Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: T.C. Maltepe Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı / RESTORASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI  (Okunma sayısı 8585 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Restorasyon

• Restorasyon Forum
T.C. Maltepe Üniversitesi

Fen Bilimleri Enstitüsü

Mimarlık Anabilim Dalı

RESTORASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

(2010–2011 Eğitim – Öğretim Yılı)

Restorasyon Yüksek Lisans Programı, kültür varlıklarının ve tarihi çevrenin korunması ve onarımı konusunda lisansüstü öğrencilerine eğitim vermeyi ve bu alandaki mesleki deneyimlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Yerel ve evrensel kültürel değerlerin tanınması, araştırılması, koruma sorunlarının belirlenmesi, çözüm önerileri geliştirilmesi ile mimari mirasa ilişkin bilginin üretimi ve paylaşımı yoluyla koruma kültürü oluşturulması bu programın temel amacını oluşturmaktadır.

Bilimsel ve kültürel ilgideki artış, turizm nedeniyle ekonomik önem kazanması ve özellikle Türkiye’nin sahip olduğu zengin tarihi miras bu alana daha çok dikkatlerin çekilmesine yol açmıştır.

Dersler, çağdaş koruma ilkeleri, kentsel koruma, restorasyonda yeni teknikler, envanter hazırlama, tek yapılar için rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri hazırlama, tarihi yerleşmeler için koruma önerileri geliştirme gibi kuramsal ve uygulamalı çalışmaları içermektedir.

Mimarlık Anabilim Dalı Restorasyon Programı’nda hem tezli hem de tezsiz yüksek lisans programı bulunmaktadır. Tezli yüksek lisans programında en az 21 kredi ders + tez; tezsiz yüksek lisans programında en az 30 kredi ders + bir dönem projesi alınmaktadır.

Program lisans derecesine sahip tüm adayların başvurusuna açıktır. Mimarlık dışındaki bölümlerin mezunlarının Restorasyon Yüksek Lisans Programına kabul edilmelerinin ardından yüksek lisans ders kredileri içinde sayılmamak üzere Mimarlık Lisans Programı’ndan bilimsel hazırlık derslerini tamamlamaları gerekmektedir. Farklı alanlarda lisans eğitimini tamamlamış olanların bilimsel hazırlık programları, anabilim dalı başkanlığının görüşü alınarak enstitü yönetim kurulu kararı ile belirlenecektir.

Tam zamanlı öğretim elemanları

Prof. Dr. M. Emre AYSU

Prof. Dr. İlter BÜYÜKDIĞAN

Prof. Dr. Demet Irklı ERYILDIZ

Yrd. Doç. Dr. Semra TOKAY

Yrd. Doç. İsmail GÜNUR

Yrd. Doç. Dr. Candan Ilgın ÖZÜLKE

Yrd. Doç. Dr. Özlem ATALAN

Görevlendirme ile ders veren öğretim elemanları

Prof. Dr. Aydın ESEN

Prof. Dr. Bora DAMALI

Prof. Dr. Haluk SEZGİN