Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Yüzlerce taşınmaz kültür varlığı maddi destek sayesinde kayıt altına alındı  (Okunma sayısı 3221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 739
Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın 3 yıl önce `Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu`nda yaptığı değişiklik sayesinde, binlerce taşınmaz kültür varlığı ilk kez kayıt altına alındı. Son 3 yılda kayıt altına alınan taşınmaz kültür varlığının sayısı 6 binin üzerine çıktı.


2005 yılında çıkartılan `taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanmasına dair yönetmelik` kapsamında binlerce vatandaş özel mülkiyetinde bulunan taşınmaz tarihi değerin korunması için Kültür ve Turizm Bakanlığı`na başvurdu. Bakanlık, bu sayede tarihi değerlere hem destek verdi, hem de kayıt altına aldı.


Bakanlık vatandaşların mülkiyetinde bulunan taşınmaz kültür varlıklarının korunması için başvuruda bulunanlara 20 bine varan maddi destek sağlıyor.


Kültür varlığını restore ederek vatandaşa teslim eden bakanlık, son 3 yılda 6 bin 156 taşınmaz kültür varlığını da kayıtlara geçirmeyi başardı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu`nda bir yönetmelikle yaptığı değişiklik 2005 yılında uygulamaya konuldu. Vatandaşların mülkiyetinde bulunan taşınmaz kültür varlıklarının korunması, bakım ve onarımın yapılması amacıyla proje ve proje uygulama yardımı başlatılan uygulamaya kısa sürede büyük ilgi gösterildi.


Uygulama kapsamında Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Komisyonları müracaatta bulunan vatandaşların taşınmaz kültür varlığı ilgili çalışmalarda bulundu.


Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ökkaş Dağlıoğlu, son 3 yılda yüzlerce taşınmaz kültür varlığına proje ve proje uygulamasına nakdi destek sağladıklarını söyledi.


Kültür varlıklarının korunması amacıyla kanun değişikliğinin yapıldığı 2005 yılında 391 rölöve ve restorasyon projesine nakdi yardım yapıldığını belirten Ökkaşoğlu, 250 tescilli taşınmaza da proje uygulama yardımının yapıldığını kaydetti.


Dağlıoğlu`nun verdiği bilgiye göre; 2006 yılında proje yardımı için bin 658, proje uygulama yarımı için de 260 taşınmaz sahibi münacatta bulundu.


Başvuruları değerlendiren komisyon, 222 vatandaşa proje bedelini, 39 vatandaşa ise proje uygulama bedelini ödedi. 2007 yılında ise proje yardımı için 2 bin 185, proje uygulama yardımı için de 362 başvurdu.


Yapılan değerlendirmede 416 taşınmaz proje yardımı, 40 taşınmaza ise proje uygulama yardımı ödendi. 2008 yılında proje yardımı için bin 224 vatandaş başvurdu. Bunlardan da 562 proje yardımı, 480 taşınmaza da proje uygulama yardımı ödendi. Böylece başvuruda bulunan taşınmaz kültür varlıklarının tamamı kayıt altına alındı.

Kaynak : CİHAN : 2009-02-10
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

 

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal