Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Ayvalık Rum evi Araştırma  (Okunma sayısı 7233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ADA007

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ayten Ada
  • Meslek: Design
  • Okul: Kaiserhoff
Ayvalık Rum evi Araştırma
« : 06 Mart 2015, 03:46:40 »
Herkese ama herkese KOCAMAN selamlar

Uzun zamandır aklımda olan Rum evı pansıyon işletme hayalımı gercege gecırmek ıcın gerıye sayım başladı bende,Antalyadan nefret edıyorum buradan ayrılmak ıstıyorum 8 aylık adaptasyon suresınce yapamadım ve bır gece dusundumkı nedne bende pansıyon tarzı bır yer ısletmeyeyım..devren mulkıyet kıralama vs deıgl bıldıgın satın alacagım..

işletme konusunu hallederım o sorun degıll,ama benım aklımda kalanları sızlerle paylasmak ve fıkırlerını almak ıstedım

yer -Ayvalık dusunuyorum focca datca alacatıyıda dusundum ..ama ayvalık sıcak geldı bana ..

ınternetten satılık 3 veya 2 katlı 300 veya 400 metrekarelık eskı rum evlerının fıyatları şaka gıbı geldı 140 mılyar veya 200 mılyar cıvarı,sızce neden bu fıyatlardalar cozemedım yada bu sıze aıt olmuyor ısletme fıyatımı hıc bır sey anlamadım
ve neden bu kadar cok satılıklar..o kadar cokkı ınsan suphelenıyor..ımar ıskan vs ayvalık merkez dıye yzmıslar hepsıne merkezı neresıdır aslında ayvalıgın?

hadı dıyelım aldım el sıkıştım anlastım  tapuya gıttık parayı verdım..ya sonra..
hayalımdekı tasarımı gercege cevırmeye butcem yetmeyecek belkı ama kendı cabamlada bırseyler yapmak ıstesemde   restorasyon ıcın ne gıbı yasal ıslem yapmak gerekıyor.neye kadar musade var..

hem yaşayacagım orada yaz kış  hem gelır saglama adına tıcaret yanı pansıyon ıstıyorum,ve bu hayalımı gerceklestırmem ıcın 300 mılyarım var.

teek sıkımlık kurşun yanı..

foca dedım once alacatı vs ama ayvalık rum evlerı bana daha sıcak kasabalar gıbı gelıyor..

ben bunu yapmak ıstıyorum ve  fıkırlerınıze ayvalıgı focayı veya alacatıyı bılen orada restorasyon yapmıs bılgı sahıbı arkadas abı abla dostlarımdan yardım rıca edıyorum lutfen bılenler yönlendırsın yazsın tesekkur ederım..

cevap veren herkese sımdıden tesekku ederım..[size=78%]Sizlerın arasında olmak guzel..[/size]

Sevgıler
Mustafa Kemal Atatürk  ....

İSMAİL

• Restorasyon Forum
  • Okul: Mimar Sinan Üniversitesi
Ynt: Ayvalık Rum evi Araştırma
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2015, 16:59:13 »
merhaba. geçtiğimiz yıllarda bir arkadaşım da ayvalıkta bir ev arıyordu. o yüzden fiyatları biraz tahmin edebiliyorum. butik otel yapmaya uygun bir binanın fiyatlarıda en az 300 bin civarındadır. ama ayvalıktaki yapıların büyük çoğunluğu metruk haldeler. oturulmaz halde olan bu binaların restorasyonu. özellikle butik otele çevirilecekse. en az 300 binlira olacaktır. fakat siz 4 odalı küçük bir yer açmayı düşünüyorsanız. bütçenizde çok kısıtlı olduğu için hibelerden ve eski eser vergi muafiyetlerinden yararlanmanızı tavsiye ederim.

her ilin il kültür turizm müdürlüğünce restorasyon proje ve uygulama hibesi konusunda oluşturulan birimleri mevcut. tapu sahibi yada vekaleti olan bir mimar başvuru yapabilir. öncelikle rölöve restitüsyon ve restorasyon proje hibelerinden başlamanız gerekiyor. her yılın ekim ayının 26sın da son başvuru günü. eğer aldığınız bina hibe verilmeye uygun görülürse (yerinde olmayan büyük bölümü yok olmuş eserlere hibe verilmiyor) bir sonraki yılın nisan ayının başında hibeler belirlenmiş oluyor. projelerinizi o yılın 2014 yılına kadar onaylatmış olmalısınız. daha sonra uygulama hibesi var. eskiden daha yüksek meblağlar veriliyordu. ama artık 70 binliraya kadar hibe kredisi veriliyor. ve bu krediyi alabilmek için sizinde uygulama esnasında 30 binlira harcamanız gerekli. 100 binlira toplam restorasyon karşılamayacağı için tabiki siz çok daha fazlasını harcamalısınız. restorasyon esnasında tüm vergilerden muhaf oluyorsunuz. aldığınız malzemenin yada çalışan ustaların öğle yemeklerinin bedelini bile vergiden düşebilirsiniz. bu şekilde tüm prosedürleri uygun şekilde yerine getirirseniz hayalinize bir adım daha yaklaşırsınız sanırım. eski eser muafiyetleriyle alakalı kanunları aşağıya ekliyorum inceleyebilirsiniz.

İstisnalar ve muafiyetler:
Madde 21 -
(Değişik: 17/6/1987 - 3386/8 md.) Taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bakım, onarım, restorasyon,değerlen- dirme, muhafaza ve nakil işleri ile bu maksatla hazırlanacak projelerin yapılma- sı ve arkeolojik, kazılarda kullanılacak aletlerin alımı hakkında 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun ile 1050 sayılı Muhasebei Umumiye Kanunu uygulanmaz.
Birinci fıkranın uygulanmasına dair usul ve esaslar bir yönetmelikle belir- lenir.
Tapu kütüğüne "korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır" kaydı konulmuş olan ve I inci ve II nci grup olarak gruplandırılmış bulunan taşınmaz kültür varlıkları ile arkeolojik sit alanı ve doğal sit alanı olmaları nedeniyle üzerlerine kesin yapılanma yasağı getirilmiş taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları olan parseller her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.
Kültür varlıklarının korunması maksadıyla tespit, proje, bakım, onarım, restorasyon ve kazı ile müzelerin güvenliği için kullanılmak şartıyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Savunma Bakanlığı, Bakanlıkça ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce dışardan getirilecek her türlü araç, gereç, makine, teknik malzeme ve kimyevi maddeler ile altın ve gümüş varak, her türlü vergi, resim ve harçtan mu- aftır.
Koruma kurulları kararına uygun olarak bu taşınmaz kültür varlıklarında yapılan onarım ve inşaat işleri Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınacak ver- gi, harç ve harcamalara katılma paylarından müstesnadır.

nesimi

• Restorasyon Forum
  • Nesimi KILIÇASLAN
  • Okul: ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2015, 01:44:19 »
Eski eser yapılar olduğundan maliyetli ve ufacık bir mahal değişikliği,mahal bölme yada basit onarımlar için  anıtlar kurulundan izin alacağınızdan biraz uğraştırır bu yapılar. Bu yüzden satılığa çok çıkmış olabilir. görüşümü belirteyim dedim. Umarım hayaliniz istediğiniz gibi gerçekleşir :) büyük cesaret :)
Tarihini ve kültürlerini bilmeyen,korumayan her toplum cehalet ve fukaralığa mahkumdur.

ADA007

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ayten Ada
  • Meslek: Design
  • Okul: Kaiserhoff
« Yanıtla #3 : 15 Mart 2015, 15:43:59 »
Eski eser yapılar olduğundan maliyetli ve ufacık bir mahal değişikliği,mahal bölme yada basit onarımlar için  anıtlar kurulundan izin alacağınızdan biraz uğraştırır bu yapılar. Bu yüzden satılığa çok çıkmış olabilir. görüşümü belirteyim dedim. Umarım hayaliniz istediğiniz gibi gerçekleşir :) büyük cesaret :)

evet Asıl öğrenmek ıstedıgım buydu,tesekur edıyorum,Risk alırım,benden neler gıdecek onuda hesaplayarak...bundan cok sey gıdecek gıbı..öyle hissediyorum..yorgunluguda cabası Tr de hukumet kapılarında dolanmakdan nefret edıyorum daha kestırme yolları olsa alacağım bırını..kendı ellerımle yapacağım ama,ıkıkagıt parçası ımzası ıcın kapıda rezıl edeceklerse hıc bulaşmamak daha mantıklı
Mustafa Kemal Atatürk  ....

nesimi

• Restorasyon Forum
  • Nesimi KILIÇASLAN
  • Okul: ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2015, 15:06:40 »

evet Asıl öğrenmek ıstedıgım buydu,tesekur edıyorum,Risk alırım,benden neler gıdecek onuda hesaplayarak...bundan cok sey gıdecek gıbı..öyle hissediyorum..yorgunluguda cabası Tr de hukumet kapılarında dolanmakdan nefret edıyorum daha kestırme yolları olsa alacağım bırını..kendı ellerımle yapacağım ama,ıkıkagıt parçası ımzası ıcın kapıda rezıl edeceklerse hıc bulaşmamak daha mantıklı

O bölgede fazla rekabet ve yoğunluk olduğunu düşünmüyorum. Konunuzu iyi takip edip kontrol edecek birimleri biraz sıkıştırmanız gerekebilir. Resmi işler için ufak bi şirkette tutabilirsiniz.Muhakkak vardır oralarda. Ama olmaz diye birşey yok. Tabiki olur ama biraz sabır. Oda sizde var gördüğüm kadarıyla :) İyi çalışmalar.
Tarihini ve kültürlerini bilmeyen,korumayan her toplum cehalet ve fukaralığa mahkumdur.

tmr-50

• Restorasyon Forum
  • **
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2017, 11:14:20 »
Ayvalıkta 2006'dan Beridir Restoratör Olarak Sektörde Hizmet Vermekteyim Burada Ögrenmek ve Yarımcı Olunacak Konular Varsa Sizi Aydınlatabilirim..
Tarihe Ve Doğaya Saygılı Tasarımlarla Daha Modern Bir Dünya...

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]