29 Ocak 2020, 17:40:36Son Üye: fkmim

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Tarihi "bosnalı Salih Efendi Konağı" Hayata Döndü  (Okunma sayısı 4017 defa)

rest..

  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 152
  • Cinsiyet: Bayan
Adana'nın ilk yerleşim bölgelerinden olan Tepebağ'da yer alan "Bosnalı Salih Efendi Konağı" 6 yıl süren restorasyon ve yenileme çalışmaları ile yeniden yaşama döndürüldü.

Geçmişi 110 yıl öncesine uzanan ve Adana'nın ilk sanayicilerinden Bosnalı Salih Efendi ve ailesinin yıllarca yaşadığı konak, Halil Avcı Şirketler Grubu'na bağlı olarak özel belgeli otel statüsünde hizmet verecek.

2'si master, 2'si delüxe 12 odadan oluşan otelin 50 kişilik salonu, uluslararası mutfaklardan seçilmiş mönünün yanı sıra Adana'ya özgü mahalli yemeklerin sunulacağı, farklı toplantı ihtiyaçlarına da hizmet verecek şekilde planlandı.

Tarihi konağın açılış kokteyli ve töreni 4 Kasım'da gerçekleştirilecek. Açılış törenine Bosnalı Salih Efendi'nin Adana ve Adana dışında bulunan yakınları da davet edildi.

Konağı satın alarak yeniden yaşama döndüren Halil Avcı, yaptığı açıklamada, tarihi konakların, bir bakıma eski aile fotoğraflarına benzediğini belirterek, "Fotoğraf yıprandığında üzerindeki simalar nasıl yok olursa, tarihi yapıları yıkılan kentlerin simaları da unutulur ve kaybolur" dedi. Adana'nın ilk yerleşim bölgesinde bir dönemin renkli simalarına ev sahipliği yapmış olan Bosnalı Salih Efendi Konağı'nın da anılarıyla kaderine terk edilmiş yapılardan biri olduğunu belirten Avcı, "Adana'nın ortak mirası

olan, geçmişin yaşantısını gözler önüne seren ve geleceği de şekillendiren bu değerlerin korunması gerektiğinin sorumluluğunu hissettim. Kentimizin kültürünün önemli varlıklarından biri olan bu tarihi binayı anılarıyla yaşatmak için satın aldım. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'ndan aldığım izinle restorasyon çalışmalarına başladık. Konağın tarihi dokusunu koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak için çok titiz davrandık. Hotel Bosnalı, sıcak ortamı ile misafirlerimizi yıllar öncesine

götürecek. Konuklarımız binanın özenli ayrıntılarının keyfine varırken, ben de Türk kültürüne ve turizmine hizmet vermenin, bu kültür varlığını hayata yeniden kazandırmakla tarihi Tebebağ bölgesinin sosyal ve kültürel dokusuna katkıda bulunmanın gururunu yaşayacağım" diye konuştu.
KAYNAK:HABERFX
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo

domatia

  • Restorasyon Forum
  • **
  • İleti: 68
  • Cinsiyet: Bay
Ynt: Tarihi "bosnalı Salih Efendi Konağı" Hayata Döndü
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2011, 12:22:15 »
Keşke Restorasyon öncesi ve sonrası fotoğralarını da ekleseydiniz


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2898 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2013, 18:47:08
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
3771 Gösterim
Son İleti 05 Ocak 2014, 15:42:36
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
2907 Gösterim
Son İleti 26 Şubat 2014, 17:04:41
Gönderen: denkke
0 Yanıt
2216 Gösterim
Son İleti 13 Mayıs 2015, 16:13:55
Gönderen: zeyneperdogan
0 Yanıt
2520 Gösterim
Son İleti 18 Mayıs 2016, 00:17:33
Gönderen: RestorasyonForum

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar