Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Mukarnas 3D Render Çalışması 20 Eylül 2012  (Okunma sayısı 5849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Silence3D
  • Restorasyon Forum
Mukarnas 3D Render Çalışması

rosemoon

• Restorasyon Forum
Ynt: Mukarnas 3D Render Çalışması 20 Eylül 2012
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2012, 00:35:21 »
emeğinize sağlık.. nacizane fikrimi söylemem gerekirse birkaç küçük detay düzene girerse daha gözalıcı bir iş çıkarmış olursunuz kanaatindeyim.. ben terimlerini bilmiyorum yalnız şöyle söyleyebilirim; her bir sıranın altında pah olması daha bi boyut kazandırır ayrıca bütün gösterir (ben o şekilde uyguluyorum).. ve her sıranın derinliği birbirine bağlantılı olmalı.. misal 3. sıradaki yaprakların derinlikleri birbirinden farklı bu yüzden farklı parçalar yanyana yapıştırılmış gibi duruyor.. keza 2. ve 4. sıradaki yaprakların derinlikleri farklı olduğu içinde benzer bi görünüm var.. birde ben arap usulü mukarnaslar hakkında pek bilgi sahibi değilim; türk usulü mukarnasta püskül olması gereken yerlerde kazayakları sarkıt gibi bi şekil oluşturmuş.. onun bi ismi varmıdır acaba?
...Bektüre Tasarım ve Danışmanlık...

Hiç hata yapmayan insan hiçbir şey yapmayan insandır,
Ve en büyük hata; kendini hatasız sanmaktır.

gencbey5

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2012, 23:47:31 »
Nacizane fikrimi ben de söylersem biraz daha açıklayıcı yazarsanız daha anlaşılır olacak. Örneğin mukarnas sıralarının aralarında ne Selçukluda ne de Osmanlıda pah olduğunu görmedim. Aralara küçük dişler (girinti) yaparlar o kadar. Sıraları sayarken alttan mı başlıyorsunuz üstten mi. Derinliklerin birbirleriyle bağlantılı olması ne demektir. Mukarnaslı kavsaralara tamamen şaşmaz bir geometri hakimdir. Bu geometriye göre taşı oyarsınız. Derinliğin birbiriyle bağlantılı olması için bu geometriden şaşmanız diye bir durum söz konusu değil. Size zahmet siz anlattıklarınızı uyguladığınız bir çalışmanızı paylaşın bizlerle. Malum görsel malzeme de çok şey anlatabiliyor. Bir de püskül dediğiniz elemanların asıl adı "sarkıt"tır ki bu çalışmada onların son derece basit olarak ele alındığı doğrudur.

rosemoon

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2012, 01:06:36 »
evet düşündüğümü tam olarak aktaramadım kusuruma bakmayın ben halen öğrenme aşamasındayım..
benim pah olarak söylediğim(başka nasıl açıklayabilirim bilemedim o yüzden pah dedim) sanıyorum ki sizin dişler(girinti) dediğiniz kısımlar. sıralar konusunda bende arada kaldım alttan diye yazdım sanıyordum yazmamışım.. daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum 'işte şundan bahsediyorum' diye parmağımla gösteresim var şaşmaz geometri konusunda kesinlikle katılıyorum.. henüz tasarım işine başlayamadım şaşmaz geometri yüzünden.. denemeye korkuyorum desem yeridir.
isimlerini de bilmiyorum dersem yalan olmaz. mesela benim bildiğim püsküle ilk kez sarkıt denildiğini duydum. babam, birlikte çalıştığım, iş yaptığım kişiler hep püskül derler. bu konuyu ona da danışayım, birde "bunca senedir bişey öğretemedim mi sana kızım" diye azar işitirsem süper olur :) birkaç gün önce çalıştığım bir çizimi ekleyeyim yeni bir konu açarak gencbey5 ve silence3D yorumlarınızı ve eleştirilerinizi beklerim..
...Bektüre Tasarım ve Danışmanlık...

Hiç hata yapmayan insan hiçbir şey yapmayan insandır,
Ve en büyük hata; kendini hatasız sanmaktır.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Çalışma arkadaşları arıyoruz. Gönderen: Yunus.teze
[Dün, 22:43:50]

cmbzrqjy Gönderen: metformin 100 mg
[Dün, 19:31:55]

ÇALİŞMA ARKADAŞLARI Gönderen: zeki0669
[17 Nisan 2024, 19:26:12]

Top-notch Ğ¡asual Dating - Legitimate Girls Gönderen: zgtasoluk
[17 Nisan 2024, 06:48:19]

Premier Ğ¡asual Dating - Verified Maidens Gönderen: Dursunfurkan
[16 Nisan 2024, 19:27:44]