Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Müzeye niyet, içkili restorana kısmet  (Okunma sayısı 2864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vecih

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 363
  • Cinsiyet: Bay
  • Okul: MSGSÜ
Müzeye niyet, içkili restorana kısmet
« : 17 Şubat 2009, 08:51:24 »
Restore edilerek Etnografya Müzesi haline getirilen 130 yıllık Hacıkadızade Evi'nin, içinin boşaltılarak içkili kafe- restorana dönüştürülmesine Kültür ve Turizm Bakanlığı el koydu. Ancak bağış anında tapuya şerh (müze olma şartı) konulmadığından, buna karşı yapılacak bir yasal işlem olmadığı belirtildi.

Dönemin Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, 2004 yılında kent merkezinde bulunan tarihi evleri müze haline getirip turizme kazandırmak için proje hazırladı. Muğla'nın ilk belediye başkanı Hacıkadızade Süleyman Efendi'ye ait 130 yıllık tarihi ev mal sahiplerinden 50 bin TL gibi sembolik bedelle satın alındı.

Hacı Kadızade Süleyman Efendi'nin avukat torunu Süleyman Aksoy ve diğer aile fertleri, evi etnografya müzesi haline getirilmesi, bahçesinde de çay içilebilecek kafeterya kurulması amacıyla düşük bir bedelle verdi. Valilik 74 bin 531 TL harcama yaparak evi restore ettirip müzeye dönüştürdü. Tarihi evin alt katında ise küçük bir kafeterya oluşturuldu.

Bahçesinde dinletilerin sunulduğu ve imza günlerinin yapıldığı tarihi bina, Valilik tarafından işletilemeyince, 1 Mayıs 2008'de üç yıllığına 75 bin YTL bedelle, kiraya verildi. Ancak bu süreçte tarihi evin içindeki eserlerin tamamı boşaltılarak 'Sobe' adı verilen içkili kafe-restoran açıldı. Dededen kalma evi bağışlayan 51 yaşındaki Süleyman Aksoy, bu duruma tepki gösterdi ve evin tekrar Etnografya Müzesi haline getirilmesini istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talimatıyla inceleme yapılan tarihi evin içindeki değişiklikler fotoğraflarla belgelendi. Tadilatlar ve işlev değişikliğiyle ilgili herhangi bir izin alınmadığı ortaya çıktı. Ancak uzmanların hazırladığı raporda, özetle "Yapılan incelemede, önceki parsel maliklerinin, tapuya herhangi bir şerh koydurmadığı tespit edilmiştir. Medeni Kanun'un 683 ve 754'üncü maddeleri de dikkate alındığında ilgi yazı ekinde iletilen şikâyetlere ilişkin Müdürlüğümüzce bu aşamada yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır" denildi.

Kaynak:Radikal
Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.”   M.KEMAL ATATÜRK

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Top-notch Ğ¡asual Dating - Genuine Ladies Gönderen: manken35
[Bugün, 03:19:58]


Optimal Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[Dün, 23:37:52]


Prettys Girls from your town for night Gönderen: Combatant
[Dün, 07:55:48]


Optimal Ğ¡asual Dating - Real-life Girls Gönderen: zgtasoluk
[12 Haziran 2024, 21:29:50]


Pretty Womans from your town for night Gönderen: hdnr54
[12 Haziran 2024, 17:56:28]


Supreme Ğ¡asual Dating - Verified Ladies Gönderen: napola
[12 Haziran 2024, 14:24:19]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal