Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Kudeb Bakım Onarım İzinleri ve Denetim Bölümü  (Okunma sayısı 12297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Restorasyon

• Restorasyon Forum

Kudeb Bakım Onarım İzinleri ve Denetim Bölümü

KUDEB yönetmeliği hükümleri gereğince KUDEB Müdürlükleri koruma amaçlı imar planı olan sit alanları ve onların koruma alanlarında, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları olan yerlerde basit bakım onarım izinlerini vermekle ve denetim yetkisini yerine getirmekle yükümlüdürler.

KUDEB'in görev ve yetkileri arasında tarihî eser olarak tescillenmis yapılar ile komşuluklarında yer alan tescilsiz yapıların bakım ve onarımlarına izin vermek bulunmaktadır. Bakım ve onarım izni için mülkiyet sahibinin; tapu örneği, yapıya ait fotoğraflar, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından alınmış tescil kararı ve grup kararı örneği ile bir dilekçe yazarak KUDEB e başvuruda bulunması yeteriidir. Bu başvuru, arşivde bulunan diğer belgelerle birleştirilerek dosya oluşturulur. Bu dosya teknik personel tarafından incelendikten sonra yerinde tespit yapılır. Yerinde yapılan tespitlerde binanın mevcut durumu fotoğraflanır.

Bir sonraki asama ise onarım ön izin belgelerinin düzenlenmesidir. Binanın sahibi Teknik Uygulama Sorumlusu olarak bir mimar ya da inşaat mühendisi ile anlaşarak uygulamanın sorumluluğunu almak üzere KUDEB'e yönlendirir. TUS'na tadilat süresince uyulması gereken koşullar açıklanır ve yazılı olarak sunulur. TUS tarafından imzalanan evraklar daha sonra Müdürlük onayından geçer ve mülkiyet sahibinin adresine postalanır. Onarım ön izin belgesinin geçerlilik süresi, belgelerin onaylanmasından itibaren bir yıldır. Onarım sürecinde, izin verilen binalar herhangi bir istismara engel olmak için sürekli denetlenmektedir. Onarım sürecinde yapılan denetimlerde aykırılıkların tespit edilmesi durumunda onanm derhal durdurulur ve yasal süreç başlatılır. Onarım süreci tamamlandığında, onarımın verilen koşullara uygun yapılması durumunda onarım uygunluk belgesi hazırlanır ve mülk sahibinin adresine postalanır.

Hangi Durumda Bakım Onarım izinleri Verilebilir:

*Yapıların yaşamını sürdürmeyi amaçlayan
    *Derz, iç ve dış sıva,
    *Boya, badana,
    *Oluk, dere;
    *Doğrama, döşeme.
    *Sanat tarihi açısından özellik arz etmeyen tavan kaplamaları.
    *Elektrik tesisatı ve sıhhî tesisat tamirleri.
    *Çatı onarımı ve kiremit aktarılması.
    *Taşıyıcı unsuru etkilemeyen müdahaleler.[/list]

Bjkelif

• Yeni Üye
    • *
    Ynt: Kudeb Bakım Onarım İzinleri ve Denetim Bölümü
    « Yanıtla #1 : 13 Haziran 2013, 11:55:31 »
    Elinizde bir dilekçe örneği var mı acaba?

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Restoratör aranıyor ( İstanbul/Taksim) Gönderen: Beriltekin
    [Bugün, 09:19:09]

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
    [25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
    [24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
    [24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
    [22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
    [22 Mart 2024, 11:02:48]

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal