Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Bunları Biliyor musunuz?  (Okunma sayısı 6074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Flawless

• Yeni Üye
  • *
Bunları Biliyor musunuz?
« : 14 Nisan 2010, 11:43:13 »
MYO'ların 1975 yılından beri yani 34 yıldır ÜNİVERSİTE diploması ile LİSE yetkilerinde olduğunu
MYO'ların sayısının 2 milyon olduğunu
MYO'ların ağır ÜNİVERSİTE derslerinden, vizelerden, finallerden ve harç paralarından sonra askerde lise mezunu çavuşa KOMUTANIM dediğini
MYO'ların hiç tahsil görmemiş, ilk öğretim veya lise mezunu ile aynı süre askerlik yaptığını
MYO'ların iş hayatında meslek lisesi mezununa amirim dediğini ve lise mezunundan az maaş alıp onun emrinde çalıştığını
MYO'ların haklarına kavuşmaması için mühendis odalarının canla başla çalıştığını
MYO'ları ilgilendiren 2/131 ve 2/114 numaralı kanun teklifinin TBMM'de 2 yılı aşkın süredir komisyonda bekletildiğini
MYO'ların meslek odasının olmadığını günümüzde fırıncıların bile odasının olduğunu
MYO'ların memur alımında geri plana itildiğini ve lise mezunlarının ön plana çıkarıldığını

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?
HAYIR...!!!
YA DA BİLİYOR, HAYKIRIŞIMIZI DUYMUYOR, KANAYAN YARA HALİNE GELEN BU SORUNU GÖRMÜYORSUNUZ...

bunlar sadece bazıları

nazım

• Restorasyon Forum
  • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
Ynt: Bunları Biliyor musunuz?
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2010, 00:20:07 »
"Sadece bazıları" olarak sıraladığınız maddelerin ve sıralanmamış olan maddelerin bir çoğu biliniyor yada bilinmiyor, ama her tekniker bunlarla ve fazlasıyla mutlaka karşılaşıyor.
"Haykırışınız duyulmuyor" belki, yada duyurulamıyor olabilir. Birçok örgütlenme yada bir araya gelme çalışması, -nedendir bilinmez- hep bir engele takılıyor.
Teknikerler genelinde olmasa da, "Restoratörler" yada "Restorasyon Teknikerleri" (  arasında bu tip çalışmalar yürütmüş, halen daha yürüten ve bu tip çalışmaları destekleyen biri olarak, bu konuda bir toplantı ( katılım sayısı önemli değil 3 yada 5 kişi katılsada olur) düzenlemenizi rica ediyorum sizden. Yada buyurun gelin, bize Teknikerler Birliğini anlatın.
Bana ulaşmanızı sağlayacak bilgilere forumdan yada www.nccrestorasyon.com 'dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
...
Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

aslan38

• Mimar
  • Admin
  • Ya en iyi olacaksın! Yada en iyilerden olacaksın!
  • Okul: Kutahya Dumlupinar University - Azerbaijan University of Architecture and Construction
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2010, 16:05:45 »
bu tür olumsuzluklara rağmen halen biz sadece restoratörler için söylemiyorum bu durumu bu ülkede çalışan bütün teknikerler için hakları yeniyor. biz teknikerlerin neden bir derneği yada odası yok çünkü bizim bir araya gelmemiz bazı kimselerin yada bazı şirketlerin işine gelmiyor. çünkü bizler bir arada olmuş olsak o zaman eskisi gibi neredeyse karın tokluğuna proje çizen bir eleman bulamayacaklar. mimarlar ve mühendisler çalışmadığını ve genelde teknikerlerin çalıştırıldığını herkes biliyor. bu konuda devletten gelen bir önderlik lazım bizlere
ZArifoglu
Sinan'in izinden giden mimar.

nazım

• Restorasyon Forum
  • Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2010, 01:24:50 »
Çalışma hayatında karşılaşılan sorunlar meslek ayırt etmiyor. Restoratör yada restorasyon teknikeri yada inşaat teknikeri- teknisyeni ve hatta mimar - mühendis vs...

Restoratörlerin yada restorasyon teknikerlerinin dernekleşmesine çalışmalarına gelecek olursak; şimdiye kadar ileri düzeyde ve geniş kapsamlı bir dernek çalışması yapılmamıştır, yapılan çalışmalarda ve şimdi yürütülen çalışmalarda hiçbir meslek grubunun yada şirketin bir baskısı da söz konusu olmamıştır (Evet belli konularda yapılan başvurularda, belli mesleklerden olumsuz tepkiler gelmiş olabilir, durumun muhattaplarının bir açıklaması olmadığı takdirde söylentiden öteye de gitmez bunlar). Aksine toplantılarımıza mimarlar da destek vermiş, hatta katılmıştır da. Şimdi yürütülen çalımalarda da bildiğim kadarıyla aynı destek söz konusudur. Bir meslekte bazı problemler varsa ve bunlar çalışmayı olumsuz yönde etkiliyorsa, bundan doğan sıkıntılar yaşamı zorlaştırıyorsa, ve bunun çözümü olarak da bir araya gelmek, dernekleşmek öngörülüyorsa, kim nasıl engel olabilir buna?

Birlikten beraberlikten bahsedilirken neden durup durup belli mesleklere vuruyoruz? Serbest çalışan arkadaşlarımızın ortakları, bizlere bildiklerimizin temelini veren hocalar, örnek alınan kişiler, daha dün yanyana eğitim aldığımız ama lisans tamamlamış olan sınıf arkadaşımızın yeni sıfatı, çalıtığınız ofisin diğer çalışanı/çalışanları vs. vs. mimar değil mi? Restoratörler bir araya gelmeyi istediler de ve bu yönde çalışmalar yürüttü de, mimarlar buna engel mi oldu? Birliğin sağlanmasındaki engeli, başka ve alakasız mesleklerde arayacağımıza, kendi çalışma hayatımızdaki birbirimize bakışımızda arasak yersiz olmaz.

Dernek, oda, meslek birliği, sendika gibi çalışmalar engellerle karşılaşır evet, bu engeller çalışmanın yapılmak istendiği ofis, fabrika, kurum... kısaca işyerinin yöneticisi tarafından zararlı görülür ve engellenir. Bu yönetici bizim için, bir müteahhit, bir mimar, bir mühendis ve hatta bir restoratör meslektaşımız da olabilir. Burada mesleklerin yada ön takıların hiç bir anlamı yoktur, Çalışan ve çalıştıran vardır. Çalışanların da mevcut sorunları ve oluşabilecek sorunları çözmek için bir oluşuma ihtiyacı vardır. Buna dernek, oda, birlik, ne dersiniz bilmiyorum. Ama bu oluşum restoratörlerin, birbirlerini desteklemeleri, paylaşımları ve dayanışmasıyla, diğer meslek gruplarının, odalarının desteği ile kurulacaktır. Çünkü mesele sadece restorasyon alanında çalışanların maddi ve manevi sorunları değil, aynı zamanda üzerinde mesleğimizi icra ettiğimiz kültür mirasının geleceğe kalmasına dair duyulan kaygıdır da.

...
Nazım Can CİHAN
Restoratör
NCC Restorasyon Konservasyon Arkeoloji
----
Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Flawless

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2010, 17:35:39 »
Nazım Bey öncellikle ilginize teşekkür edeirm. Görüşme ile ilgili yetkili arkadaşlarımıza iletişim bilgilerinizi verdim.

Birliğimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz internet adreslerimizi paylaşmak isterim.

Ankara Genel Merkez: www.tekniker.org.tr
İstanbul Şubesi : www.teknikeristanbul.org.tr

Saygılarımızla.

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Ynt: KKTC Lefkoşa Selimiye Camii (Aya Sofya Katedrali) Gönderen: karacanenes
[25 Mart 2024, 12:09:22]

Teknik Personel Gönderen: TAŞYAPI
[24 Mart 2024, 16:13:27]

ÖN MUHASABE VE MİMAR PERSONEL ALIMI Gönderen: osman.blnk
[24 Mart 2024, 10:19:47]

Restorasyon alanında iş arıyorum Gönderen: Sudenur uysal