Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Eski Galata Köprüsü, Su Forumu için Eyüp ile Sütlüce`yi birleştirecek  (Okunma sayısı 5845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 739
1992 yılından bu yana kullanılmayan eski Galata Köprüsü, 5. Dünya Su Forumu`nun yapılacağı Sütlüce Kültür Merkezi`ni Feshane`ye bağlayacak. Uzun süredir trafiğe kapalı olan köprü Eyüp`e taşınacak. Sütlüce Kültür Merkezi ile Feshane arasına monte edilecek.


Köprünün taşınması ile ilgili 15 Şubat`ta başlayan çalışmalar, forumun başlamasına kısa bir süre kala bitirilecek. Köprünün Feshane`yi Sütlüce`ye bağlaması ile birlikte otopark sorunu da çözülecek.

Eski Galata Köprüsü sayesinde su forumuna katılacak davetliler Sütlüce Kültür Merkezi`nde bulunan 700 araçlık otoparkı kullanabileceği gibi, 1.000 araç kapasiteli Feshane otoparkına araçlarını bırakıp Sütlüce`ye geçebilecek. Forumun, Sütlüce Kongre ve Konferans Merkezi`nin yanı sıra Feshane`de gerçekleştirileceğini kaydeden 5. Dünya Su Forumu`nun Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tabasaran, `Tarihi Galata Köprüsü, Haliç`te iki kongre merkezini birbirine bağlayacak. Katılımcılar dilerlerse Galata Köprüsü üzerinden yürüyerek Haliç`in karşı kıyısına geçebilecekler. Galata Köprüsü, aynı zamanda turistik eşya dükkanları ve otantik mekanlarla tam bir festival görüntüsü verecek. Ayrıca Haliç`te bir dizi sosyal etkinlik de gerçekleştirilecek.` dedi.

İstanbul, 5. Dünya Su Forumu için 20 bin kişiyi ağırlamaya hazırlanıyor. 16–22 Mart tarihleri arasında Eyüp Sütlüce Kültür Merkezi`nde yapılacak forum, katılımcıların yanı sıra yaklaşık 200 ülkenin su ve çevre bakanını, 25 devlet başkanını ve 20 şehrin belediye başkanını da konuk edecek. Su konusunda acil çözüm stratejilerine duyulan ihtiyaçtan yola çıkılarak düzenlenen 5. Dünya Su Forumu, dört ana amaçla gerçekleştiriliyor: Suyun politik gündemdeki önemini artırmak, somut önerileri formüle etmek ve bunların önemini dünya kamuoyunun dikkatine sunmak, politik taahhütler oluşturmak ve su kaynaklarının etkin kullanımını sağlamak.

Emekliye ayrılmıştı

1845`te Sultan Abdülmecid zamanında Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından yaptırılan Galata Köprüsü, farklı zamanlarda yenilendi. Suda yüzen `duba`lar üzerine inşa edilen köprü, Eminönü-Karaköy arasına yeni bir köprü inşa edilmesinden sonra `emekliye` ayrıldı. Bir süre Balat ile Hasköy arasına kurularak araç trafiğinde kullanılan köprü, Haliç`teki su ve canlı sirkülasyonunu engellediği gerekçesi ile parçalarına ayrılarak Balat ve Hasköy`e çekilmişti.


Kaynak : Zaman Tarih : 01 Mart 2009, Pazar

Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal