Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Baş Melekler'de Restorasyon Hazırlıklarına Başlandı  (Okunma sayısı 8094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 685
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi

Baş Melekler'de Restorasyon Hazırlıklarına Başlandı

Bursa'nın Mudanya İlçesi'ne bağlı Kumyaka Köyü'nde bulunan ve 2012 yılında Fener Rum Patrikhanesi adına Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis'in mülkiyetini özel bir kişiden satın aldığı Baş Melekler Kilisesi'nde restorasyon hazırlıklarına başlandı.

Dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak gösterilen Başmelekler'in zemin incelemesinin ardından kubbeleri branda ile örtülerek koruma altına alındı. Bursa Koruma Kurulu'na verilecek Röleve, Restorasyon ve Restitüsyon projelerinin onaylarının ardından çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Mudanya'nın Kumyaka Köyü'nde bulunan Baş Melekler Kilisesi'ni yıllar önce Kumyakalı bir vatandaştan satın alan ve İstanbul'da yaşayan işadamı Mete Yalçın, 800 bin dolar bedelle satışa çıkardı. Bin 227 yıllık kilise, 2012 yılında Fener Rum Patrikliği adına Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Baş Rahibi Elpidophoros Lambriniadis tarafından satın alındı.

Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde 780- 797 yılları arasında yapıldığı belirtilen dünyanın en eski üçüncü kilisesi olan Baş Melekler Kilisesi'nde, bugünlerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Arkeologlar nezaretinde sürdürülen kilisenin iç zemin temizliği ile birlikte 2 tane olan tepe kubbelerinin üzeri brandalarla kapatılarak koruma altına alındı ve restorasyon çalışmaları için hazırlıklara başlandığı bildirildi.Bursa Müzeler Müdürlüğü'nden Kumyaka Mahallesi'ne gelen 2 arkeologun yaptığı bu çalışmanın ardından Bursa Koruma Kurulu'na verilecek röleve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin onaylanmasıyla çalışmalara başlanacağı öğrenildi.

Kumyaka Mahallesi Muhtarı Ramiz Batmaz, kilise de sürdürülen zemin temizlik çalışmasının sadece koruma amaçlı olduğunu ve restorasyon çalışması olmadığını belirterek, Türk vatandaşı olan Bursa Metropolitanı Elpidophoros Lambriniadis'in satın aldığı kilisede restorasyonun kurulun onayından sonra bu yıl içinde başlayacağını öğrendiklerini söyledi.

Rumların yılda iki kez yortu ve paskalya günlerinde kiliseyi ziyaret ettiklerini kaydeden Muhtar Batmaz, "Restorasyonunun ardından Ortodoks dünyasının ünlü isimleri ve o dine bağlı insanların ziyareti ile Kumyaka daki yoğunluk artacaktır. Kumyaka mahallemiz bu hareketliliğe hazırlıklı mı? Kumyaka hazırlıklı değil, çünkü Kumyaka'nın sorunları bulunuyor, başta imar planları olası yoğunluğa cevap verebilecek park alanları, gelen misafirlerin konaklayacakları butik otel ve pansiyon eksiklikleri var. İmar planı olmayan yerlerde bunların gerçekleşmesi bana göre mümkün görünmüyor. Bu kilisenin hayata geçmesinin ardından Mudanya ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinin ciddi anlamda Kumyaka Mahallemizle yakından ilgilenmesi ve bu gelişime göre hazırlıklar yapmaları gerekmektedir" dedi.

Haberler

 

* Bizi Takip Edin

* Reklam Alanı

Son Mesajlar

Restorasyon Gönderen: mimar166969
[Dün, 16:35:53]


PROJE ÇİZİMİ ve EVRAK TAKİP ELEMANI Gönderen: selgeprojecom
[Dün, 11:50:44]


Ynt: RESTORASYON ELEMANI Gönderen: sibelkygsz
[Dün, 11:39:56]


Restorasyon/Mimarlık Gönderen: Lina Şimşek
[01 Şubat 2023, 21:25:33]


Tarihi eser kalemişleri uygulama ve proje Gönderen: murateminkoz
[01 Şubat 2023, 17:38:38]


Kalemişi İş İlanı Gönderen: Zeliha kesimoğlu
[01 Şubat 2023, 13:41:10]


SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal