Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Restorasyon mu yapıyorsunuz? yoksa yıkıyormusunuz?  (Okunma sayısı 7213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
      Restorasyon yapıyor musunuz ? yoksa yıkıyor musnuz ? Bu sorunun cevabını gerçekten bende merak ediyorum arkadaşlar herhalde bu soruya en iyi  cevap verebilecek olan  insanlardan bir tanesi’de kuşkusuz sayın; İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep AHUNBAY benimde kendisini örnek alarak çalıştığım ve çalışmalarında gerçekten üstadı olan ve Türkiye’de bu alanda sayılı insanlardan olduğunu  hepimiz biliyoruz. Bir taraftan UNESCO’nun 'dünya mirası kentler' listesinden çıkarılma riskiyle karşı karşıya olan İstanbul, öte taraftan 'Avrupa Kültür Başkenti' olmak için yoğun çaba harcıyor. Uzun yıllar anıtsal eserlerin korunma çalışmaları ile sınırlı bir çerçevede sürdürülen restorasyon çalışmaları, kaplumbağa hızıyla da olsa sivil mimari dokuları da kapsamaya başladı. Bir internet sitesine verdiği  röportaj’ında "Proje ve Uygulama Aşamasında Çok Acele Ediliyor" diyen sayın Zeynep AHUNBAY’ın bu sözüne bende katılıyorum çünkü artık restorasyon’da öyle bir noktaya gelinmiş’ki yapıları  restore etmekten ziyade bazı Mimar arkadaşlar yapıların restorasyonunda çok gelirine ve işin işleyiz hızına bakmaktan yapı restorasyonuna verilen önem gittikçe azalmakta ve yapılar neredeyse restorasyon yani özgün dokusundan uzaklaştırılmakta. Bunu hepiniz illaki az yada çok bazen rastlamışsınızdır. Bugün bizim restorasyon bölümünün 4 yıllık olmasını istemeyen ve imza hakkımızın  olmaması yönünde görüş bildiren mimarları merak ediyorum acaba neden bu sözleri söylüyorlar yoksa bu işi onlardan daha iyi yapacağımızdan mı korkuyorlar. Bugün benim eski çalıştığım şirketlerde’de rastladığım bazı acı olaylardan biri olan mimarlar maalesef  Restorasyon eğitimi almıyorlar değerli arkadaşlarım soruyorum; ‘abi nasıl öğrendiniz Restorasyon projesi hazırlamasını ve tasarlamasını ?’  bana verilen cevap oldukça ürkütücü ve korkunç ‘bana kimse öğretmedi ki  ben restorasyonu kendim öğrendim’ diyen bir Mimar sizce Restorasyonu yapılacak olan bir yapıya ne kadar katkıda bulunabilir yada bu Mimar bu yapıyı yapabilir mi yoksa sadece tadilat yapıp Restorasyon yapmış gibi mi? gösterebilir. Okumuş oldukları ‘Neufert yapı tasarımı’ adında bir kitaba dayanaraktan Restorasyon yapmaya çalışan Mimarları kınıyorum ve bu mesleğin bu alanın asıl muhatabı olan bizlerin bu anlamda daha iyi işler çıkaracağına yürekten inanıyorum. Biz bu mesleğe yüreğimizi koyduk ve burada benimle birlikte olan arkadaşlarımla’da hemfikir olduğumuzu zannediyorum biz Mimar vasıflı insanlar gibi bu Restorasyon’u yapılacak yapıları yalnızca para kazanmak için yapmıyoruz, biz yapıları ‘aman hemen yapalım’da kurtulalım bitsin gitsin’ düşüncesinde olmadık ve asla olmayacağız. Yapıyı bir çocuğa benzetecek olursak ve bugünü kurtarmak için değil’de yarınlarımızı kurtarmak bilincinde çalışırsak işte o zaman o güzelim Osmanlı  Devleti’nin dünyada bıraktığı birbirinden değerli ve eşi benzeri olmayan  yapıları tekrar kullanıma kazandırırsak o zaman yalnız bir değil’de bütün insanlık bir şeyler kazanmış olacak. Bizim kimliğimizin ne olması hiç önemli değiliz biz Mimarlar gibi sadece Mimar vasıflı insanlar değiliz kimi zaman bir bekçi, kimi zaman bir sanatçı, kimi zaman bir duvar ustası biz Mimarlar gibi geride durup’da bizlere yukardan bakarcasına seslenip iş buyuran insanlar değiliz biz yaptığı işten zevk alan ve o yapıya aşık insanlarız. Biz Mimarlar gibi geride durmayız çünkü herkes bilir ’geride duran insanlar gerici insanlardır. İleri düşünen bir insan her zaman en önde durur.’’ Evet… benim değerli arkadaşlarım yaptığı Restorasyon çalışmalarından dolayı ve bu konuma yaptığım alıntısından dolayı sayın, Zeynep AHUNBAY’ a teşekkür ediyor kendisi gerçekten bu zamanda Restorasyona gönül vermiş bir insan onu takdirle kendime örnek alıyorum. Bizlerde bu ülkede asıl eser sahiplerinden sonra eser bırakan birer sanatçıyız bunu asla unutmamanızı dilerim çünkü bugün Restorasyonu yapılan eser bittikten sonra artık o eserin Mimarı bizler olacağız bizim adımız anılacak eserden bahsedilirken… hepinize teşekür ederim saygılarımla…

bir çoğunuz  merak ediyor konunun başlığını biliyorum arkadaşlar benim yukarda ' restorasyon mu yapıyorsunuz ? yoksa yıkıyormusunz ?' konu başlığındaki göndermem sizlere değil bunu biliyorsunuz... bizim oluşumumuza karşı çıkmak isteyen kişilere
bu konudaki hassasiyetimse bilgisiz ,restorasyon eğitimi almamış mimarların sadece imza yetkisini kullanaraktan emek sarf etmeksizin projeyi bir restoratöre çizdirerek işin kaymağını yemesi bu haksızlık bunu hepiniz biliyorsunuz ....
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

honour007
  • Restorasyon Forum
  • **
Ynt: Restorasyon mu yapıyorsunuz? yoksa yıkıyormusunuz?
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2009, 19:29:52 »
:) aslında eleştri yönünden düşündüğün tarzda bi yazı ve bi restoratör ün tarihi bi yapının onarımı sırasında yaşadığı duyguları çok güzel bi biçimde anlatan bir yazı paylaşımın için teşekkür ederim . Daha önce bir restorasyon uygulamasında yer almadım sadece proje aşamalarında yer aldım anca rölöve alırken dahi ölçü için gittiğimiz yapılardaki işlemelere dolaplara tawanlara hayran hayran  bakarak ölçü almayı bir sonraki güne bıraktığımız zamanlar oldu bu bağlamda tarihe mimarlardan daha özenli ve özverili bi şekilde sahip çıkabilcemizden bende eminim zaten proje aşamasında da bi restorasyon işinin başından sonuna içinde olan bi mimara rastlamadım ( öyle biri yoktur demiyorum :) ) Ancak bizler kadar işi benimseyeceklerini zannetmiyorum bu işi paylaşımın için teşekkürler tekrar !! güzel bir eleştri yazısı ...
((: SoNGoKu :))

centaurkhiron

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2009, 19:30:49 »
 malesef istanbulda hatta türkiye genelinde yapılan restorasyon acele edlmesinden dolayı çok kötü yapılmaktadır.aslında en güzelini bir restorasyon uzmanı olan bir italyan söylüyor yapıları olduğu gibi bırakıp koruyalıım herhangi bir düzenleme yapmayalım bugünkü halini koruyalım en azından zarar vermemiş oluruz.
aslan38 değinmiş olduğun bir diğer  konu restorasyonun 2 yıllık olmasından ısrar edilmesi.her bölümün 4 yıllığı var fakat bizim bölümümüzün yok. kimya nın mühendisliği var, inşaatın mühendisliği, fakat restorasyonun ne mühendisliği var nede mimarlığı.işin en iyisini yapan biziz, ukalalığını yapanlar mimarlar. bekliyoruz bakalım bu çarpık sistem ne zman düzelicek....

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
« Yanıtla #3 : 10 Ağustos 2009, 19:50:32 »
:) aslında eleştri yönünden düşündüğün tarzda bi yazı ve bi restoratör ün tarihi bi yapının onarımı sırasında yaşadığı duyguları çok güzel bi biçimde anlatan bir yazı paylaşımın için teşekkür ederim . Daha önce bir restorasyon uygulamasında yer almadım sadece proje aşamalarında yer aldım anca rölöve alırken dahi ölçü için gittiğimiz yapılardaki işlemelere dolaplara tawanlara hayran hayran  bakarak ölçü almayı bir sonraki güne bıraktığımız zamanlar oldu bu bağlamda tarihe mimarlardan daha özenli ve özverili bi şekilde sahip çıkabilcemizden bende eminim zaten proje aşamasında da bi restorasyon işinin başından sonuna içinde olan bi mimara rastlamadım ( öyle biri yoktur demiyorum :) ) Ancak bizler kadar işi benimseyeceklerini zannetmiyorum bu işi paylaşımın için teşekkürler tekrar !! güzel bir eleştri yazısı ...

ben teşekür ederim arkadaşlar ilgilendiğiniz için... Ben yaklaşık 6 yıldır bu işin içersindeyim ve çok acı oolaylarla karşılaştım , benim ne denli bazı işi bilmeyen ancak sadece ve sadece Restorasyon işlerini çıkarları maliyeti ve kazancı yüksek diye yapan mimarları açıkcası pek tasnif etmiyorum ve  kınıyorum çünkü eminim biz Restoratörler olarak yapıların parası için değilde daha çok onların tarihi yönüyle ilgileniriz. Yapıya daha çok nasıl yardım edebiliriz nasıl daha güzelleştirebiliriz  buna bakar ve inceleriz...
Karşılaştırma yapalım değerli arkadaşlarım

Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projesini çizen : Restoratör
Yapıyı inceleyen : Restoratör
Ölçülerini alan : Restoratör
Tasarlayan : Çoğu zaman Restoratör
İmza atan : Mimar
Parayı alan : Mimar

şimdi karneye bakacak olursak sizce adil bir dağılım oluyor mu notlarda hayır. Mimarlar hazıra konmuş gibi not alıyor. Bakın değerli arkdaşlarım bazı mimar arkadaşlar var bizim bölümümüze ve imza yetkimize muhalefet olan onları da anlıyorum diyorlar ki ' Restorasyon bölümü  4 yıllık olursa biz niye sınav kazanarak mimar oluyoruz' değerli kardeşlerim biz mimarların ekmeği ile oynama niyetinde asla değlizki zaten bugüne kadar da olmadık kanıtları çok ama bizim bölümde 4 yıllık olsun Bizede Restorasyon mühendisi ünvanı verilsin imza yetkisi verilsin bizde çalışıp işimizi yapalım. Mimarlar her alandan kazanıyor

-İhalelere girebiliyor
-Restorasyon yapabiliyor
-Mimari uygulama Projesi çizebiliyor
-Denetmenlik yapabiliyor

yani bir imza yetkisi ile her işi yapabiliyyor bu kadarı ayıptır insanlık ayıbıdır arkadaşlar sizleri bilemem ama ben o güzelim yapıları, O güzelim osmanlı yapılarını sırf para uğruna  Yapmak  deyimi adı altında ( yıkmak ) işlemine göz yumamam ve sizlerinde yummayacağını biliyorum bu yüzden hepinize teşekürlerimi sunuyorum....
ZArifoglu

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2009, 00:08:59 »
Restoratör ilanı için başvuruyorum cv mi gönderiyorum x firmaya..

Yaklaşık 5 gün sonra aldığım cevap:

"Başvurduğunuz pozisyona mimar arkadaşlar alınmıştır. İyi günler." ¿¿
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2009, 22:13:02 »
bölümün dezajavantajı  olsa gerek kendinizi geliştirirseniz emin olun açıkta kalmazsınız benim bazı arkadaşlarım var mimarlar yanında 0 kalır o kadar diyorum sizde iyi bilirsiniz mimarlar bizlere biraz gıcık....
ZArifoglu

Sürmenaj
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2009, 23:49:34 »
Bir işe başlamadan kendini geliştirdin diyelim. Çizimde çok iyisin, hızlısın, bir kaç program birden kullanıyorsun ve işin hesaplama yönünde de başarılısın. Metraj ve keşif hesapları senin için çocuk oyuncağı. Pekii.. Gel gelelim esas konuya;
Bu gelişmişliğini iş bulmadan, bişeyler oluşturmaya başlamadan nasıl gösterdin örnek verebilir misin? Daha en başında köstek olan meslek grupları var. Eminim çoğu firma restorasyon mezunu yerine, mimar çalıştırmayı yeğliyor. İşbaşvurumda bana gelen cevap mailimde de kanıtlanmış olduğu gibi. Tüm restorasyon firmaları restoratör değil mimar arıyor. Bunun kendine güvenle değil, işyerinin güvensizliğiyle bir ilgisi var. Anlatabilmişimdir umarım. 
süperman, süperman olmak lazım bazen (:

aslan38

• Mimar
  • Admin
« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2009, 19:00:29 »
ortak acımız olan  imza yetkimizin olmaması dediğiniz gibi firmaları mimar almaya yöneltiyor. Tabi sadece imza yetkisine bağlamamak lazım burada birazda bizim Türk firmalarının acımasızlığı ve vurdum duymazlıklarıda ortada aslında bir restoratör mimardan daha iyi proje gerek çizimi olsun gerek kontrolü olsun ve gerekse tecrübe olsun.. mimarlar genelde her türlü proje çizdikleri için bunların restorasyon projesi çiziminde problemleri oluıyor yani mimarlara sözümüz yok tabi ama restorasyon konusunda eksikleri var ama gel gör işte burası Türkiye.... ve burda hiç kimse hak ettiği yerde değil...
ZArifoglu

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Çalışma arkadaşları arıyoruz. Gönderen: Yunus.teze
[Dün, 22:43:50]

cmbzrqjy Gönderen: metformin 100 mg
[Dün, 19:31:55]

ÇALİŞMA ARKADAŞLARI Gönderen: zeki0669
[17 Nisan 2024, 19:26:12]

Top-notch Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[17 Nisan 2024, 06:48:19]