Restorasyon Forum

Restorasyon Forum => Haberler => Konuyu başlatan: RestorasyonForum - 13 Kasım 2021, 11:41:38

Başlık: Kazı Çalışmaları Sonrası 3 Tarihi Hamamın Restorasyon Projeleri Hazırlanacak
Gönderen: RestorasyonForum - 13 Kasım 2021, 11:41:38
Gölcük Yukarı Ulaşlı’daki Osmanlı dönemi tarihi hamamın restorasyon projesi hazırlanması için başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları Cuma günü tamamlanıyor. Kazı çalışmalarının sona ermesi ile yapılacak kazı ve temizlik çalışması sonrasında; arkeolojik kazı sonucunu bekleyen, rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri de tamamlanacak.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/golcuk tarihi hamam restorasyon.jpg)

3 TARİHİ HAMAM
Tarihi hamamda devam eden çalışmaları titizlikle takip eden Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, çalışma alanına girerek yetkililerden bilgi aldı. Devam eden çalışmaların ilçenin turizm potansiyelini arttıracağını dile getiren Başkan Ali Yıldırım Sezer, “Örcün Sultan Baba Türbesi yakınındaki restorasyonu biten ve halen Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak kullanılan tarihî hamamdan, restorasyon çalışmalarını sene sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz ve hamam fonksiyonu ile faaliyet gösterebilecek Değirmendere Yukarı Mahalledeki tarihî hamamdan ve restorasyon projesi devam eden ve arkeolojik kazısı tamamlanan Yukarı Halıdere’deki tarihî hamamdan sonra, Yukarı Ulaşlı’daki tarihî hamam da, tarihsel değerimiz olarak, ilçemiz turizmine katkı sağlayacak” dedi.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/golcuk tarihi hamam restorasyon1.jpg)

ARKEOLOJİK KAZILAR SÜRDÜRÜLÜYOR
Tapuda; Ulaşlı Mahallesi, 1105 ada, 6 parselde kayıtlı ve mülkiyeti Gölcük Belediyesi’ne ait arsada bulunan, II. Gurup Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescil edilen Tarihî Osmanlı Hamamı'nın, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 22.06.2021 tarih ve 5242 sayılı kararına istinaden, restorasyon projesinin hazırlığı kapsamında arkeolojik kazı ve temizlik çalışmaları Kocaeli Müze Müdürlüğü denetiminde, Arkeologlar Ebru İnal, Halil Akman ve Aslı Arpa tarafından yapılıyor.

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/golcuk tarihi hamam restorasyon2.jpg)

(https://www.restorasyonforum.com/reklamresim/golcuk tarihi hamam restorasyon3.jpg)

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal