Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Altın Varak Nasıl Yapılır - Ayrıntılı Anlatım  (Okunma sayısı 47302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
ALTIN VARAK NASIL YAPILIR

Sevgili Dostlar;

Nette dolaştım durdum. El emeği göz nuru olan Altın Varak İşlemesi ile ilgili farklı farklı metotları anlatmaktalar . Uzun süredir profesyonelce yaptığım muhtelif çalışmalarım doğrultusunda adını Altın Varak yapıştırması adını koydukları muhtelif garip uygulamalardan rahatsız oldum  ve bu işin doğrusunu sizlere anlatma ihtiyacı duydum. Sizlere en son yaptığım Atakum Amısos hotelinde yaptığım Altın varak çalışmalarından da bazı kesitler göstererek size doğru olanını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu işi yapmak için gerekli materyaller nelerdir oradan başlayalım:

MALZEME :

Kaliteli İmitasyon Altın Varak Yaprağı

Mix Solüsyon yapıştırıcı

Muhtelif numaralarda seramik uçlu sentetik  yağlı boya ressam fırçaları miks süt yapıştırıcı sürmek için

Maskelemek amacıyla Dar ve geniş kağıt bant,

Altın varağı yapıştırmak için muhtelif numaralarda zemin fırçaları

merox fırça muhtelif numaralarda

150 ve 180 numara  sünger zımpara

mix solüsyon koymak için için küçük kadeh (cam kadehde olabilir, dondurma kadehi de olabilir)

Malzeme taşıma çantası

sentetik ve selülozik tiner (Sentetik tineri patina eskitmede selülozik tineride iş bitimi fırçaların temizliğinde kullanmak üzere.)
Selülozik dolgu verniği
Selülozik oksit sarı boya
İpek Mat vernik
Ahşap patina boyası (Matbaa mürekkebi bir süre sonra çirkin görüntü vereceğinden akmalar olacağından tercih edilmez) ve patina da kullanılacak temiz yumuşak pamuksuz 2 adet bez
Öncelikle Altın varak yapacağınız ortam sessiz, sıfır rüzgarlı ve gayet temiz tozsuz  ışıklı net görebileceğimiz  bir oda Oda
Altın varak yapılacak malzemeyi yüksekte tutabileceğiniz 4 adet muhtemelen boş tiner tenekeleri
Altın yaprak Varağın dağılmaması için 4X4 metrelik Laminantların altına konulan elyaf şilte

Not defteri ve kalem
İhtiyaca göre muhtelif malzemeler

GELELİM YAPILIŞINA

Genelde neti dolaştığımda yada bu işi yaptığını söyleyen arkadaşlarıma sorduğumda söyledikleri bir şey var “Öncelikle varak uygulanacak yüzey yaldız karışımı vernikle boyanır.Sebebi ise  Yaldızla boyamamızın sebebi varağın tam yapışamama probleminde varak rengine yakın bir renk çıkması için.” Derler. Yada sizi varak çalışması yaparken gördüklerinde “ bende yapmıştım, 8 senedir yapıyorum, ve size öğretmeye çalışırlar. Kendilerinin de yapabileceklerini söylemekle kalmazlar sizinle bir güzel varak yapıştırmaya çalışırlar. Ve sonucunda sizden iyi yaptıklarını söylerler. Hatta adını sulu altın varak koyarak sonuçta çıkan malzeme karşısında son derece zerafetten uzak bir görüntüyle karşı karşıya kalarak emeğiniz ve paranız heba olmaktadır. Çizilmelerle aynı seri boyaların rengi  bir birini tutmamakta ve malzemeniz yamalı bohçaya dönmektedir.Sulu  varak diye bir şey yoktur dostlar. Onun adı yaldız boyadır. Çizildiğinde bozulduğunda tamiri de güçtür. Altın varağın is yüzyıllardır tamiri mümkündür.

Bu işin belli kuralları vardır dostlar. İşte kuralları:

1.   İyi bir İmitasyon Altın Varak seçimi yapmalısınız Size sorun yaratmayacak yapıştığı malzemeyi salmayacak iyi kavrayacak ve altın rengini daima verecek bozulmayacak sorun yaşadığınızda size çözüm sunacak Altın varağı seçmelisiniz
2.   İyi bir Mix süt Altın varak yapıştırıcısı seçmelisiniz. Yapıştırma sütünün kuruma ve yapıştırma anına kadar geçen süreyi iyi gözlemlediğiniz bir yapıştırıcı olmalıdır.
3.   Her ahşapta Altın varağın kuruma süreci farklıdır. Ayrıca ;  Hava akımında, Sıcakta, soğukta, nemli ortamda kuruma süreçleri farklıdır. sorun yaşadığınızda size çözüm sunacak Altın varak yapıştırma sütünü seçmelisiniz
4.   Varak yapacağınız malzemenin oylumuna göre muhtelif numaralarda yapıştırma fırçalarını bulundurmalısınız. Yağlı boyada kullandığınız fırçalar Varak yapıştırmada kullanılmaz. Tercihen yer fırçaları, zebra kılı fırçaları kullanınız. Sert fırçalar varağı delecektir.Her fırçanın belli istikamette belli oylumlara gireceğini, yapacağınız fırça darbelerinin Altın varak yaprağını ya ezer, ya parçalar, toz eder sonuçta varak yaptığınızı sanarsınız  ki vernik attığınızda bu bölgeler siyah görünecektir.
5.   Mobilya varak işleminde birinci kural ahşabın dibini görmediğine varak yapmayınızdır. Zemini siz görün onun üzerine işlemleri siz yaptırın her aşaması kontrolünüzde olsun.
6.   Altın varak çalışması yapacağınız yer gayet sessiz, tozsuz, hava akımsız, rüzgarsız, her şeyi net olarak görebileceğiniz ölçüde ışıklı olmalıdır. Tozlu ortamda yapılan varak bozuk olarak çıkar. Yapıştırıcıya yapışır ve varaklar çok çirkin çıkar yada yapışmazlar.Rüzgarlı ortamda da varaklar uçuşur.

Bu kuralları sıraladıktan sonra gelelim varağın yapılışına;

Öncelikle varak yapacağınız ahşap gayet temiz pürüzleri giderilmiş olmalıdır. Üzerine dolgu verniği atılarak kurumasını müteakip tüm oylumlarıda dahil zımparalanır. Tüm pürüzler giderilir.

Kaygan bir zemin elde edilir. Daha sonra komple malzemeye oksit sarı boya atılır. Pürüzlü yer kaldıysa yine o pürüzler düzeltilir. Kurumasını müteakip malzeme artık sizin hünerli ellerinize gelmiştir. Yukarıda belirtilen kuralları da göz önüne alarak önce bölüm bölüm kuruyunca yapıştırmaya yetişeceğiniz kadarını miks yapıştırıcı sütünü iyice yayın.

Burada dikkat edeceğiniz bir husus kesinlikle sütünüzü her yerde aynı tabakada yayınız. Aksi takdirde varağınız dalgalı olacaktır. Piyasada satılan varak sütlerinin yapıştırma süreleri farklı farklıdır. Benim çalıştığım  miks sütün bekleme süresi 2 saat civarıdır. Tercihan 3-5 saat sürenidir. Yaprak yaprak alarak yapışacak zemine koyup fırçaya vereceğiniz darbe ile yapıştırmaya devam ediniz. Ek kısımlarını da kaybetmek için fırça ile gayet yumuşak tarzda ileri geri hareketiyle bu kısımları gizleyebilirsiniz.

Tüm işlem bittiğinde genel kontrolü müteakip bozuk olan zeminleri tekrar bozuk zemin boyunca miks süt sürüp aynı bekleme süresinde bekleyip o bölgeleri yapıştırarak tamir edersiniz.

Varak yapıştırma işi bittiğinde patina ile eskitme işlemine başlarsınız. Ahşap patina boyasını sentetik tinerle açarak istediğiniz renkte altın rengini elde etmek için kendinize bir renk skalası yapıp istediğiniz rengi yakalayıncaya kadar sentetik tiner ile açınız. Rengi yakaladığınızda patina ile eskitme işlemine başlayınız. Tercihan varaklara zarar vermemeniz için birinci kat vernikten hemen sonra yapınız. Eskitmeyi çok kısa sürede tamamlayınız. Sürdüğünüzde en fazla bekleme süresi 8 saniye olmalıdır Bu zaman süresine dikkat etmediğinizde varaklar simsiyah olacaktır.

Daha sonra vernikleme işlemine devam ediniz. Altın varak da en güzel hoş görüntü ipek mat vernik iledir. Tercihen 2-3 kat vernik atıp varaklama işlemini sonlandırıp kurumaya bırakınız.

Evet sevgili dostlar kısaca size Altın varak ile ilgili teferruatlı bilgi vermiş bulunmaktayım. Şunu unutmayın. Bu işlemler gayet zevkli olup çıkan üründe size neşe kaynağı verecektir. Size istediğiniz kadar varak işlemesini anlatsam tüm iş sizin el maharetinize ustalık hünerinize ve yerli yerinde kullanacağınız muhtelif numaralardaki yapıştırma amacıyla kullanacağınız fırça darbelerine bağlıdır. Fırça darbelerini ayarlamadığınız sürece uygun koşullara kurallara uymadığınız sürece başarılı olamazsınız. Adınız varakçı değil boyacıdır.  (Boyacı kardeşlerimi tenzih ederim.)

BU bir sanattır. Osmanlıdan beridir uygulanan zerafetin simgesi olarak günümüze kadar ulaşmış olup  şu anda bile sayılı varakçılar kalmıştır. İşin maddi kazanç boyutunda ise herkes altın varakçı olmaktadır. Bu işi yapacak olan bu işi severek sanki çocuğunuzu okşar sever gibi fırçalarla varağa uygulama yaparsanız ancak başarılı olabilirsiniz.Bu işi yaparken benim çalışmamı izleyen dostlarıma daima derim buyurun size öğreteyim sizde yapın becerebilirseniz diye söylerim. Zevkle de öğretmek isterim. Asla hobi olarak yaptığım çalışmamı sizlerden esirgemem. Bu amaçla da sizlere bir ışık tutmak amacıyla da bu yazımı hazırladım sizlerin istifadesine sunmaktan onur duyuyorum. Yardım almak istediğinizde bana bu siteden görevli arkadaşların yardımı ile ulaşabilirsiniz.

Sevgili Dostlar bu meşakkatli işin sonunda en can alıcı nokta burasıdır. Bu işin mutluluğuda budur. Başarmak ve zerafetle birlikte bu işin zevkini ve sefasını bu şekilde sürmektir.İşte başarmanın gururu ile dünyanın en mutlu insanı sizsiniz.

Saygılar.

MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ

mkbektas.55@hotmail.com
Sorularınız İçin iletişim :0.535.972 20 63

http://www.melikevarakcilik.com./

Dilara
  • Yeni Üye
  • *
Ynt: Altın Varak Nasıl Yapılır - Ayrıntılı Anlatım
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2012, 10:32:47 »
Ellerinize sağlık. Deneyimlerinizi burada bizimle paylaşmanız mutluluk verici.
Restoratör
E.Dilara YILMAZ

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2012, 10:43:45 »
BENDE TŞKR EDERİM. GÖNLÜNÜZE SAĞLIK SİZLERLE PAYLAŞMAKTAN ONUR DUYARIM SAYGILAR

haypatia
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2012, 14:29:12 »
Ellerinize sağlık... zahmet olmuştur size, bizimle paylaşıp adım adım anlatmışsınız.
Çok teşekkürler  :)

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2012, 17:50:13 »
bende tşkr ederim zevkle yine anlatırım. saygılar

ozantseven
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2012, 17:11:06 »
tek kelimeyle şahane.. ellerinize saglık tesekkur ederizzz =)

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #6 : 08 Ağustos 2012, 17:17:20 »
çok tşkr ederim. Gönlünüze sağlık

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2012, 21:13:18 »
ALTIN VARAK KONSERVASYONU VE MUHAFAZASI:
Bir başka konuda yazdığım Altın Varak Konservasyonu ve muhafazası için yazmış olduğum konunun bütünlüğünü koruması açısından  bir kez daha bu bölümde de izah etmek ihtiyacı duydum.
Konservasyon demek objelerin maddesel ve teknolojik özelikleri kadar, yapısını ve taşıdığı dekoratif öğelere özgün niteliklerine bağlı kalarak korumak, bozulmasına yol açan nedenleri ve etkenleri açığa çıkarmak, en uygun ve en etkili koruma yöntem ve malzemelerini saplayarak bunları objelere uygulamak, fiziksel ve estetik bütünlüğü aslına bağlı kalarak sağladıktan sonra stabil haldeki objeyi sergileme veya depolama için hazırlanmaktadır.

Öncelikle Altın Varak nelerden etkilenir? tepkimeye ne yol açabilir? Bozulma nasıl olur? ve korozyondan nasıl koruruz onu incelememiz lazım. Sanırım sizin sorularınız bu hususla ilgili....
Altın varak tamiri her zaman mümkün olan bir sanat dalıdır. Ama bakımıda bir o kadar titizlik ister. Zaten Yıllardır zerafetin simgesi haline gelmeside bu özelliğinden dir. Altın Varağı her türlü kimyasal maddelerden korumak gerekir. Özellikle klor, Senttetik boya çözücüleri, boya temizleyicileri, klor bileşiği olan çamaşır suları ile temizlik yapmaktan şiddetle kaçının. Altın varağın temizliğinde az sulandırılmış arap sabunu ile nemli bezle silip gene hafif nemli bezlede kurulayınız. Yalnız Altın varağın kulla temizliğinde kullanacağınız bezler  sert olmasın gayet yumuşak hivli bez kullanınız. Altın Varağın temizliğinde alkol türevi malzemelerde kullanmayınız. Altın varağı dış etkilerden korumak için en iyi usül verniklemedir.Ve İpek mat vernik Altın varağı en iyi koruyan ve gayet dekoratif gösterendir. Eğer mümkünse Varaklarınızı Akrilik İpke mat vernikle vernikleyinizki daha iyi koruyuculuğa sahip olsun. Yalnız bunda dikkat edeceğiniz bir husus var eğer akrilik ipek mat vernik kullanacaksanız akrilik tiner kullanınız. Ağaç işlerinde kullanılan boyalar ve tinerler selülozik tabanlı olup metal işlerde kullanılanlar da sentetik tabanlıdır. Selülozik tiner ağaç işlerinde kullanılmasına rağmen akrilik ipek mat verniğe karıştırırsanız varaklarınız simsiyah çıktığı gibi gövdede kullanacağınız boyalarıda bembeyaz tozlu gibi yapacaktır. Altın varaklı objeleriniz duvarlarda kullanıyorsanız Duvar kağıtlarında kullanacağınız yapışkan zamk varağınızla tepkimeye girerek mavimsi  yada yeşilimsi renge bürüneceğinden varağınızın yapısını bozacaktır. Ayrıca gene bu tür yerlerde duvarlarınıza alçı uygulayacaksanız alçı varağınızın bozulmasına neden olacaktır.Ne olursa olsun varaklı eşyalarınızda kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının. Arap sabununu yoksa en iyisi ılık su ile tozunu alıp kurulamanız en iyisidir. Varaklarınızı korumak içinde ipek mat vernikten daha mükemmel koruyucu yoktur. Yalnız şunu unutmayın. Vernikleme işlemini çok titiz ve işinin ehli olanlar ile yapın. Aksi trakdirde ince kat attıklarında varaklar çizilir, Çok kalın atıldıgında da varağın rfengi çok koyu renge dönüşür. Ayrıca varaklarınızda eskitme kullanmışsanız verniklemeden temizlik aşamasına kadar çok dikkatli olmalısınız. Bu konular ile ilgili benim bu forumda yazdığım ve bundan sonrada yazacağım konuları takip edebilrseniz bir çok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Altın varakda kullanılan komalak gibi boyaları ehli eller kullanamadığı zaman çok berbat bir hal almaktadır. Renk ayarınıda oturtamıyabilrisniz. Şahsım adına komalak uygulamasını bildiğim halde  günümüzde bu işi risksiz olarak yapabileceğiniz ipek mat vernik işinizi daha iyi görecektir.
Sevgili dostlar aklınıza takılan sorularıda sorabilirsiniz. saygılar

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2012, 23:58:05 »

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2012, 16:55:41 »

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #11 : 15 Eylül 2012, 21:23:50 »

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #13 : 19 Eylül 2012, 22:21:32 »

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
Melike Altın Varakçılık
« Yanıtla #14 : 23 Eylül 2012, 17:16:44 »

M.Kemal Bektaş

• Restorasyon Forum
« Yanıtla #15 : 29 Eylül 2012, 00:16:00 »

silverakar
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 22 Nisan 2017, 10:01:27 »
KOLAY GELSİN  BEKTAŞ  BEY
RAHMETLİ BABAMIN ADIDA BEKTAŞ DI  OYZÜDEN  BEKTAŞ DEMEYİ TERCİH ETTİM

ABİ SİZİN MAKALENİZİ OKUYARAK
BEN DÜN BİR VARAK ÇALIŞMASI YAPTIM  İMİTASYON VARAK VE UCUZ SÜT MİKSİYON İLE
BU BİR DENEME OLDUGUNDAN MASRAFTAN KAÇINMAK İÇİN
MİKSİYONU SÜRDÜM YAKLAŞIK 2 SAAT BEKLEDİM
VARAKLARI RESİM ÇERÇEVESİNE YEDİRDİM (AHŞAP)
VE HEMEN FIRÇA İLE FAZLALIKLARINI ALDIM (VARAGI YEDİRDİKTEN SONRA BEKLEME YAPMADIM  ACABA BEKLEMEM LAZIMMIYDI BİLEMEDİM)
BAZI YERLER ÇOK GÜZEL OLDU AMA KÖŞELER ÇOK YERLERİ KÜÇÜK AÇIKLAR KALDI  ACABA NEREDE EKSİKLİK YAPTIM ?
BİRDE ÇOK TEMİZ ÇIKMASADA HAFİF ESKİTME GİBİ ÇIKTI  KÜÇÜK ÇİZİKLER VAR GİBİ
1 ADET FIRÇA İLE TEMİZLEDİM SONRA ESKİ ATLETİMİ YIRTTIM ONUNLADA ÜZERİNDE BASTIRARAK VARAGIN OTURMASINI SAGLADIM
BANA BİRAZ PRATİK BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM
SAYGILARIMLA İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM
AHMET BÜLENT AKAR
KİTAP KAFE  ANTALYA  0533 397 21 71

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]