Çatıdan temellere, elektrik sistemden çevre sorunlarına kadar, buranın acil onarıma ihtiyacı var" şeklinde konuştu. Haberde şöyle denildi:
"Osmanlı Sultanı Fatih Mehmet tarafından 1461'de inşa edilen İstanbul'un Kapalı Çarşı'yı, çoğu günlerde 300 bin, hareketli günlerde ise yarım milyon civarında insan ziyaret ediyor. 25 bine yakın insan da hayatını kazanıyor, Ermeni antikalardan turistler için incik boncuğa kadar ürün satan 3 bin 600 dükkanın bulunduğu çarşıda. 39 bin metre karelik çatışı altında kendi postane, cami, polis karakolu ve yangın birimi var. "

Buna karşın "bakım ve onarıma gelince bu kent içindeki kentten sorumlusu olan yok" diyen ABD'li gazeteye konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Evet, bu dünyaca ünlü bir kültürel hazine ama aynı zamanda birçok bireyin özel mülkiyetidir ve ortak sorunların çözümü için örgütsel bir yapı yok" diye konuştu.

ABD'li gazete, çarşının, tapuları çoğu nesillerce ellerinde tutan 2 bin 500 kadar dükkan sahibine ait olduğuna dikkat çektiği haberinde Fırat'a dayanarak sahiplerin çoğunun dernek üyesi olsa da para toplamak ve kontrat yapmak için yasal yetkilerinin olmadığının da altını çizdi.

Çarşıda yoğun elektrik kullanımına da işaret edildiği haberde her tarafta elektrik telleri olsa da yeterli güç olmadığı belirtildikten sonra Alman turisti İngrid Schütz'ün, "Bu halılar hızlı ateş alır ve acil bir durumda insanları buradan çıkarmak zor olur" sözleri de aktarıldı.Buna karşın yabancı turistlerin genel olarak rahat göründüğü, güvenlik kaygılarının renkli çarşıya ziyaretlerini gölgelemesine izin vermedikleri yorumu yapılırken Türk yetkililerine deprem ekipmanı satmak için İstanbul'da bulunan Norveçli danışman Anders Thomassen "Sürekli deprem kaygısı içinde olamayız" dedi.

Ancak halı satıcısı Osman Varlı'nın olası bir depremden kaygılı olduğunu söylerken, "Evet korkuyorum. Burası hiç sağlam değil" ifadesini kullandı.

-RESTORASYON 100 MİLYON DOLARA MAL OLACAK-New York Times, Kapalı Çarşı'nın restorasyonunun 100 milyon dolara mal olacağını tahmin edildiğine dikkat çektikten sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in "Bu Türkiye'nin en büyük restorasyon projesidir. Bizde yok böyle bir para" sözlerini de yansıttı.

Mustafa Demir, çarşının onarımı için kamu kaynaklarının kullanılamayacağını, maliyetinin dükkan sahiplerinin karşılaması gerektiğini söylerken parlamentoya sunulan ve bu yıl içerisinde geçmesi beklenen yasa tasarısına dikkat çekti.

NYT, söz konusu tasarıyla çarşının para toplama yetkisi olan modern bir yönetim yapısına kavuşmasının öngörüldüğünü anlattığı haberinde "Çarşının kalabalık dar sokaklarında tüccarlar, çarşıyı kurtarmak için ortalama olarak 30 bin Dolar olarak tahmin edilen bir ödeme durumunda kalma olasılığından pek rahatsız gibi görünmüyorlar" dedikten sonra halı tüccarı Emin Sarı'nın "Benim için değer" değerlendirmesine dikkat çekti.

Gazete, haberini, onarım çalışmalarının yakında başlayacağı umudunu dile getiren Osman Varlı'nın, "Şimdiden çok geç bile. Zaman tükenmek üzere" sözleriyle noktaladı. -

Ankara (Ankara Haber Ajansı)

14 Nisan 2011 Perşembe
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
9626 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2009, 14:24:11
Gönderen: Restorasyon
0 Yanıt
5698 Gösterim
Son İleti 15 Eylül 2011, 22:57:18
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
5127 Gösterim
Son İleti 18 Temmuz 2012, 16:38:38
Gönderen: Egemen
0 Yanıt
3423 Gösterim
Son İleti 14 Temmuz 2016, 19:12:55
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
2377 Gösterim
Son İleti 22 Mart 2017, 13:08:23
Gönderen: İSMAİL

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: SANAT TARİHİ RAPORU VE SANAT TARİHÇİSİ Gönderen: sekatro
[21 Şubat 2020, 22:21:37]


Ynt: Mimari Restorasyon Süsleme Dersi Gönderen: Yarenciiger
[20 Şubat 2020, 22:57:02]


İş ariyorum İzmir restorasyon Gönderen: Ferhangeyik
[20 Şubat 2020, 19:09:20]


MİMAR / YARI ZAMANLI YA DA SERBEST ZAMANLI ÇALIŞABİLİRİM. Gönderen: hulyaminegor
[20 Şubat 2020, 12:33:08]


İstanbuldaki Şantiyemizde Çalışmak Üzere Mimar Aranıyor Gönderen: Mctnnn
[19 Şubat 2020, 17:50:44]


Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[19 Şubat 2020, 13:50:18]