Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Suri Sultani yenileniyor  (Okunma sayısı 3303 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 739
Suri Sultani yenileniyor
« : 12 Şubat 2009, 15:34:02 »
Topkapı Sarayı`nı çevreleyen surlar olan `Suri Sultani`nin bir bölümü, İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor.

İstanbul İl Özel İdaresi, Topkapı Sarayı`nı çevreleyen, `Suri Sultani`yi restore ediyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında yapılan çalışmaların ilerliyen aşamalarında Topkapı Saray`ı restorasyonunun devamı var. Topkapı Sarayı içerisinde ilk olarak Matbaa-ı Amire binaları, Topkapı Sarayı Müzesi geçici depoları olarak düzenlendi ve onarıldı. Bu çalışma, saray içerisinde gerçekleştirilen önemli bir çalışma olarak değerlendirildi. İl Özel İdaresi`nin 2 milyon TL harcayarak gerçekleştirdiği restorasyon ve onarım sayesinde, Osmanlı`nın ilk matbaası olan bu alan, sarayın depolarında duran tarihi eserlerin burada sergilenmesi için özel olarak dizayn edildi.

HASTANE KALKIYOR

Proje kapsamında yürütülen değişikliklerden biri Cankurtaran`da bulunan Zührevi Hastalıkları Hastanesi`nin taşınması olacak. Hastanenin taşınmasının ardından yerine Topkapı Sarayı`nın idari binasının yapılması hedefleniyor. Diğer değişiklik ise Cankurtaran-Topkapı arasında bulunan altmışa yakın gecekondunun görüntü kirliliği oluşturdukları gerekçesiyle yıkılması hedefleniyor.

Kaynak : Sabah / 2009-02-12
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal