20 Eylül 2019, 19:08:51Son Üye: kubraozdall

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Roma Antik Tiyatrosu ilgi bekliyor  (Okunma sayısı 4022 defa)

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • Restorasyon Forum
  • *****
  • İleti: 718
Roma Antik Tiyatrosu ilgi bekliyor
« : 21 Haziran 2009, 17:21:55 »
Milattan sonra 8. yüzyılda İslam ordularının kuşatması nedeniyle taşları sökülerek surların güçlendirilmesinde kullanılan Marmara Bölgesi`nin en ihtişamlı ve yoğun seyirci imkânına sahip İznik Antik Roma Tiyatrosu ilgi bekliyor.Bithynia Krallığı döneminde yapılan Roma Antik Tiyatrosu yapılan kısa süreli kazı çalışmalarının ardından kaderine terk edildi.


Yaklaşık 20 bin seyirci kapasitesine sahip olan tiyatro, Bizans döneminde Latin istilası sırasında toplu mezar olarak kullanılmış. Yaklaşık 30 yıldır belirli aralıklarla sürdürülen kazı çalışmalarında bir sonuca ulaşılamayınca çalışmalar 2 yıl önce sonlandırıldı.


Atıl haldeki bu yapı, 2006 yılı içinde Kültür Bakanlığı`nın izniyle kurtarma kazısı şeklinde bir çalışma yapılmış. Restorasyon ve kurtarma kazısı bitirildiğinde ise TÜRSAB tarafından gerekli projeleri yapılacak olan `Roma Antik Tiyatrosu`nda bir türlü istenen çalışmalar yapılamadı.


İznik Müzesi Müdürü Yusuf Demirci, Uludağ Üniversitesi tarafından yapılan kazı çalışmalarının 2 yıl önce sonlandırıldığını belirterek, `Şu anda tiyatroda yalnızca bizim ekipler tarafından yapılan temizlik ve çevre düzenlemesi çalışmaları var. Bu kapsamda görüntü kirliliğine sebep olan görüntüler kaldırılıp, düzenleme yapılmakta. Ayrıca etrafına tel örgü çekerek güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz.` dedi.


`Roma Anfi Tiyatrosu`nun üniversitelere kazı ve araştırma çalışmaları için verilebileceğini anlatan Yusuf Demirci, `Bu tarihi tiyatro daha iyi değerlendirilmek ve çalışma yapılmak üzere üniversitelere verilme gibi düşünceler olabilir. Çünkü bunu bizlerin yapması imkânsız. Eleman ve ekipman yetersizliği nedeniyle bizler bunun altından kalkamayız ancak üniversiteler bunu daha iyi değerlendirebilir.` şeklinde konuştu.


Korunmasız ve bakımsız durumdaki `Roma Anfi Tiyatrosu`nda büyük deformasyonunda yaşandığına işaret eden Demirci, korunmaması durumunda, define avcıları tarafından da yapılabilecek kaçak kazılarda da bu tarihi yapının büyük oranda hasara uğrayacağının altını çizdi.

Kaynak :CihanHaber Tarih :20 Haziran 2009, Cumartesi
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3537 Gösterim
Son İleti 14 Haziran 2011, 12:03:14
Gönderen: domatia
0 Yanıt
6538 Gösterim
Son İleti 20 Temmuz 2011, 09:40:25
Gönderen: RestorasyonForum
1 Yanıt
3384 Gösterim
Son İleti 05 Ocak 2012, 22:43:57
Gönderen: Tuba Aksu
0 Yanıt
9411 Gösterim
Son İleti 04 Ekim 2013, 16:32:26
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
1257 Gösterim
Son İleti 15 Mart 2015, 00:15:54
Gönderen: Gizem Erten

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar