Restorasyon Forum

Restorasyon Forum => Haberler => Konuyu başlatan: RestorasyonForum - 12 Kasım 2017, 13:07:26

Başlık: Atatürk'ün Giysilerinin Konservasyon Çalışmalası Tamamlandı!
Gönderen: RestorasyonForum - 12 Kasım 2017, 13:07:26
(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon1.jpg) (https://www.restorasyonforum.com/index.php?topic=12363.0)
Atatürk'ün Giysilerinin Konservasyon Çalışmaları Tamamlandı!

Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhurbaşkanı olduktan sonraki dönemde giydiği bazı kıyafetlerin konservasyonu bir buçuk yıl süren çalışmaların ardından tamamlandı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, üç adet gömlek, bir pijama takımı ve bir ropdöşambırdan oluşan giysileri bir buçuk yıl önce Konya Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesi'nden, konservasyon için İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğü'ne gönderildi.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon2.jpg)

 İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğü Tekstil Laboratuvarı Restoratörü Seda Sancaklı, 3 kişilik ekibin gerçekleştirdiği konservasyon çalışmasını anlattı.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon3.jpg)

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, geçen yıl laboratuvara gelen Atatürk'ün giysilerinin üç adet gömlek, bir pijama takımı ve bir ropdöşambırdan oluştuğunu ifade eden Sancaklı, bu eserler üzerinde konservasyon çalışması yürüttüklerini belirtti.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon4.jpg)

Dijital mikroskop ve görsel olarak yaptıkları analizlerde, özellikle pijama takımında ışığın olumsuz etkilerinden dolayı renklerinde solma, liflerinde aşırı derecede toz, kir tabakasının tutunduğunu gördüklerini aktaran Sancaklı, bunun için çeşitli cihazlarla belgelemeyi tamamladıklarını söyledi.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon5.jpg)

Sonraki aşamada ise düşük emiş gücüne sahip vakum aletleriyle temizlik yapıldığını, ardından soğuk buhar verilerek cam ağırlıklar altında düzleştirildiğini belirten Sancaklı, Konya Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesi'ne ait bu eserlerin teslim edilmek üzere paketlendiğini ifade etti.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon6.jpg)

Eserlerin ölçülerine uygun askılar tasarlandığını ve özel kutulara yerleştirildiğini dile getiren Sancaklı, Büyük Önder Atatürk'e ait bu giysiler üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmadan ötürü duyduğu gururu şöyle anlattı:

"Çok heyecan verici, çok muazzam bir şey. Hepimiz için önemli olan bir liderin eserleri üzerinde çalışmak, herkese fazla nasip olmayacak bir şey.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon7.jpg)

Birebir bu eserlerle temas etmek, onların yaşam sürelerini uzatmak bizim için çok önemli. Zaten çok severek yaptığımız bir iş. Tekstil biraz daha zahmetli, çalışması zor ve organik bir malzeme olduğu için yaşayan bir malzeme. Çevresel faktörlere karşı çok duyarlı ve tepkisini çok fazla hızlı şekilde bize gösterebiliyor.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon8.jpg)

Atatürk'ün eserlerinin yaşam sürelerini uzatmak ve daha uzun yıllar boyunca koruyup, yeni nesillerin de görmesini sağlamak bizim için çok önemli."

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon9.jpg)

Daha önce de İstanbul Atatürk Evi'ndeki giysilerin konservasyonunun denetimini gerçekleştirdiklerini belirten Sancaklı, ayrıca Yavuz Sultan Selim'in meşhur çamurlu kaftanının da konservasyon ve sergileme çalışmasını yürüttüklerini söyledi.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon10.jpg)

Sancaklı, Ravza-ı Mutahhara örtüleri, Kabe örtüleri, sancaklar, sancak kılıfları, Eyüp Sultan Türbesi'ne ait eserler üzerinde de çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon11.jpg)

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon12.jpg)

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon13.jpg)

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/ataturk giysileri konservasyon14.jpg)

Kaynak : AA
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal