06 Nisan 2020, 20:55:44Son Üye: enesmecit

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Mardin'in tarihi geleceğe dönüşüyor  (Okunma sayısı 3866 defa)

Restorasyon

  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 827
  • Cinsiyet: Bay
Mardin'in tarihi geleceğe dönüşüyor
« : 09 Ağustos 2011, 19:26:01 »
Mardin'in tarihi geleceğe dönüşüyor

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, ''Tarihi Dönüşüm Projesi'' konusunda, ''Mardin'in geçmişini geleceği üzerinde kurguladık'' dedi.Vali Ayvaz yaptığı açıklamada, kent merkezinden geçen elektrik kablolarını, çirkin görüntü veren elektrik direklerini ve çanak antenleri uzun soluklu bir çalışma ile tarihi dokuya yakışır bir hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Mardin'de ezanın çan sesi ile harmanlaştığı, farklı dillerin, dinlerin ve kültürlerin yüzyıllardır birlikte yaşadığı bir hoşgörü kenti olduğunu kaydeden Vali Ayvaz, şunları söyledi:''Mardin'in geçmişinden hiç bir şey ayırmadık. Bu kentin geçmişini geleceği üzerinde kurguladık. Mardin geleceğini geçmişinde arıyor. Bu da projenin sloganı oldu. Çirkinliklerin ortadan kaldırılmasıyla, Mardin'in güzellikleri ön plana çıkacaktır. İnanç turizmi açısından önemli bir yere sahip Mardin'de tarihi mekanların restorasyon çalışmaları aslına uygun yapılması durumunda şehir, kötü yapılaşmadan tamamen kurtulacaktır. 7 bin yıllık tarihi geçmişi olan bir uygarlık yeniden dirilecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sürdürdüğü restorasyon çalışmaları kapsamında Artuklular döneminden kalma 650 yıllık geçmişe sahip ve şehre gelen turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi mekanlardan biri olan Kasım Paşa (Kasımiye) Medresesi'nin restorasyonu tamamlanmış durumda.''

-MARDİN KALESİ-Vali Ayvaz, Mardin Kalesi'nin turizme açılması için çalışmaları en kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini anlattı.

Mardin Kalesi'nin restorasyon çalışmasının hızlandırılması için keşif bedeli hazırlandığını belirten Ayvaz, önümüzdeki aylarda restorasyon çalışmasının fiilen başlayacağını söyledi.

Kale restorasyonu projesinin özel ihtisas gerektirdiğini ifade eden Ayvaz, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

''Milli Savunma Bakanlığı nezdinde kalenin boşaltılması konusunda girişimlerde bulunduk. Kalenin lazerle taramasını yaptırdık. Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne gönderdik. Koruma kurulundan olumlu karar çıktı. Keşif bedeli çıkartıldı. Bir ay içinde restorasyon çalışmaları başlayacak. Başbakanımızın talimatıyla Milli Savunma Bakanlığı Hava Radar Tesisi oradan taşınmayı kabul etti. Bununla güçlendirme projelerinin ihalesi yapıldı. Geçtiğimiz günlerde sözleşmesi imzalandı. 2013 yılının sonunda 2014 yılının başında vatandaşlarımız, Mardin Kalesi'nde eski günlerini yad edebilecek.''

Star Gazete
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2161 Gösterim
Son İleti 08 Mayıs 2009, 21:08:11
Gönderen: RestorasyonForum
0 Yanıt
4091 Gösterim
Son İleti 08 Haziran 2009, 12:33:59
Gönderen: vecih
0 Yanıt
3625 Gösterim
Son İleti 13 Ocak 2011, 21:08:48
Gönderen: rosemoon
1 Yanıt
3812 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2011, 18:22:05
Gönderen: aslan38
0 Yanıt
4374 Gösterim
Son İleti 13 Kasım 2014, 19:13:15
Gönderen: İSMAİL

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar