Restorasyon Forum

Restorasyon Forum => Haberler => Konuyu başlatan: RestorasyonForum - 08 Mayıs 2009, 21:08:11

Başlık: Tarihi eserler, geleceğe aktaracağımız en büyük emanetimiz
Gönderen: RestorasyonForum - 08 Mayıs 2009, 21:08:11
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, tarihi ve kültürel değerlerin bir toplumun en büyük miraslarının başında geldiğini söyledi.

Güzelbey, Vakıflar Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Gaziantep`in birçok medeniyetin beşiği olmuş ve kültürlere ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunu belirtti. `Böylesine zengin bir kültür mozaiğinin oluşturduğu eserler, gelecek nesillere aktaracağımız en büyük emanetimiz olmalıdır` diyen Güzelbey, şehrin sanayi gelirlerinden aldığı kadar turizmden de alabileceği büyük bir pay olduğuna inandığını söyledi. Başkan Güzelbey, bir hizmetin sürüp gidebilmesi, bağışlanan mülklerin, eserlerin geleceğe sağlıklı kalabilmelerine bağlı olduğunu ifade etti. Geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılmasının vakıfların görevi arasında bulunduğunu belirten Güzelbey, `Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz bu bayrak yarışında Tarihi Mevlevihane Tekkesi`nde yaptığı yenileme çalışmaları ile bizlere örnek olmuştur` diye konuştu.


Büyükşehir olarak tarihi yapıları koruma ve turizme kazandırma adına bir dizi proje yürüttüklerini anımsatan Güzelbey, tarihi mirası korumak, geleneksel sanat, zanaat ve kültür zenginliklerimizi daha nezih bir ortamda yaşatmak ve tanıtmak adına yeni projeler üreterek hayata geçirdiklerini aktardı. Koruma çalışmalarında öncelikle kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması ile toplumun konuya duyarlı hale gelmesi ve bölgenin turizm potansiyelinin artırılmasını amaçladıklarını ifade eden Güzelbey, sözlerini şöyle sürdürdü: `Bu bağlamda gerek AB gerekse kendi öz kaynaklarımızdan finanse ettiğimiz çalışmalarla başta Gaziantep Kalesi Çevresi, Naip Hamamı, Kır Kahvesi, Butik Otel ve Bakırcılar Çarşısı gibi birçok yapının restorasyonunu tamamlayarak gelecek nesillere ve insanlığa kazandırılmasını sağladık.`


Vakıflara yardım ederek gelirlerini çoğaltmanın ve çalışmalarını desteklemenin gerekliliği üzerinde duran Güzelbey, Vakıfların yapmış oldukları bu değerli çalışmaları yerel yönetimler olarak takdirle karşıladıklarını dile getirdi. Güzelbey, Gaziantep`te yaşayan herkesi tarihin izlerinin yaşandığı bu eserlere sahip çıkmaya, yaşamaları için yardım etmeye ve vakıf eserlerini korumaya çağırdı.

Kaynak :CİHAN Tarih : 6 mayıs 2009 Çarşamba