Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Boğaza Nazır Arsa Rantında Yeni Yöntem  (Okunma sayısı 3342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 739
Boğaza Nazır Arsa Rantında Yeni Yöntem
« : 15 Ekim 2022, 16:48:43 »
Boğaz Ön görünüme Villa, Arsa Rantında Yeni Yöntem

Önce kazıya başlandı, arkasından karar çıkarıldı. Mahalle sakinleri yapılan çalışmanın arkeolojik bir kazı olmadığını, villa yapılmak istendiğini söyledi.İstanbul Beşiktaş ilçesi Arnavutköy mahallesinde Boğaza nazır milyonlarca dolarlık bir arazide üç aydır süren gizemli inşaat çalışması mahalle halkının tepkisini çekti.
İnşaatta çalışanlar bile ne kazısı yaptıklarını bilmediklerini söylediler.
Odatv gizemli inşaatın peşine düştü.
Mevcut arazi Boğaz öngörünüm kapsamında olduğu için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başvurduk. İlgililer “Bizimle ilgisi yok. Arkeolojik kazı başvuruyla Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmış” dediler.
Odatv, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda bulunan; toplantı  tarihi ve no: 5 Temmuz 2022-514 sayılı karara ulaştı.
Raporda  “Özel mülkiyete ait 73 pafta, 95 ada, 7 parseldeki tescilli taşınmazda, 95 ada, 6 parseldeki bina ile ortak oturuma sahip olması ve her iki parsel arasında kadastral sınır sorunları olmasından bahisle 95 ada, 7 parseldeki tescilli taşınmazın kalıntılarının açığa çıkarılması gerekli kazı izninin verilmesine karar verildi" denildi.


3. Numaralı kurul kararı

Bu arada kurul, arazinin koruma grubunun ikinci grup olarak güncellemesinde sakınca bulmadı.
Kurul aldığı bu kararı Bakanlığın Kültür Vakıfları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na, İstanbul Valiliğine gönderdi.
İstanbul Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü resmi belgesinde, temel araştırma kazısının 6 Eylül 2022 tarihinde başlayacağı belirtilse de kazının bu tarihten çok önce başladığı mahalle sakinlerinin çektiği fotoğraflardan anlaşılıyor.


İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü.

Mahalle sakinleri, İstanbul’un en değerli bölgesinde yapılan kazının imar rantı için yapıldığını ifade ediyorlar.

Bir mahalle sakini “Kısa bir süre önce de bu arazilerin önündeki büyük villa satıldı ve alanlar hemen tadilata başlamıştı. Bu tadilat başlayınca villanın arkasında kalan ve senelerdir boş olan arazide inşaat faaliyetlerine başlanması çok manidar. Çok değerli ağaçların da kesildiğini belgeledik” dedi.


Villa rantının son haliKazı Eylül’de başlamadı. 3 Temmuz’da çekilen fotoğraf

Akıllara şu sorular geldi:

-Boğaziçi öngörümde olan buradaki kazılar yeni villa inşaatları için mi yapılıyor?

-Bu arazinin gizemli sahibi kim?

-Siyaset bu kazının neresinde?

Odatv gizemli kazıyla ilgili takibini sürdürecek.


ODATV
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal