Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: KUDEB - Kârgir Yapılarda Koruma ve Onarım Semineri VII  (Okunma sayısı 4861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İSMAİL

• Restorasyon Forum
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
KUDEB - Kârgir Yapılarda Koruma ve Onarım Semineri VII

Geleneksel taş işçiliğinin canlandırılması ve kârgir yapıların koruma, onarım ve restorasyonunda deneyimli insan gücünün topluma kazandırılması ve yaygınlaştırılması gerekçeleriyle, Müdürlüğümüz bünyesinde Taş Eğitim Atölyesi kurulmuştur. Atölyemizin çalışmaları kapsamında; her yıl meslek yüksekokulu  restorasyon bölümü mezunlarına Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı "Taş Restoratörü" eğitim programı düzenlenmekte olup; koruma konusunda bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak üzere “Kârgir Yapılarda Koruma ve Onarım" seminerleri düzenlenmektedir.

Kârgir Yapılarda Koruma ve Onarım Semineri'nin yedincisi 1-2 Aralık 2015 tarihlerinde, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

Seminer Konuları:

•          Kârgir yapıların rölöve ve restitüsyon-restorasyon projeleri hazırlanma, araştırma ve onay süreçleri (proje metodolojileri)

•          Kârgir yapı restorasyon uygulamalarından örnekler (koruma ve onarım teknikleri)

•          Kârgir yapılarda strüktürel bozulmalar ve sağlamlaştırma teknikleri

•          Kârgir yapı malzemeleri ve bileşenlerinin konservasyonu (analitik rölöve çalışmaları, malzeme analiz raporları ve koruma-onarım teknikleri)

•          Yeniden işlevlendirme örnekleri

•          Kârgir yapılarda bezeme teknikleri ve bezeme konservasyonu

•          Doğal taş, tuğla, kerpiç, sıva ve boyalara ilişkin özel araştırmalar

•          Tarihi yapıların belgelenmesi ve onarımında kullanılan yeni teknolojiler

•          kentsel/kırsal alanlar ve arkeolojik alanlarda yürütülen çalışmalar

olarak belirlenmiştir.

Seminer, koruma konusunda yetkili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde çalışan tüm uzmanlara, akademisyenlere, üniversite ve meslek yüksekokulları öğrencilerine, sivil toplum kuruluşları temsilcilerine açık olacaktır.

Seminerlerde sunulan bildirilerin tam metinleri seminerlerin ardından  basılan "Bildiri Kitabında" derlenmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Eser Koruma Uygulama Denetim Müdürlüğü

Kayserili Ahmetpaşa Sokak No:16 Süleymaniye - Fatih - İstanbul

Telefon : 0 212 455 37 25 Faks : 0 212 527 44 99 E-Posta : kudeb@ibb.gov.tr

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal