Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: ASIRLIK TARİHİ BİNA RESTORE EDİLDİ.  (Okunma sayısı 6318 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

damla..

• Yeni Üye
  • *
ASIRLIK TARİHİ BİNA RESTORE EDİLDİ.
« : 20 Nisan 2011, 12:18:28 »
Asırlık tarihi bina restore edildi

Abana ilçesinde üç katlı tarihi bina restore edilerek yeni görünümüne kavuşturuldu.

İlçeye bağlı Zeytinlik Mahallesi`nde Mustafa Toprak`a ait olan ve yapım tarihi yaklaşık bir asrı bulan tarihi bina, ``Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanması``na dair yönetmelik kapsamında alınan yardımla restore edildi.

Tarihi evin restorasyon çalışmalarını yapan Erkut Pehlivanoğlu, binanın restorasyon çalışmalarının yaklaşık 8 ay sürdüğünü ve binanın tarihi dokusunun bozulmadığını belirtti.

Binanın restorasyon çalışmaları için gerekli proje bedeli olan 30 bin liranın devletten sağlandığını ifade eden Pehlivanoğlu, geri kalan çalışma tutarının ise ev sahibi tarafından karşılandığını söyledi.

Tarihi eser olarak kayıtlarda bulunan binaların restore edilmesi için yardım talebinde bulunulması gerektiği bilgisini veren Pehlivanoğlu, ``Tarihi yapıların restoresi için Yüksek Anıtlar Kurulu`na başvuruda bulunduktan sonra görevlendirilen bir mimar, gerekli çalışmaları başlatıp proje alt yapısını hazırlıyor. Daha sonra yapının restore çalışmaları kuruldan geçtiği takdirde proje yardımı ve toplam maliyetin yaklaşık bir kısmı devletten sağlanabiliyor`` diye konuştu.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal
[22 Mart 2024, 19:19:58]

RESTORASYON ALANINDA DENEYİMLİ İNŞAAT TEKNİKERİ Gönderen: cabiyotlu
[22 Mart 2024, 11:02:48]