Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Enver Paşa Köşkü, 430 bin liraya çocuk kültür merkezi oldu  (Okunma sayısı 3547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 739
Enver Paşa Köşkü, 430 bin liraya çocuk kültür merkezi oldu

Büyükçekmece`de bulunan Enver Paşa Köşkü tadilattan geçirilerek `Çocuk Kültür Evi` haline getirildi.


1900`lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen ve 2005 yılında 2 büyük yangın geçiren Tarihi Enver Paşa Köşkü, İl Özel İdaresi`nin yaptırdığı restorasyonla yeniden doğdu. Restorasyonun ardından Büyükçekmece Çocuk Kültür Evi olarak yeniden düzenlenen tarihi köşk, artık küçük misafirlerini ağırlayacak. 1900`lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen, Büyükçekmece`nin tarihi değerlerinden olan Enver Paşa Köşkü 2005 yılının Mart ve Haziran aylarında 2 yangın geçirmiş ve bu yangınlar sonucu büyük zarar görmüştü. Bu yangınlarda, kagir zemin kat üzerine 2 ahşap kattan oluşan yapının çatısının sol kısmı, sol yan cephe kaplamaları, merdiven ve bir kısım odaların tavanı ile döşemeleri yanmıştı.


İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 2007 yılında başlatılan restorasyon, tarihi köşkün 108 yıl aradan sonra tekrar İstanbul`un kültür hayatındaki yerini almasını sağladı. Proje bedeli dahil 430 bin TL`ye mal olan Enver Paşa Köşkü restorasyonunda, yapının öncelikle hasar gören taşıyıcı sistemi güçlendirildi. Eksik döşemeler ve merdiven, Koruma Kurulunun onaylı restorasyon projesine uygun olarak yeniden yapıldı. Yapının zarar gören çatısı, tavanları ve dış cephe kaplama ve profilleri özgün detaylarına uygun restore edildi.

Kaynak : http://www.tumgazeteler.com
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal