Merhaba

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: KAB Camii Restorasyonu Devam Ediyor  (Okunma sayısı 2867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vecih

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 363
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: MSGSÜ
KAB Camii Restorasyonu Devam Ediyor
« : 30 Mart 2009, 11:27:59 »
Adıyaman İl merkezi Dokuz Eylül Caddesinde bulunan Bin kişi kapasiteli Kab Camii'nin içerisindeki çatlaklar ve bozulmalar nedeniyle başlanılan restorasyon ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Kab cami, kitabesine göre 1768 yılında yapılmış, 1923 yılında da Hacı Mehmet Ali isimli bir kişi tarafından yeniden yapılmıştır. Bunları belirten kitabeler kuzey ve güney yönündeki kapıların üzerindedir.

1764 yılında Hacı Mehmet Ali Efendi tarafından inşaa edilen Kab Camii'ne 100 yıldır bir çivi dahi çakılmadığı ifade edildi. Yaklaşık bir yıl sürecek çalışmaların sonunda ibadete açılacak caminin, 1934 yılında yıldırım düşmesi sonucu yıkılan minaresi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden onarılmaya başlanıldı. Kab camisi ayrıca ilimizde tek Türkiye’de de ender bulunan ahşap kubbeli camiler arasındadır.

Adıyamanlı vatandaşlar bir an önce caminin restorasyonun tamamlanarak yeniden ibadete açılacağı günü sabırsızlıkla beklediklerini ifade ettiler.
Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.”   M.KEMAL ATATÜRK