27 Şubat 2020, 23:21:20Son Üye: mehmttran

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Anavarza Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Başlıyor  (Okunma sayısı 2835 defa)

Arkeoloji

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 89
Anavarza Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Başlıyor

Mersin'de bulunan Anavarza antik kentindeki arkeolojik kazılar önümüzdeki günlerde başlayacak.Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Murat Durukan ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Arık, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan'ı makamında ziyaret ettiler. Anavarza antik kentinin kazı çalışmalarını yürütecek kazı çalışmasının bilimsel danışmanı Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Murat Durukan, Türkiye'nin en büyük kentlerinden biri olan Adana'da hem Çukurova için hem de Tüm Türkiye için bir projenin startını verdiklerini söyledi. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan Anavarza antik kentindeki arkeolojik kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni, Adana Müzesi ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün ortaklığıyla başlatılacağını kaydeden Durukan, Anavarza'nın bilim, kültür ve turizm dünyasına kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

"Çukurova'nın efesi olarak tanımlayabileceğimiz Anavarza antik kenti, bölgeye başkentlik etmiş zengin bir tarihe sahip büyük ve gösterişli bir şehirdir." diyen Durukan, antik kent hakkında şu bilgileri verdi: "Anadaolu'da sayısı iki olan amfi tiyatrolardan biri Anavarza'da bulunmaktadır. Ayrıca bir tiyatro, stadyum, kiliseler, tapınaklar, sütün yolar, suyolları, muhteşem sur duvarları, kale, mezar yapıları, lahitler, kamu binaları, mozaikler içeren villalar gibi kentin zenginliğine işaret eden çok sayıda yapıyı şimdiden tanımlamak mümkündür. Yüksekten bakıldığında kenti muhteşem mimarisi ve planı okunabilmektedir. Kazı çalışmaları sayesinde kısa zamanda bu yapılan ortaya çıkarılması ve restorasyon çalışmalarına kısa sürede başlayacağız. Bilimsel sonuçlarının değerlendirilmesine paralel olarak Perge, Aspendos, Efes, Bergama gibi antik kentlerin restorasyonda izlediği yoldan gidilerek yeni bir Turizm destinasyonu oluşturmak hedeflenmektedir. Ulusal ve Uluslararası çapta yankılanılacak bu projenin gerçekleşmesi ülkemize büyük katkısı olacaktır."Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Genel Sekreteri Osman Arık, "Anavarza, bölgenin en büyük antik kentlerinden birisi. Burayı kazmak ciddi bir zaman isteyen bir iş. Ancak bu kadar zamana tahammülümüz yok. Mersin Üniversitesi ile yürüttüğümüz projeyle, önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurmanın mutluluğunu yaşayacağız." diye konuştu.

Anavarza antik kentinde çalışmaların başlaması ile kazananın Çukurova ile dünya olacağının altını çizen Başkan Özgan, bu çalışmanın tamamlanmasıyla bölgenin önemli bir arkeoparka kavuşacağını kaydetti. Başkan Özgan, "Anadolu'da böyle bir yerin sayısı çok azdır. Yeni bir Efes, yeni bir Zeugma çıkacak oradan. Bu proje ile Anavarza dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip bir bölge olur." dedi.

Eski belediye başkanlarından Ersan Arıkan'ın da bulunduğu ziyaret sonrasında Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili, Hakim Neşet Eren, Kent Konseyi Başkanı Süleyman Sezen antik kente giderek incelemelerde bulundu.

timeturk
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
1 Yanıt
5042 Gösterim
Son İleti 07 Aralık 2009, 20:42:02
Gönderen: mdy
8 Yanıt
5586 Gösterim
Son İleti 05 Ekim 2009, 19:31:15
Gönderen: Sürmenaj
0 Yanıt
7862 Gösterim
Son İleti 17 Ağustos 2010, 02:03:45
Gönderen: Restorasyon
0 Yanıt
5567 Gösterim
Son İleti 29 Temmuz 2012, 16:42:54
Gönderen: Egemen
1 Yanıt
5645 Gösterim
Son İleti 17 Eylül 2012, 14:06:59
Gönderen: NURDANDEMİR

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[Bugün, 13:08:47]


MİMAR Gönderen: zeki0669
[Bugün, 12:57:50]


// İŞ ARIYORUM \\ HİDROLİK KİREÇ ESASLI ENJEKSİYON Gönderen: Orhan34
[24 Şubat 2020, 18:25:47]


Ynt: Boya raspasi Gönderen: Betül BALCI
[24 Şubat 2020, 17:07:27]


Ynt: İş arıyorum Gönderen: beatris
[24 Şubat 2020, 17:02:48]


MARANGOZ VE MOBİLYA USTALARI ARANIYOR Gönderen: cengiz beşiktaş
[24 Şubat 2020, 09:34:54]