Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Cami Kubbe Çalışması  (Okunma sayısı 18619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Silence3D
  • Restorasyon Forum
Cami Kubbe Çalışması
« : 19 Mart 2012, 14:55:01 »
Cami Kubbe Çalışması

Silence3D
  • Restorasyon Forum
Ynt: Cami Kubbe Çalışması
« Yanıtla #1 : 19 Mart 2012, 15:01:53 »
Cami Kubbe Çalışması Render

gencbey5

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #2 : 19 Mart 2012, 23:38:10 »
hilal top bilezik armut bilezik küp kovan. 1000 yıldır alem formu değişmedi kubbelerin üzerindeki biraz farklı  olmuş.
onun dışında çizim güzel süleymaniye kubbesini andırıyor.
emeğine sağlık

MaviMoR

• Restorasyon Forum
  • 3D Parça modellemeleriniz yapılır.
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2012, 02:31:39 »
Kurşun kaplama göremedim.
Ey Oğul! Sabretmesini Bil, Vaktinden Önce Çiçek Açmaz...Şunuda Unutma! İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın.(Şeyh Edebali)

Silence3D
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2012, 11:14:57 »
Eleştirin için teşekkürler.Kaplamalara ayrıca uğraşıcağım. Alem formunun anlattığın kadar ayrıntılı olabileceği aklımın ucundan bile geçmedi. Şimdi daha dikkatlice araştırıyorum. Render detaylarına makinam onboard 5 yaşında eski bir model olduğu için fazla giremiyorum makinam cpu sıcaklığından dolayı kapatıyor. Elimden bu kadar geldi. Ama uğraşmaya karınca misali devam ediyorum.Size hayırlı günler dilerim. Bilgilerinize araz ederim.

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2012, 03:05:04 »
ağırlık kuleleri saçakları biraz geniş olmuş sanırım,tasarım açısından da uçan payandalar biraz fazla olduğundan kubbenin ihtişamını kapatmış ve birde hangi programda render aldığınızı yazarsanız daha iyi yorumlar gelebilir sanırım... iyi çalışmalar elinize sağlık...
hayat ardına bakmadan yürüyebilme sanatıdır...

gencbey5

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2012, 14:38:48 »
Bu yapıdaki payandalar uçan payanda kavramını tam olarak karşılamıyor. Zaten Türk mimarisinde de böyle bir uygulama yok.

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2012, 15:03:14 »
Türk mimarisinde uçan payanda olmasa kubbe deformasyinlarinda bu tip eklentiler kullanılmazdı + uçan payanda olmasa bile o görünümü vermiş arkadaş biraz fazla olmuş görüntü itibarı ile...

gencbey5

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2012, 00:54:59 »
Bu mesajda Türk mimarisinde uçan payandanın varlığını red mi ediyorsunuz kabul mu ediyorsunuz belli değil. Bir olmasa yazmışsınız sonra da olmasa bile yazmışsızın. Zaten dikkat ederseniz bu kubbe Süleymaniye Camiinin kubbesi düşünülerek çizilmiş. Ölçüler de oldukça birbirine yakın. Payanda sayıları da Süleymaniye Camii ile aynı. Yani Süleymaniye de kubbenin ihtişamı engelleyen herhangi bir şey yok. Dolayısıyla burada da durum aynı.  Uçan payanda kavramı da tamamen gotik mimarinin bir unsurudur ve bu şekilde klasik mimari unsurlarıyla yapılmış çizimde kullanılması beklenmez.

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2012, 01:40:31 »
ben Türk mimarisinde UÇAN payandanın kullanıldığını söyledim, cep telefonundan yazdığımdan dolayı kelime önerisinden dolayı  yazı öyle çıkmıştır. Türk mimarisinde uçan payandanın yapılmasının nedenini http://www.mehmetmutlu.gen.tr/wp-content/uploads/2011/12/Geleneksel-Yap%C4%B1-Ogeleri-12.pdf den bakabilirsiniz. Süleymaniye Camii'ndeki oranlarla karşılaştırdığım zaman arkadaşımızın çizmiş olduğu kubbe bana göre baya basık geldi bende yorumumu ona göre yaptım. Çizimin kötü yada mükemmeliyetinden bahsetmedim sadece bir eleştiriydi.

gencbey5

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2012, 23:44:23 »
Bu verdiğiniz linke baktım. Sonra da o yazıyı yazanın yararlandığı kaynaklara baktım. biri dışında dördünü buldum. Bulabildiğim dört kaynağın ilgili bölümlerinin fotoğraflarını yüklüyorum aşağıya.

eczacıbaşı ans. yazı tamamen gotik mimari üzerine kurulu ve Türk mimarisiyle camilerin hiç ismi geçmez.

sanat ans. Yazar Arseven açıklamayı daha güzel yapmış. Türk mimarisi veya camileri hiç anmadığı gibi bu payandaların yapının biraz uzağında yapılarak yapıya kemerlerle destek olunduğundan bahsetmiş şeklini de çizerek.

Diyanet İslam ans. bu payandaların kullanımının gotik mimarideki yükselme eğiliminin kaynaklanan bir mecburiyet olduğundan bahseder. Cami mimarisinde ise pramidal düzen vardır. tam cepheden kubbedeki alemle yapının temeli eşkenar üçgen oluşturur çoğu yapıda. Yani cami mimarisinde bir göğe yükselme eğilimi olmadığından uçan payandaları aramak da anlamsızlaşır.

bu resim de doğan hasol'dan. Görüleceği üzere Osmanlı camilerinden sadece bu kaynakta bahsediliyor. Sözlükte maddenin ismini de "dayama kemer" olarak almış. Yanına da çizimini yapmış ama ben hiç böyle bir şekil görmedim Osmanlı camilerinde. Bunu az önce resmi internet sitesinden kendisine de yazdım. Cevap gelirse burada da paylaşırım.
Bu şekilde payandaları tasarlanmış bir Osmanlı camisi siz biliyorsanız söyleyiniz.
Bundan sonra yazacağınız mesajlarınızda doğruluğu kesin olmayan basit linklerden ziyade daha kapsamlı araştırmaların paylaşılarak buradaki herkese daha faydalı olacağı düşünülerek yazılmasında fayda var.

sentimental
  • mimar zydrsn
  • Restorasyon Forum
« Yanıtla #11 : 28 Ekim 2012, 18:19:54 »
teşekkür ederim vermiş olduğun veriler için emeğine sağlık

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Çalışma arkadaşları arıyoruz. Gönderen: Yunus.teze
[Dün, 22:43:50]

cmbzrqjy Gönderen: metformin 100 mg
[Dün, 19:31:55]

ÇALİŞMA ARKADAŞLARI Gönderen: zeki0669
[17 Nisan 2024, 19:26:12]

Top-notch Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[17 Nisan 2024, 06:48:19]

Premier Ğ¡asual Dating - Verified Maidens Gönderen: Dursunfurkan
[16 Nisan 2024, 19:27:44]