29 Ocak 2020, 23:07:55Son Üye: fkmim

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Mevlana Müzesi Restorasyon'unda ortaya çıkan gerçek  (Okunma sayısı 2751 defa)

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 723
Mevlana Müzesi`nde 3 yıl sürecek çok kapsamlı bir restorasyona başlandı. Çalışmanın ilk bölümünde, çilehanelerin kapılarının bilinenin aksine baş eğmeden girilemeyecek kadar küçük değil, bugünkü kapıların ölçülerine yakın olduğu anlaşıldı.Konya Müze Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, içinde Mevlana, ailesi ve bazı dervişlerin sandukalarıyla o dönemden kalan tarihi eserlerin bulunduğu Mevlana Müzesi, Topkapı Sarayı`ndan sonra en fazla ziyaret edilen müze durumunda ve `Kubbe-i Hadra` olarak isimlendirilen yeşil kubbesiyle ünlü.


1926 yılından bu yana kapsamlı bir restorasyon görmeyen içinde tarihi binaların da bulunduğu müze kompleksinde, hazırlanan proje doğrultusunda bugüne kadar ki en büyük restorasyon başladı.


Restorasyon çalışmalarında, müze ziyaretlerini aksatmayacak şekilde, ilk olarak ana girişin solunda kalan, 18 çilehanenin bulunduğu tarihi yapı ele alınıyor. Derviş hücrelerinin avluya bakan kısmı, çalışmalar kapsamında brandalarla kapatıldı.


ORİJİNAL ZEMİNDE SİLLE TAŞI ÇIKTI


Yapılan çalışmalarda, bu hücrelerden bazılarının orijinal zeminine ulaşıldı. Zeminin orijinalinin Sille taşıyla döşeli olduğu tespit edildi. Avlu bölümünde de aynı taşlardan döşeli olduğu anlaşıldı.


Müze Müdürlüğü yetkilileri, derviş hücrelerinin Mevlana ve Mevleviliğe ilgi duyanlar için çok merak edilen bir yer olduğunu belirterek, şunları kaydettiler:


`Şu an iki derviş hücresinde tabana ulaştık. Çilehanelerin kapılarının daha önce anlatıldığı gibi eğilerek geçilecek şekilde değil, bugünkü kapıların ölçülerinde olduğu anlaşıldı. Çünkü kapıların alt zeminine kadar indik. Bu seviye, bugünkü zeminin 20-30 santimetre altı. Derviş hücresinin kapılarının yüksekliklerinin, yaklaşık 1,80-1,85 metre olduğunu tespit ettik. Bu çile odalarının pencerelerinin de normal bir evin pencere ölçülerine sahip olduğunu belirledik. Bu iki derviş hücresi bize bu bilgileri veriyor. Oysa, nefis terbiyesi ve olgunluğa erişme için çile çekilen bu hücrelerin kapılarının, ancak bir insanın eğilerek geçilebileceği büyüklükte olduğunu tahmin ediyorduk, birçok kaynakta da bu şekilde yazıyordu. Bu 2 hücre, kanıyı değiştirdi. Geri kalan 16 hücre zemininin de açılmasıyla bu bilgi tam anlamıyla teyit edilmiş olacak.`


Ayrıca, çalışmalarda ilk kez 18 çilehaneyi arkadaki Çelebi Konağı`na bağlayan yeni bir giriş kapısı da bulundu.

Kaynak: Yeni Şafak Tarih: 2 Eylül 2009, Salı
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2483 Gösterim
Son İleti 12 Mart 2010, 20:19:37
Gönderen: mdy
2 Yanıt
5324 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2010, 11:38:31
Gönderen: cooper
0 Yanıt
2866 Gösterim
Son İleti 29 Nisan 2013, 14:24:10
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
4287 Gösterim
Son İleti 21 Ağustos 2016, 20:00:08
Gönderen: civlez57
0 Yanıt
2346 Gösterim
Son İleti 25 Mart 2019, 18:05:54
Gönderen: İSMAİL

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar