Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: AutoCAD’de Ölçek Kavramı ve Birimleri Anlamak  (Okunma sayısı 36524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RestorasyonForum

• Yönetici
Auotcad kullanımına yeni başlıyorsanız ya da kendi kendinize öğreniyorsanız, Autocad’in çalışma mantığını anlayabilmeniz, ölçek ve birim gibi kavramları öğrenebilmenize yardımcı olacağını düşündüğüm bu yazıyı yazmak istedim.

Öncelikle hemen belirtmeliyim ki Autocad’de yaptığınız çizim ne olursa olsun, bu çizimi gerçekleştirdiğiniz alana modelspace (model boşluğu) adı verilir. Eğer Autocad 2000 ve üzeri sürümleri kullanıyorsanız çizimi yaptığınız grafik alanın altındaki küçük kulakçıklarda Model /Layout1 /Layout2 gibi ibarelerin farkına varmışsınızdır. Unutmayın çiziminizi model boşluğunda yaparsınız.

Model boşluğunun hemen sol alt köşesinde x ve y eksenlerini gösteren bir simge vardır-ki buna UCS icon (kullanıcı koordinat sistemi simgesi) denir. Bu simge size o anda çizim yaptığınız koordinat sistemini gösterir. X ve y yönündeki oklar model boşluğunun + yönünü gösterir.

Artık yavaş yavaş ölçek ve birim konusuna değinebiliriz. Autocad model boşluğunda koordinat sistemi kartezyen koordinat sistemidir. X ve y değerlerinin 0 olduğu 0,0 noktasını orijin kabul ederseniz (ki bu ekranınızın sol alt köşesidir) sağa ve yukarı doğru değerler artı olacaktır. 0,0 noktasını merkez kabul ettiğinizde derece açı sistemine göre, x ekseni sağa doğru 0 derece açıdır. Açılar saat yönünün tersine, y ekseni + yönünde 90 derece, x ekseni - yönünde 180 derece ve y ekseni - yönünde 270 derece olacaktır.

Autocad de yaptığınız çizime model dendiğini ve bu çizimin yapıldığı alana model boşluğu dendiğini biliyoruz. Buna göre gelelim ölçeklendirmeye. Burası çok önemli Autocad de çizim kağıt üzerindeki gibi ölçekli yapılmaz, 1=1 yapılır ve ölçek kağıda çıktı alırken verilir. Ancak sizin 1 Autocad çizim birimini ne olarak kabul ettiğiniz önemlidir. Autocad kağıt birimi mm (milimetredir.) Diyelimki mimari bir proje çiziyorsunuz ve 1 çizim birimini (drawing unit) 1cm kabul ettiniz. Yani 1 dwgUnit = 1cm kabulü ile çizime başladınız. Kapıları 100 birim, masa yüksekliklerini 75 birim gibi belirli kurallara göre çizime devam edersiniz. Yani her şeyi cm kabulune göre çizersiniz. Çıktı almak istediğinizde ölçekle hiç oynamazsanız kağıttaki Autocad birimi milimetre (mm) olduğu için her 1cm = çıktıda 1mm gözükecektir.

Yani 1 dwgunit (cm kabul etmiştik) = 1 mm çıkacaktır. bu da 1/10 ölçek demektir. 1/100 çıktı almak için çıktı alırken ölçek kısmına 10çizim birimim (yani 100mm’rem) = kağıtta 1mm gözüksün demelisiniz. o da 10=1 dir.

Umarım size fazla karmaşık gelmemiştir. Autocad de çizimlerinizin hassas olması ve dilediğiniz zaman dilediğiniz ölçekte çıktılar alabilmeniz için 1 çizim birimine bir kabul yaparak bire bir ölçekli çizim yapmalısınız.

Kaynak : İnternet.
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar Forumumuzda. Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

nakkash

• Restorasyon Forum
Ynt: AutoCAD’de Ölçek Kavramı ve Birimleri Anlamak
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2009, 22:49:04 »
gzl bilgiler saolasın işe yarar.

78sema78
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2010, 17:15:29 »
bir projeyi cm olarak giriyorum.1/50 çıktı alacam ama vaziyet planın 1/500,1/200,1/100 çkımasını istiyorum. nasıl küçültebilirim.vaziyet planında 1/50 çıktıda 1/100 nasıl olacak

Restorasyon

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2010, 17:22:45 »
projeyi eğer 1/50 den küçülterek 1/100 yapmak istiyorsan scale komutu ile objeyi seçip 50/100 yaparsan 1/100 olur, eğer 200 yapçaksan yine aynı şekilde bire bir çizdiğin çizimi 50/200 yapçaksın, 500 yapaksan 50 ölçekteki çizimi alıp 50/500 yapçaksın.. çizim o ölçeğe gelecektir. ama seninde söylediğin gibi 1/50 çıktı alcaksan aynı dediğim şekilde yapmalısın.

membran
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2010, 08:41:32 »
O zaman çerçeveni 200 ölçekteki gibi değerler vererek çizeceksin. mesela 100x70 lik paftada olmasını istiyorsan 2000x1400 yapacaksın çerçeveni.

rest..

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2010, 23:19:19 »
aslında bizler çizerken 1\50 çiziyoruz...1\200 yapmak içinde sc\enter 0.2 yaparsanda 1\200 ölçekli oluyor...

membran
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2010, 23:25:46 »
Tabii ayrıca 1:50 tekniğiyle çizmişsen 1:200 tekniğiyle çizmende gerekiyor. Çizim teknikleri farklı oluyor onu gözardı etmemek gerekir. Eğer mimari projeyi teslim edeceksen.

timurlenk_ss
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2012, 14:48:14 »
Merhaba,
Ölçeklendirme ile ilgili bir soru sormak istiyorum.
Kroki çizimleri yaparken google görüntülerinden yararlanıyorum. Google görüntüsünü resim olarak kaydedip, "scale" ini hiç değiştirmeden çizim dosyasına atıyorum. Daha sonra google görüntüsünde 2 nokta arasındaki mesafeyi ölçüp; mesela 1000m. daha sonra çizim dosyasındaki resimde de aynı 2 nokta arasındaki mesafenin 1000m. (1m=1birim kabul ederek) olmasını sağlamak amacıyla "scale" ini değiştiriyorum. Çizimim bittikten sonra antetimi, çizimim sığacak şekilde büyültüp/küçülterek çizimi tamamen bitiriyorum.
Bu durumda; antette yer alan çizim ölçeği bölümüne değer olarak ne yazmalıyım?

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2012, 01:56:13 »
1/100 yazmalısın
hayat ardına bakmadan yürüyebilme sanatıdır...

timurlenk_ss
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 12 Ekim 2012, 12:36:13 »
1/100 yazmalısın
Cevap için teşekkür ederim, niçin 1/100 olduğunu da açıklarsanız sevinirim.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]