Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: HAYALLERE SIĞMAYAN MİNYATÜR ODALAR  (Okunma sayısı 3969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yase

  • yase
  • Restorasyon Forum
  • ***
  • İleti: 202
  • Cinsiyet: Bayan
HAYALLERE SIĞMAYAN MİNYATÜR ODALAR
« : 29 Ocak 2009, 14:10:42 »


   Henry Kupjack yıllardır minik, büyüleyici ve her detayı kusursuz dünyalar yaratıyor. Pek çok ‘Minyatür Oda’ çalışması Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi’nde, Forbes Galerisi’nde sürekli olarak sergilenmekte.50'den fazla ‘Minyatür Oda’sı bulunmakta.

   Henry Kupjack, ‘Minyatür Odalar’ın ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu söylüyor. ‘Minyatür Oda’lar her yaştan insanı farklı sebeplerle derinden etkiliyor. Bu odalarda her kişinin yaşamından, tecrübelerinden, tarihinden, kültüründen izler bulması mümkün. Her bir oda, bir televizyon ekranından içeri bakıyormuş hissi uyandırıyor insanlar üzerinde.Kupjack’in odaları öylesine gerçek ki bakıldığında odanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Minyatürlerin fotoğraflarından gerçek mi yoksa minyatür mü olduklarını ayırt etmek neredeyse imkansız. Kurgunun başarısı, gerçekçiliği yansıtacak yeterli detayın verilebilmesi açısından doğru orantılamaya bağlı. Kupjack ekolünde ideal oran olan 1 inch 1 adım; 1/12 ölçeğine denk düşüyor.

   ‘Minyatür Odalar’ının büyüleyici etkisini anlatmak içinse ‘Minyatürler, aynı çocukken oynadığınız oyuncaklar gibi, kendi dünyanızı yaratabilmek için eksik parçaları doldurduğunuz oyunlar gibi’ diyor Henry Kupjack.

   Şimdiye kadar hep ilklere imza atmış, dünyanın heryerinden orjinal ve çarpıcı tasarım örneklerini sunmuş olan Rahmi M. Koç Müzesi Minyatür sanatının bu en güzel örneklerini evsahipliği yaptığı bir sergi ile ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

   Montmorenci Merdivenli Salon, 1830
   Sanatçılar: Eugene ve Henry Kupjack, Yapım yılı: 1982
   

   Osmanlı Kahvehanesi, 18. Yüzyıl
   Sanatçı: Henry Kupjack Yapım yılı: 2008
   

   
jasmine to sence
restoratör

 

* Bizi Takip Edin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal